Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Wybór pedałów rowerowych nie jest łatwym wyborem, zależy on od Twoich preferencji, stylu jazdy, zaawansowania i budżetu. Niezależnie czy jeździsz okazjonalnie, sezonowo lub jesteś rowerowym freakiem wybierz je takie jakie są dla ciebie odpowiednie i nie ulegaj presji. 

Wróćmy jednak do momentu, w którym musisz je wybrać. Pewnie wiele razy w trakcie przeszukiwania forów czy sklepów internetowych rzuciły Ci się w oczy takie nazwy jak: pedały platformowe, pedały zatrzaskowe, są to dwa najbardziej znane rodzaje pedałów do roweru. Dowiedzmy się teraz co niesie za sobą wybór jednych z nich.

Pedały rowerowe platformowe

Są najczęściej spotykanymi pedałami rowerowymi. Charakteryzują się one płaską powierzchnią z obydwu stron a w zależności jaka mają wielkość taką dają stabilizacje i podparcie naszej stopie. Zazwyczaj wykonane są z plastiku, bądź aluminium. Do tego rodzaju pedałów rowerowych nie potrzebujesz specjalnego obuwia przez co można używać ich przy każdej okazji. Jeżeli wiesz jak się jeździ na rowerze to znaczy wiesz jak ich używać. Ich wszechstronność jest na tyle szeroka, że tego rodzaju pedałów rowerowych używają mistrzowie świata do wygrywania zawodów w enduro i downhill’u, ale również dzieci jeżdżące po okolicy. Wiadomo, te których używają zawodnicy znacząco różnią się od tych dziecięcych użytymi materiałami wagą. Istnieje tak wiele rodzajów pedałów platformowych, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ceny pedałów platformowych mogą zaczynać się od około 30 – 40 zł do nawet 800 – 1000 zł za topowe marki takie jak Shimano, Look, czy Crankbrothers.

Grupa różnych kolorowych pedałów na drewnianym stole.
Źródło: https://www.outdoorgearlab.com/topics/biking/best-mountain-bike-flat-pedals

Pedały rowerowe zatrzaskowe

Ten rodzaj pedałów rowerowych stabilizuje i trzymają stopę poprzez wpięcie się buta ze specjalnym klipsem/blokiem w jego korpus pedału. Oznacza to, że do używania tego rodzaju pedałów potrzebne są specjalne buty umożliwiające przykręcenie klipsów/bloków do ich podeszwy. Zapewniają dzięki temu lepszą efektywność pedałowania poprzez ciągły nacisk na nie. Oznacza to, że po za naciskiem na pedał ciągnie się go również w górę. 

Pedały zatrzaskowe szosowe

Szukając pedałów rowerowych zatrzaskowych znaleźć można dwa główne rodzaje: szosowe i mtb. Pierwsze z nich, szosowe zazwyczaj charakteryzują się szeroką podstawą, w którą wpina się klips/blok w kształcie trójkąta. Buty do tego typu pedałów zazwyczaj mają płaską podeszwę z mocowaniem jedynie na bloki do pedałów szosowych. Jak sama nazwa wskazuje stosowane są do jazdy szosowej, gdzie wypinamy się z nich rzadko i w nich nie chodzimy. 

Pedały zatrzaskowe mtb

Pedały zatrzaskowe mtb przeznaczone są do jazdy w terenie. Równie dobrze sprawdzają się do codziennej jazdy po mieście czy na wyprawach. Obecnie zdobywają popularność w jeździe gravelowej. Są to niewielkich rozmiarów pedały, których bloki mają kształt puzzla. Buty do tego rodzaju pedałów charakteryzują się pasywną podeszwą, która zakrywa blok i umożliwia chodzenie. Pedały zatrzaskowe możesz znaleźć w przeróżnym przedziale cenowym. Od 100 zł do nawet 1500 zł za ultralekkie i wytrzymałe pedały z tytanu, co na pewno nie ułatwia wyboru tych najlepszych.

Różne rodzaje pedałów rowerowych na powierzchni betonowej.
Źródło: https://university.trisports.com/2011/09/09/beginner%E2%80%99s-guide-to-clipless-pedals/

Jakie wybrać?

Podsumowując wybierz te, które uważasz za odpowiednie i nie słuchaj się innych. Jeżeli uważasz, że bezpieczniej czujesz się jeżdżąc na pedałach platformowych zostań przy nich. Nie krępuj się, że kolega jeździ w zatrzaskach a ty nie. Natomiast, jeżeli wybierzesz pedały zatrzaskowe to nie zraź się, że ci nie wychodzi. Naucz się wpinać i wypinać a będzie to początek kolejnej przygody.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *