Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Hamulce rowerowe – ważne część roweru!

Na ten temat pisaliśmy już na naszym blogu, jednak przez ostatnie dwa lata trochę się zmieniło dlatego wracamy do tematu. Zresztą nie tylko dlatego. Każdy element roweru jest ważny, bo każdy z podzespołów pełni jakąś funkcję i nie można o nim zapomnieć. Jednak największą i szczególną uwagę należy poświęcić hamulcom, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.

Dlatego warto zaktualizować wiedzę na ich temat i czasami zastanowić się nad zmianą całego układu hamulcowego. CO prawda nie zawsze jest prosta sprawa, a czasami z przyczyn technologicznych oraz  kompatybilność części wręcz niemożliwa. Np. jeżeli w rowerze posiadamy hamulce typu  V-brake i chcemy je zmienić na tarczowe, możliwe, że niezbędna będzie wymiana wielu części, z kołami i piastami  włącznie. Mało tego, starsze ramy mogą w ogóle nie posiadać mocowania na zacisk hamulcowy.

W przypadku rowerów miejskich i szosowych; gdzie hamulce tarczowe są coraz bardziej popularne; sytuacja może być jeszcze trudniejsza.  Wymiana starych hamulców V-brake na nowsze – nie powinna stanowić problemu. Zresztą jeżeli ktoś chciałby zmienić hamulce w swoim rowerze to mam do wyboru aż osiem rodzajów układu hamulcowego. Dlatego warto znać znać wszystkie dostępne rodzaje hamulców do roweru i wybrać te, które będą najlepiej mu pasowały do dwóch kółek.

Jaki rodzaj hamulców ?

Tak jak pisaliśmy powyżej. Na rynku jest dostępnych osiem rodzajów hamulców, ale do najpopularniejszych należą trzy rodzaje. Niektóre już mało popularne i przestarzałe lub nietypowe, ale jak to każdy ma swoje plusy i minusy. Jeśli mowa o hamulcach w starszym rowerze lub składanym od podstaw, pamiętajmy, że hamulce to nasze bezpieczeństwo. Nie warto oszczędzać i kupować najtańszych rozwiązań, w szczególności wątpliwej jakości. Oczywiście wszytko zależy tę od przeznaczenia i typu roweru, ale nagłe hamowanie może się przytrafić w najmniej spodziewanym momencie, dlatego w każdym rowerze trzeba mieć sprawne hamulce.

Hamulce v- brake

Zaczynamy od nich , bo to najpopularniejsze i najczęściej spotykane rozwiązanie układu hamulcowego. To bardzo popularne i proste w obsłudze, uniwersalne hamulce szczękowe można znaleźć zarówno wśród starszych rowerów jak i prostszych rowerach turystycznych, miejskich oraz MTB. Lekkie, proste, niedrogie i dość wytrzymałe rozwiązanie, któe jednak nie nadaje się do rowerów szosowych i wyczynowych.

Wady – Zalety

Zalety to niska cena, waga i prostota obsługi, montażu i regulacji. Niewielka wprawa w obsługę tych hamulców wystarczy, aby w trasie naprawić drobne usterki. Hamulce te dobrze sprawdzą się w ramach codziennej jazdy po mieści lub po niewielkich wzniesieniach. Głównie przeznaczone są do amatorskiej jazdy. Największą wadą hamulców to ich skuteczność podczas złej pogody i w trudnych warunkach atmosferycznych – wtedy skuteczność hamownia drastycznie spada. Poza tym podobnie jak w przypadku wszystkich hamulców szczękowych zużywają obręcz.

Hamulce tarczowe

Potocznie nazywane tarczówki to temat rzeka, ale postaramy się w wielkim skrócie przybliżyć ich budowę i typy. Hamulec tarczowy działa na zupełnie innej zasadzie, niż  szczękowe. W przypadku tarczówek mamy do czynienia z zamontowaną do piasty  tarczą hamulcową, na którą nacisk wywierają klocki. Ważne. Tego typu hamulce wymagają specjalnych piast z mocowaniem dla tarczy hamulcowej. Hamulce tarczowe dzielimy na dwa rodzaje mechaniczne i hydrauliczne.

Machaniczne czy hydrauliczne. 

W przypadku hamulców mechanicznych, zacisk uruchamiany jest za pomocą stalowej linki, natomiast jeżeli chodzi o hydrauliczne, w grę wchodzi już płyn hamulcowy. Obecnie coraz częściej spotykamy hamulce hydrauliczne, choć w tańszych modelach rowerów, przede wszystkim w MTB nadal znajdziemy hamulce mechaniczne. Co prawda, to cecha najtańszych rowerów, ale warto pamiętać, że lepszym rozwiązaniem będą dobrej jakości hamulce mechaniczne, niż najtańsze podejrzanej jakości  modele hydrauliczne.

Plusy i minusy

Inwestując w nowy rower lub kupując gotowy zestaw hamulcowy do składanego roweru, zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości hamulce hydrauliczne. Zagwarantują  bardzo dobrą siłę hamowania oraz możliwość modulacji, czyli dobór odpowiedniej siły do warunków i potrzeb. Co ważne tarczowe hamulce działają pewnie w każdych warunkach, nawet w deszczu czy błocie. W każdej  chwili gwarantują  pełną moc hamowania. Podstawowy minus to cena.  Tarczówki są dużo droższe od  V-brake no i w niektórych rowerach nie można ich zamontować (np. brak uchwytów w ramie bądź widelcu). Poza tym są dużo cięższe, a  regulacja i naprawa w trasie jest bardzo trudna. W przypadku uszkodzenia  przewodu hydraulicznego, naprawa może być dokonana tylko za pomocą odpowiednich narzędzi.

Hamulce szosowe Dual Pivot.

Dual Pivot, czyli szosowe hamulce szczękowe. Największą ich zaletą to łatwa modulacja siły hamowania, aerodynamika, lekkość i konstrukcja, która nie rozpycha widełek oraz widelca –  mocowane są w jednym punkcje nad kołem. Dużą zaletą jest także rozsądna cena. Jeżeli chodzi o wady to warto pamiętać o dość dużym skomplikowaniu, czyli trudniejszą regulację i  serwis. No i jak każde hamulce tego typu – zużywa obręcz.

Hamulce typu Cantilever.

Co prawda tego typu hamulce to można powiedzieć relikt przeszłości, ale ma wielu zwolenników i wielbicieli. Układ ten to swego rodzaju poprzednik V-brake i był popularny w wielu rowerach – od szosowych po MTB. Obecnie tego typu hamulce znajdziemy w rowerach miejskich i przełajowych. My też montujemy tego typu rozwiązanie w rowerach trekkingowych. można też je kupić w naszym sklepie online  Do wielu zalet należy banalna konstrukcja, prosta regulacja i eksploatacja. Co ważne, dzięki takiej konstrukcji można  założyć nawet bardzo szeroką oponę. Problemem może być nieco słabsza niż z V-brake siła hamowania. Chociaż też dyskusyjna.

Hamulce rolkowe.

To mało popularny rodzaj układu hamulcowego.  Stosowany jest przede wszystkim w rowerach miejskich a zasada działania jest dość prosta. W specjalnym bębnie ukryte są rolki.  Podczas hamowania naciskają na jego powierzchnię. Hamulce nie nadają się do innych rowerów bo  oferowana siła hamowania jest stosunkowo niewielka. Zaletą jest stosunkowo mała awaryjność, bo hamulce w szczelnie zamkniętej konstrukcji, która jest niewrażliwa na wodę czy piach itp. jest mało podatna na awarię.  Niestety wysoka masa oraz skomplikowana konstrukcja sprawia, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla miłośników długich wycieczek.

Hamulce typu torpedo.

Torpedo to hamulce z którymi chyba każdy miał kiedyś do czynienia. Hamulec zamontowany jest w tylnej piaście i aby zahamować, wystarczy nacisnąć pedały w odwrotnym kierunku. Takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane w prostych rowerkach dziecięcych, miejskich, ale również w modelach z piastami wielobiegowymi. Zaleta jest jedna i niezaprzeczalna. To intuicyjna obsługa, dzięki czemu nawet dziecko jest w stanie szybko nauczyć się obsługi. Poza tym hamulec  jest niewrażliwy na warunki atmosferyczne i praktycznie bezobsługowy. Jedno co go ogranicza to jego moc. Jest dosyć mocno ograniczona, podobnie jak trwałość i odporność na temperaturę. No i jedno bardzo ważne!  W przypadku zerwania łańcucha nie mamy hamulca.

Hamulce szczękowe hydrauliczne.

Na koniec tej listy ciekawostki i rzadkości. Hydrauliczne hamulce szczękowe opracowała firma  Magura. Działają tak jak hamulce szczękowe typu V-brake, tylko zamiast stalowej linki zastosowano przewody hydrauliczne z płynem hamulcowym. Moc hamowania jest nieporównywalnie wyższa od zwykłych V-brake i zadowoli wymagających użytkowników. Niestety coś za coś. Ze zwiększoną mocą idzie również większe zużycie obręczy. Czy ma jakieś wady?  Dokładnie trzy. Duża waga i wysoka cena zakupu tego rozwiązania. Naprawa i regulacja takich hamulców nie należy do najprostszych.

Hamulce typu U-brake.

Ta ciekawostka pochodzi z rowerów typu BMX.. Co prawda dziś można je znaleźć  w tańszych modelach, ale zostały wyparte przez nowsze i skuteczniejsze rozwiązania. Zaletą jest przede wszystkim prosta konstrukcja i cena. Jednak  trudno je zdobyć a siła hamowania pozostawia wiele do życzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Pokrótce przedstawiliśmy powyżej podział hamulców rowerowych. Pokrótce bo nie wyczerpuje całego tematu. Przy wyborze trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Np. typ mocowania tarczy w hamulcach tarczowych.  Czy został zastosowany standard IS, polegający na przykręcaniu tarczy do piast. Czy  standard Center Lock – tarcza, zamiast śrubami, jest mocowana odpowiednio dobraną nakrętką. Skraca to i upraszcza znacznie znacznie  proces montażu. Warto też zwrócić uwagę na materiał użyty podczas produkcji klocków hamulcowych. Można wybierać wśród modeli: organicznych, metalicznych, półmetaliczne. To jaką wybrać to już kwestia przeznaczenia i budżetu jakim dysponujemy.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 2 Średnia: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *