Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Zapraszamy na drugą część naszego cyklu, w którym omawiamy najważniejsze wymagania, jakie powinien spełniać rower zależnie od swojego przeznaczenia. W poprzedniej części pisaliśmy o rowerach przeznaczonych do miasta. Tym razem zajmiemy się pojazdami przeznaczonymi dla fanów szybkości i bicia rekordów na asfaltowych drogach, a także zapalonych sportowców, przedstawiając rowery na szosę oraz jako oddzielną kategorię rowery triathlonowe.

Rower na szosę – najważniejsze wymagania

Od kilku lat rowery na szosę są równie powszechnie obecne w sklepach rowerowych, co górskie i miejskie. Coraz więcej osób dostrzega zalety szybkiej jazdy po szosie, a wpływ na taki stan rzeczy z pewnością mają również kolejne sukcesy polskich kolarzy szosowych na najważniejszych zawodowych wyścigach świata i sukces komercyjny naszego rodzimego Tour de Pologne. Jaki rower wybrać, gdy pragniemy pójść w ślady Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki?

W przypadku rowerów szosowych bardzo ważnym atrybutem naszego pojazdu jest masa – im niższa, tym stać nas będzie na osiąganie wyższej prędkości przy mniejszym wysiłku. Dlatego ramy tego typu rowerów są lekkimi konstrukcjami. W przypadku ramy bardzo ważna jest również jej długość, której optymalny dobór do naszego wzrostu pozwoli nam na zachowanie podczas jazdy sprzyjającej lepszym osiągom idealnie pochyłej aerodynamicznej sylwetki. Długość ramy jest ściśle związana z długością nóg właściciela roweru mierzoną od podłoża do krocza. Na rynku znajduje się obecnie bardzo szeroki wybór ram o różnych rozmiarach.

Koła o średnicy 28 cali muszą stanowić kompromis pomiędzy sprzyjającą lepszym osiągom mniejszą liczbą szprych i niższą masą, a wytrzymałością. Ta druga ma znaczenie szczególnie na wielu polskich drogach, gdzie na rowerzystów czekają niespodzianki w postaci szkodliwych dla kół dziur. Większość kół do rowerów na szosę posiada limity wagowe użytkownika. Koła bez limitów wykonane z wytrzymałych materiałów mogą okazać się sporym wydatkiem – nawet kilku tysięcy złotych.

Opony do rowerów na szosę nie są dużym wydatkiem. Dla użytkowników hobbystycznych wystarczające będą zwykłe opony drutowe. Jeżeli jeździmy często i szybko warto zainwestować w opony zwijane, wykonane z lepszych materiałów. Zapewnią lepszą przyczepność i wytrzymałość. Na szosę wybieramy oczywiście opony pozbawione bieżnika lub z bardzo delikatnym bieżnikiem, który ułatwi nam jazdę po mokrej nawierzchni. Optymalna szerokość opon to 23 mm.

Wybór dodatkowych komponentów, jak kierownica czy siodełko zależy natomiast od preferencji użytkownika. Warto przetestować różne warianty, aby wybrać ten, który zapewni nam wygodę. Te elementy nie należą na szczęście do bardzo kosztownych.

Rower triathlonowy

Rowery triathlonowe, w odróżnieniu od szosowych charakteryzują się nieco krótszą ramą, co sprawia, że jazda na nich z utrzymaniem aerodynamicznej sylwetki jest bardziej komfortowa dla mięśni. Wiąże się to z koniecznością zaoszczędzenia energii na bieg.

Wybierając koła do roweru triathlonowego warto przeznaczyć na nie znaczną część budżetu, ponieważ w tym sporcie to one bardziej niż rama determinują osiągane wyniki. Jeśli istnieje taka możliwość warto pokusić się nawet o koła karbonowe.

Pozostałe elementy rowerów triathlonowych z punktu widzenia mniej zaawansowanych użytkowników są raczej kwestią ich indywidulanych preferencji i wygody. Należy oczywiście pamiętać o zastosowaniu opon pozbawionych bieżnika.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *