Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Jesień powoli już widać za oknem. Jednak zanim pokaże ona nam swoje mokre i wietrzne oblicze już teraz warto się przygotować. Zgodnie z powiedzeniem, że nie ma złej pogody na rower, są tylko złe ubrania. Ewentualnie pogoda na rower jest dobra lub bardzo dobra czyli na rowerze można jeździć zawsze i wszędzie i to najprawdziwsza prawda. Jednak warto zwrócić uwagę na sprawność roweru na którym będziesz jeździć. Jeżeli dobrze się do tego przygotujemy to jazda na rowerze jesienią może być prawdziwą przyjemnością 🙂

Serwis po aktywny sezonie letnim

Serwis to podstawowa i bardzo ważna rzecz dla każdego rowerzysty. Jeżeli chcesz długo i bez specjalnych nakładów finansowych cieszyć się ze swoich dwóch kółek serwisuj swój rower regularnie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnych kosztów. Co prawda cześć użytkowników jednośladów wychodzi z założenia, że do serwisu wybiorą się dopiero jak ich rower „odmówi posługi” , to jednak warto po aktywnym  sezonie letnim oddać swój rower do serwisu.

Podstawowy przegląd rowerowy.

W zależności od aktywności rowerowej i używania go na drogach. Na początek warto zrobić taki podstawowy przeglądu serwisowy.  Obejmuje ona m.in. takie czynności jak:

  • czyszczenie roweru,
  • czyszczenie/smarowanie napędu,
  • regulacja hamulców, regulacja przerzutek,
  • kasowanie luzów,
  • diagnoza oraz naprawa uszkodzeń, które da się zdiagnozować bez rozłożenia roweru,
  • ocena stanu technicznego roweru,
  • osprzętu oraz części zużywających się

Po takim przeglądzie serwisowym będziesz pewny, że masz sprawny rower i możesz na nim dalej spokojnie i pewnie jeździć.

Jeżeli mieszkasz w Warszawie to oczywiście zapraszamy do serwisu na Skolimowskiej, gdzie nasi serwisanci profesjonalnie zajmą się każdym rowerem.

Widzieć i być widocznym.

Jesienią dni robią się coraz krótsze a pogoda w przeciągu kilkunastu minut może się diametralnie zmienić, dlatego  warto pamiętać o oświetleniu. Sprawdźcie zarówno przednie jak i tylne oświetlenie, bo nie ma nic gorszego na drodze jak rowerzysta widmo mknący po ścieżce rowerowej lub drodze. Kupienie nowej lub wymiana baterii to nie są jakieś „himalaje”. Na rynku jest masa różnego rodzaju oświetlenia. Są lepsze i gorsze, ale my polecamy lampy firmy KNOG. Dlaczego akurat Knog? Proste, bo są bardzo dobrze jakościowo, trwałe a przy okazji ładne :). Oczywiście za jakość się płaci, ale  nikt nam życia nie wróci jak nagle na drodze 'wysiądzie” nam oświetlenie i staniemy się niewidoczni dla Kierowców. Dlatego polecamy tą markę i lampki dostępne w naszym sklepie online. Niezależnie od tego przed sprawdzajcie oświetlenie przed każdą jazdą na rowerze. W przypadku ładowanych lampek warto je podładować a w przypadku baterii sprawdźcie czy światło jakie dają jest wystarczająco mocne, bo możliwe, że lampy nadają się do wymiany.

Knog plus

„Ścieżka” wody lub błota na plecach – czyli coś o błotnikach.

Błotniki kolejny temat rzeka. Niektórzy ich nie używają bo szpecą ich rowery, ale to dzięki nim możemy w miarę czyści dojechać na miejsce. Naprawdę warto zainwestować w błotniki, które w razie potrzeby będzie można zdemontować jeżeli latem stwierdzisz, że już nie chcesz „szpecić” swojego roweru. No chyba, że ostatecznie zakochasz się w nich bez końca i będą Ci służyć przez cały sezon. Swoją drogą błotniki w naszych rowerach wyglądają olśniewająco 🙂 Prawda 🙂

Opony

Jeżeli będzie serwisować rower to bank serwisant zwróci uwagę na stan ogumienia. Jednak jeżeli robisz to sam, to koniecznie zwróć uwagę na stan ogumienia. Co prawda dobrej klasy ogumienie nie zużyje się w jeden sezon. Ale, ale nawet jeżeli bieżnik nadaje się jeszcze do jazdy to na niektórych widać już znak czasu.  Guma parcieje i nie jest już tej samej jakości i parametrów co na początku, dlatego warto się sprawdzić czy mamy dobre ogumienie na jesień. Wymiana dętki w deszczowy dzień nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.

Technika jazdy

Gdy na ulicach jest mokro i ślisko, najlepiej po prostu jechać wolniej. Na drodze będą na Ciebie czyhać niezliczone pułapki: kałuże które nie zawsze są płytkie i nigdy nie wiadomo co się kryje na ich dnie; kamienie, błoto, szkło lub inne niespodzianki, mokre liście na których można przejechać się jak po lodzie.  Trzeba zwiększyć czujność i jechać spokojniej, by uniknąć problemów.

Podsumowując

Co tu dużo pisać. Sprawny rower, sprawne oświetlenie są bardzo ważne przez cały rok. Jednak jesienią, gdy pogoda niepewna a dzień robi się coraz krótszy nabierają dodatkowego znaczenia. Dlatego pamiętajcie o tym bo tutaj chodzi o Wasze bezpieczeństwo.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

2 odpowiedzi na “Jak przygotować rower na Jesień?”

  1. Staszek pisze:

    „Co prawda dobrej klasy ogumienie nie zużyje się w jeden sezon. ”
    Nie do końca prawda. Są mieszanki gum, które zużywają się w niecały sezon. Wszystko zależy od dedykowanego przeznaczenia opon oraz stylu jazdy.

    • Maciej Ataman pisze:

      Oczywiście to uogólnienie. Mówimy tu raczej o przeznaczeniu rekreacyjnym luk typowym komunikacyjnym. Osoby, które świadomie wybierają miękkie ogumienie wysokiej jakości raczej nie potrzebują takiego poradnika 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *