Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Wyznaczanie trasy rowerowej w dobie cyfrowej jest banalnie proste. Nie musimy już korzystać z klasycznych map, a cały plan wyprawy lub treningu przygotujemy przed komputerem lub w smartfonie. Oczywiście możesz po prostu wsiąść na rower i jechać przed siebie, ale gdy wybierasz się w teren na dłużej, takie działanie nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego odpowiednie wyznaczanie trasy rowerowej jest kluczowe, byś mógł czerpać maksymalną przyjemność ze swojego wypadu.

Wyznaczanie trasy rowerowej, czyli gdzie jedziemy?

No właśnie, gdzie? Turystyka rowerowa w Polsce jest bardzo rozwinięta, podróżować można we wszystkie strony kraju i zawsze natrafić na coś ciekawego. Nie jest problemem także przejazd pociągiem z południa kraju nad morze, gdzie wyznaczanie trasy rowerowej będzie czystą przyjemnością. Wystarczy zapakować się z rowerem do pociągu i po kilku godzinach doświadczymy uroku szlaków nad morzem. Oczywiście ta zasada działa również, gdy wybierasz się w inne miejsca. Rozbudowana sieć szlaków dla cyklistów sprawia, że podróżować możemy wszędzie. Jednak przed każdą wyprawą istotne jest zapoznanie się ze specyfiką terenu, w którym będziemy się poruszać. Tutaj z pomocą przyjdą mapy internetowe, które pozwolą na skuteczne nawigowanie. Musisz przecież wcześniej wiedzieć, gdzie rozbijesz namiot lub do którego hostelu się udasz, by wygodne przespać noc. Istotna jest także świadomość otoczenia, bliskość sklepów, rodzaj drogi, po której będziesz jechał.

[button_link]Popularne aplikacje na rower[/button_link]

Wyznaczanie trasy rowerowej i wiedza o tym, w jakim terenie wyprawa będzie się odbywać, jest istotne również dla fizycznego i psychicznego przygotowania się. Dotyczy to szczególnie długich trekkingów rowerowych, gdy cyklista jest właściwie zdany sam na siebie. Wyznaczanie trasy rowerowej techniką cyfrową wiąże się z tym, że musimy zabrać ze sobą telefon. Będzie on nas nawigował do celu, a także zbierał cenne informacje o pokonywanych kilometrach. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że w przeciwieństwie do klasycznej mapy smartfon potrzebuje energii. Dlatego wyznaczanie trasy rowerowej powinno uwzględniać także ten czynnik. Wtedy w teren warto zabrać ze sobą powerbank, system solarnego ładowania telefonu lub na każdym postoju po prostu korzystać z gniazdek elektrycznych. Oczywiście można skorzystać z tradycyjnej mapy i kompasu. Wyznaczanie trasy rowerowej odbywać się może na różne sposoby, ich wybór zależy od Ciebie, ale na razie skupmy się na metodzie cyfrowej.

Fat bike

Google przychodzi z pomocą

Google wśród swoich wielu rozbudowanych narzędzi posiada również mapy. Znajdziesz tam zarówno te klasyczne mapy drogowe wskazujące nawet leśne ścieżki, jak i widok z satelity. Takie połączenie pozwala ocenić jakość terenu, w którym będziemy się poruszać. Dowiesz się, czy droga jest szutrowa, czy asfaltowa, sprawdzisz, czy w okolicy są jakieś atrakcje oraz miejsca noclegowe. Wyznaczanie trasy rowerowej za pomocą Googla ma bardzo praktyczne zastosowanie, gdyż na tych mapach naniesione są informacje o punktach różnych usług. Dzięki temu przed wyjazdem dokładnie sprawdzisz swoje miejsce na przenocowanie, co w trakcie wyprawy jest niezwykle ważne. Mapy Google są również bardzo dokładne i na bieżąco aktualizowane. Co więcej, gdy będziesz jechał nawigując smartfonem, to aplikacja poinformuje Cię o wypadkach, czy korkach, co pozwoli w porę zmienić drogę. Takie rozwiązanie sprawia, że wyznaczanie trasy rowerowej jest bardzo szczegółowe i precyzyjne. Dzięki temu droga Cię nie zaskoczy i zyskasz orientację w nieznanym terenie.

Google pozwala także zapoznać się z okolicznym krajobrazem. Satelita pokaże Ci czy jechać będziesz polami, czy ścieżką w lesie. Znajdziesz tu również informacje o atrakcjach turystycznych wartych zobaczenia. Z aplikacji Google możesz korzystać w czasie rzeczywistym korzystając ze smartfona w trakcie jazdy. Wtedy liczyć można nawet na wskazówki głosowe prowadzące Cię po trasie. Jednak wyznaczanie trasy rowerowej za pomocą Google umożliwia również przesłanie planu do innych aplikacji rowerowych. Możesz także wydrukować najważniejsze punkty trasy i wspierać się mapą w trakcie ich pokonywania. Jak wygląda wyznaczanie trasy rowerowej w Google? Bardzo prosto: wpisujesz miejsce startowe i docelowe, następnie klikasz szukaj i program wyrzuca Ci wszystkie dostępne metody pokonania drogi. Warto zaznaczyć opcję, że poruszasz się na rowerze, więc autostrady nie będą uwzględniane w wynikach. Mapy Google umożliwiają śledzenie trasy metr po metrze, co pozwoli na bardzo dokładne zapoznanie się z nią.

Google Street View na rower

Funkcja Google Street View umożliwia korzystanie ze zdjęć wykonywanych przez samochody amerykańskiego giganta. Fotografują one drogi, co sprawia, że użytkownik ma widok 360º na odcinek, który zechce pokonać. Wyznaczanie trasy rowerowej za pomocą tego rozwiązania sprawi, że zobaczysz każdą dziurę w drodze, sklep w pobliżu, a więc zyskasz pełną świadomość terenu, w którym będziesz się poruszał. Pozwoli to także przygotować się na specyfikę każdej drogi, znaleźć miejsca odpoczynku i dowiedzieć się, gdzie konkretnie trzeba skręcić, by dojechać do celu swojej podróży. Wadą funkcji Google Street View jest to, że zdjęcia nie pokrywają się w 100% z mapami. Po prostu samochody Google nie wszędzie dojechały, ale z pewnością znajdziesz dokumentację wielu odcinków. Dzięki temu sprawdzisz, jak wygląda pobocze drogi, jak długi będzie podjazd pod górkę oraz jakie jest natężenie ruchu.

Road Closed

Wyznaczanie trasy rowerowej w Endomondo i w innych aplikacjach

Aplikacja Endomondo jest jedną z najpopularniejszych wśród rowerzystów. Nie tylko śledzi Twoją jazdę, ale umożliwia planowanie i wyznaczanie trasy. Dzieje się to podobnie jak w Google, czyli w zakładce „Trasy” wybieramy opcję „Utwórz Trasę” i tam zaznaczamy punkt startu i docelowy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na krótszych jednodniowych wycieczkach, gdy poruszamy się w swoim regionie. Wyznaczanie trasy rowerowej w Endomondo nie daje nam niestety możliwości edycji kolejnych jej etapów. Brak tutaj również informacji znanych z Google Maps. W tej aplikacji liczy się tylko droga, pokonując jej dystans, zyskasz informacje o aktywności. Aplikacja śledzi prędkość, przewyższenie i inne parametry, które dają sporą wiedzę o sposobie Twojej jazdy. Podobnie działają inne aplikacje rowerowe, takie jak na przykład Strava lub Bikemap. Każda z nich prócz opcji wyznaczanie trasy rowerowej umożliwia również dzielenie się wynikami na portalach społecznościowych. Jest to doskonała forma motywowania się i angażowania znajomych w rowerową aktywność.

 

Tekst : Marcin Denisiuk

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *