Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Jak często słyszymy po przyjściu do serwisu od mechanika, że nasz rower jest zaniedbany czy brudny? Co zrobić, aby nasz rower był sprawny i zamienić dbanie o niego w przyjemność? Jak dbać o rower i o czym warto pamiętać opowie wam Andrii.

Większość osób postrzega rower jako idealny i nieskomplikowany mechanizm. Dopóki jedzie, wszystko jest dobrze, ale czy tak jest naprawdę? Warto pamiętać, że każdy mechanizm w trakcie pracy zużywa się i im szybciej będziemy reagować, tym mniej pieniędzy wydamy na naprawę. Zużycie jednego elementu może za sobą pociągnąć zużycie następnych podzespołów.

Jak dbać o rower – napęd

Pierwsze, na co zwraca uwagę mechanik to czystość napędu. Czysty i nasmarowany napęd zapewnia nam cichą pracę łańcucha po zębatkach, dobre działanie przerzutek i zwiększa żywotność całości. W sieci jest milion dwieście cztery filmików jak wyczyścić napęd i jak go prawidłowo smarować, ale z mojej praktyki wynika, że najłatwiej po prostu regularnie przecierać łańcuch, zębatki i przerzutki suchą szmatką i nie doprowadzać do zabłocenia napędu. W wypadku, w którym warunki atmosferyczne czy wybrana trasa doprowadziły nasz łańcuch do strasznego stanu, zalecam uzbroić się w szczoteczkę do zębów, rozpuszczalnik czy benzynę. Następnie delikatnie, żeby nie zalać preparatem całego roweru, wyczyścić z syfu, potraktować ścierką. Zawsze można też skorzystać z usług serwisu. Oprócz czystości napędu warto kontrolować jego zużycie.

Łańcuch rowerowy

W tym pomoże nam najbliższy serwis rowerowy. Usługa sprawdzenia stanu napędu, która moim zdaniem powinna być darmowa, nie zabiera więcej niż półtorej minuty. Oprócz tego każdy profesjonalista cieszy się, gdy użytkownik interesuje się i dba o stan swojego sprzętu. Na większości przymiarów do łańcucha – przyrządów, których używa się do sprawdzenia łańcucha, są dwa oznakowania: 0,75 i 1. Dla jasności – ja określam to jako 75% i 100% zużycia łańcucha. Żeby zrozumieć, czemu łańcuch się wyciąga i czym to skutkuje, przyjrzyjmy się jego budowie.

Jak zbudowany jest łańcuch rowerowy?

Łańcuch to połączone ze sobą na łożyskach ślizgowych wewnętrzne i zewnętrzne ogniwa. W procesie wycierania się łożyska od pracy (tarcie pod obciążeniem) które zwiększa się od braku smaru, czy obecności brudu (dodatkowy czynnik ścierny) zwiększa się odległość pomiędzy łożyskami. Dzieje się tak w związku z luzem, który w procesie wycierania się materiału powstaje pomiędzy zewnętrzną częścią łożyska (rolka) i wewnętrzną, po której ta rolka pracuje (pin). W rezultacie rolka przestaje trafiać w idealnie dopasowane wycięcie pomiędzy ząbkami w zębatce i zaczyna napierać na sam ząb. W efekcie ściera go pod napięciem naszych 500 kWt spod kopyta. Ten proces zaczyna się, kiedy przymiar do łańcucha pokazuje nam 75% zużycia.

Więcej o tym, kiedy i jak wymienić łańcuch

Warto też pamiętać, że do im większej ilości zębów przylega łańcuch, tym łatwiej mu się ułożyć w wypadku kiedy jest wyciągnięty. Im mniejsza zębatka, tym większa siła na nią działa, więc szybciej się zużywa. Co z tego wynika? Praktyka pokazuje, że jeśli wymieni się łańcuch przy 75% zużycia, to zębatki można zostawić. W wypadku kiedy łańcuch wyciągnięty jest na 100% czy więcej, trzeba wymienić łańcuch razem z kasetą czy zębatką tylną, ewentualnie koronkami korby.

Podsumowując – łańcuch pożyje dłużej, gdy jest czysty i nasmarowany, co zmniejsza tarcie łożysk. Łańcuch najlepiej wymieniać przy 75% wyciągnięcia, żeby uchronić zębatki od zużycia. Z mojej praktyki wynika, że kaseta może przeżyć około 3-4 łańcuchy w zależności od stylu jazdy i jej jakości, za to korba może chodzić latami. Odpowiednie dbanie o łańcuch to podstawa tego, jak dbać o rower.

Opony rowerowe – podstawa tego, jak dbać o rower

W następnym punkcie porozmawiajmy o oponach. Pierwsze co warto pamiętać to, że system pompowanych opon został wymyślony dla zwiększenia komfortu jazdy i zmniejszenia oporu toczenia. Pamiętać jednak należy… o pompowaniu! Niektórzy producenci dętek twierdzą, że powinno się sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach co najmniej raz w tygodniu. Żadna guma nie jest idealnie szczelna, żaden wentyl również. Im jest cieplej, tym szybciej schodzi powietrze z opon. Dlatego, kiedy sugerowane ciśnienie jest wyższe lub kiedy nadchodzą upały, dobrze jest częściej je sprawdzać.

Rower damski Antymateria

Warto zaznaczyć, że większość przebić dętki, z którymi przychodzą do mnie klienci, powstaje w wyniku mocnego uderzenia kołem o krawężnik lub ostrą dziurę w nawierzchni. Dzieje się to w wyniku braku wystarczającego ciśnienia w oponie, przez co obręcz zderza się z np. krawężnikiem i przecina dętkę, a tylko w skrajnych wypadkach w wyniku potężnego uderzenia. Aby zmniejszyć ilość przebić, warto wybierać opony z lepszym systemem antyprzebiciowym i regularnie je pompować.

Hamulce rowerowe i łożyska

Warto zwracać uwagę na zużycie klocków hamulcowych. Może ono doprowadzić do zniszczenia obręczy lub tarczy. Trzeba także kontrolować czystość powierzchni hamującej, co zwiększa skuteczność i zmniejsza zużycie klocków. W wypadku obręczy wystarczy przetrzeć ją czystą szmatką, natomiast tarczę lepiej potraktować środkiem odtłuszczającym.

Jak już sprawdziliśmy klocki, nie warto omijać również łożysk. Sprawdzamy koła, suport i stery na obecność luzów. Robi się to bardzo łatwo – łapiemy za koło i ruszamy nim na boki – powinno być sztywno umocowane. Żeby sprawdzić suport, robimy to samo, tyle że łapiemy za korbę.

Różowy rower Antymateria

Przy sprawdzaniu sterów najlepiej chwycić za miejsce łączenia widelca z ramą. Tam najłatwiej wyczuć luz.

Sprawdzając stery, zaciskamy przedni hamulec i bujamy rowerem w przód i w tył. Rower bez luzu jedzie cicho, więc jeśli sprzęt zaczął wydawać dziwne dźwięki, postarajcie się je zlokalizować. Dosyć często powodem hałasów są rozklekotane lub rozkręcone błotniki i bagażniki. Warto znaleźć źródło dźwięku, bo im szybciej zwrócimy się do serwisu, tym mniej szkód może wyrządzić naszemu sprzętowi ewentualny luz. W łożysku, w którym powstał luz, kulki zaczynają obijać się o bieżnie toczenia, wybijając  w nich wyrwy i dziurki. Jeśli szybko zareagujemy, są duże szanse na to, że luz nie narobi licha i sprawa skończy się na ściągnięciu luzu i drobnym koszcie usługi. Jeśli dalej będziemy jeździć z luzem, będzie się on zwiększać i niszczyć nasze łożysko. Może to skończyć się wymianą całego podzespołu i niemałymi kosztami.

Linki i pancerze

Aby nasz rower był  zadbany, warto zwrócić uwagę na linki i pancerze. Linka to element, który metodą naciągania przekazuje siłę z klamki do hamulca lub steruje przerzutką za pomocą manetki. Pancerze to prowadnice dla linek. Jeśli zauważycie na linkach rdzę, oznacza to, że mogą one pęknąć, co w wypadku linki hamulcowej może być niebezpieczne i bolesne. Rdzawe czy zaśniedziałe linki stawiają też większy opór w pancerzach. To negatywnie wpływa na pracę przerzutek i hamulców, tak samo, jak różnego rodzaju załamania.

Linki i pancerze

Aby być pewnym, że nasz rower jest technicznie sprawny, najlepiej regularnie oddawać go do serwisu i dowiedzieć się od zaufanego mechanika jak często robić przeglądy. Każdy rower zbudowany jest z różnej jakości podzespołów, a każdy użytkownik używa roweru mniej lub bardziej intensywnie. Wiedza o tym, jak dbać o rower nie jest wielką tajemnicą. Wystarczy odrobina pomocy profesjonalisty.

W każdym wypadku na większe naprawy, przeglądy czy renowacje najlepiej oddawać rowery zimą, kiedy mechanicy mają możliwość poświęcić mu więcej czasu. Wtedy też kolejki do naprawy są najmniejsze, więc nie trzeba będzie tygodniami czekać, marnując ciepłe dni. My- najbardziej zaufany zespół mechaników – z bólem serca odmawiamy klientom naprawy z powodu przeładowanego pracą serwisu w sezonie. Uwielbiamy paprać się i bawić w reperacje, regulacje i takie tam, więc z niecierpliwością czekamy na was zimą, dozo!

Tekst: Andrii Szczypanow

Redakcja: Maciej Ataman

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 3 Średnia: 5]

2 odpowiedzi na “Jak dbać o rower?”

  1. Krzysiek pisze:

    Cześć, zacząłem jakiś czas temu przygodę z rowerem, a artykuł okazał mi się bardzo pomocny. Piszecie tutaj o używaniu smaru lub wymiany łańcucha. Pewnie już o tym myśleliście, ale polecam w takich miejscach dać bezpośrednie linki do waszego sklepu internetowego i produktów, na pewno polepszy wam to konwersje w sklepie.
    Pozdrawiam i na pewno będę wracał poczytać trochę o dbaniu o rower czy innych wpisów na blogu.

    • Maciej Ataman pisze:

      Hej, dzięki za miłe słowa. Sklep akurat jest w przebudowie, a my staramy się unikać agresywnego marketingu. Masz jednak rację i z czasem tu i tam pojawią się odnośniki. Gdybyśmy miał jakieś pytania, śmiało pisz!
      Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *