Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Obowiązkowe wyposażenie roweru wymuszają na nas przepisy prawa. Przede wszystkim rozwiązania ustawodawcze mają zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze oraz innym uczestnikom ruchu. Obowiązkowo rower powinien posiadać oświetlenie, sprawne hamulce oraz dzwonek. Wydaje się to oczywiste, ale nie zawsze cykliści tego przestrzegają.

Jak powinien wyposażony być rower?

Obowiązkowe wyposażenie roweru jest konieczne, gdy chcesz uniknąć mandatu, ale także zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Wymagania, które stawia nam ustawodawca, nie są zbyt trudne do spełnienia oraz nie narażają nas na duże koszty. Lampki rowerowe, które musimy posiadać na jednośladzie, są dosyć tanie, ich komplet kupimy już za 30-40 zł. Również elementy odblaskowe będące obowiązkowym wyposażeniem roweru są powszechnie dostępne i często montowane w rowerze na etapie produkcji. Dzwonek kupimy za kilka złotych, a sprawne hamulce posiadać po prostu musimy. Kiedy spełnimy te cztery wymogi, to z czystym sumieniem możemy podjąć się rowerowej jazdy.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – oświetlenie

Ustawa dokładnie określa jakie oświetlenie rowerowe powinieneś posiadać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i stać się widocznym na drodze. Obowiązkiem jest posiadanie lampki rowerowej przedniej świecącej barwą białą lub żółtą. Konieczne jest także zamontowanie tylnej lampki rowerowej o barwie czerwonej. Każda z nich może działać w trybie ciągłym lub migającym. Prawo określa także, na jakiej wysokości oświetlenie roweru musi się znajdować. Nie może ono znajdować się nie mniej niż 25 centymetrów od ziemi oraz nie wyżej niż 150 cm. Te wartości są istotne, gdyż pozwalają najbardziej efektywnie wykorzystać lampkę rowerową. Warto wspomnieć, że obowiązkowe wyposażenie roweru w postaci oświetlenia musi zapewniać widoczność rowerzysty ze 150 metrów.

Obowiązkowo wyposażony rower musi mieć załączone lampki od zmierzchu do świtu, podczas jazdy w tunelu oraz w dni pochmurne lub gdy pada deszcz. Na ogół z oświetlenia korzystamy w chwilach ograniczonej widoczności. Jest to wygodne, bo pozwala oszczędzać energię w bateriach lub akumulatorach lampki, gdy pogoda jest słoneczna i wszystko widać wyraźnie.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – odblaski

Odblaski stanowią uzupełnienie oświetlenia roweru, a ich koszt jest tak niski, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ustawa określa, że elementy odblaskowe zamocować możesz na bokach opon oraz w płaszczyźnie kół. Często ten rodzaj obowiązkowego wyposażenia roweru jest montowany fabrycznie w jednośladzie, więc wychodząc z nowym modelem ze sklepu, jeden z warunków ustawy spełniasz od razu.

Sprawa podstawowa – dzwonek

obowiązkowy dzwonek

Gdy jedziemy ścieżką rowerową, na której nagle pojawiają się piesi, nie będziemy do nich krzyczeć. Często powoduje to jedynie frustrację u obu stron, więc montaż dzwonka jest doskonałym rozwiązaniem. Obowiązkowe wyposażenie rowerowe w postaci dzwonka musi generować sygnał ostrzegawczy. Jego dźwięk nie może być „przeraźliwy”, tak by ludzie słyszeli, że jedziesz, a nie bali się tego.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – sprawne hamulce

obowiązkowy hamulec

Ustawa określa, że rower powinien posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec. Te obowiązkowe wyposażenie rowerowe przekłada się bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo i pozwala skutecznie zareagować na nieprzewidziane sytuacje.

Tekst: Marcin Denisiuk

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *