Waga roweru to temat rzeka

„Ten rower jest dla mnie za ciężki” – wybierając dwukołowy pojazd, bardzo często sugerujemy się jego wagą. Wiele osób uważa, że im jest ona większa, tym również jazda jest trudniejsza oraz związana z dużym wysiłkiem. Okazuje się jednak, że waga roweru uzależniona jest od jego rodzaju. Rower torowy jest nawet kilkakrotnie lżejszy niż rower miejski czy górski. Jaki ma to wpływ na jazdę? Czy Twój rower może być lżejszy?

Rower rowerowi nierówny

Zanim kupimy rower, warto zastanowić się, jak właściwie będziemy go użytkować. Czy będzie nam służył wyłącznie do jazdy po mieście? A może planujemy też wyprawy rowerowe, a nawet górskie wycieczki? Waga standardowego modelu, nazywanego często w sklepach rowerem miejskim może dochodzić nawet do 25 kg !!! I niby wszystko się zgadza,  taki rower został przystosowany do poruszania się po mieście. To oznacza twardą nawierzchnię i prymat bezpieczeństwa i wygody. Niemniej lżejsze rowery miejskie sprawiają, iż jazda jest bardziej komfortowa. Dla porównania rower szosowy z wysokiej półki waży ok. 7 kg.

Inaczej jest w przypadku rowerów MTB (górskich) i trekkingowych. Są one przeważnie lżejsze od standardowych rowerów miejskich, ale cięższe od kolarek, ich rola jest też zupełnie inna. Mniejsza waga, czyli ok. 13-15 kg, a przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów nawet mniej, służy łatwiejszemu manewrowaniu pojazdem np. podczas jazdy po kamienistych i żwirowych drogach. Rower po prostu musi nas słuchać, natomiast my musimy nad nim zapanować. Nowoczesny, karbonowy rower górski bez problemu schodzi poniżej 10 kilogramów.

[button_link]Zobacz stalowy rower o wadze 7 kg[/button_link]

Waga roweru – od czego to zależy?

Już wiesz, że cięższy rower miejski nie jest gorszy od lżejszego roweru trekkingowego, po prostu jego przeznaczenie jest inne, a zatem konstrukcja również. Klasyczne rowery holenderskie zaprojektowano do jazdy po płaskich miastach. Nikt też nie transportuje ich po schodach. Priorytetem była wygoda i bezobsługowe użytkowanie, dlatego ich waga dochodzi nawet do 25 kg. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa rama rowerowa. To od niej w największym stopniu zależy, jaka będzie waga całego roweru. I tak oto rama przeznaczona do sportu musi być wykonana z lekkiego materiału, którym najczęściej jest włókno węglowe (rzadziej aluminium).  Karbonowe ramy wykazują się małą masą oraz dużą wytrzymałością (choć są trzeba przyznać, dla odmiany bardziej też kruche). Zapewniają też dobry komfort jazdy.

Wśród ram, które stosowane są w rowerach miejskich, duże znaczenie ma rama cro-mo, czyli wykonana ze stali chromowo-molibdenowej. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Od aluminium odróżnia ją większa elastyczność, większa granica plastyczności oraz zdolność do łatwego pochłaniania drgań. Zanim ten rodzaj ramy został wprowadzony na rynek, popularnością cieszyła się rama hi-ten, wykonana ze stali, która jednak nie gwarantowała tak dużej odporności na uszkodzenia. Rama stalowa hi-ten przede wszystkim powodowała, że rowery były cięższe, co przekładało się na komfort jazdy. Ze względu na ceny, wynikające z łatwości masowej produkcji (stal cały czas spawa się przeważnie ręcznie) większość obecnie dostępnych rowerów spoza górnej półki posiada ramy aluminiowe. Jest ono zdecydowanie lżejsze od stali, co przekłada się choćby na łatwiejszy transport roweru.

Rower przyszłości

Wspomniane wyżej wagi rowerów zmieniają się z każdym kolejnym rokiem, nowe technologie, większe możliwości, bardziej wymagający użytkownicy. Rowery Antymateria tworzone są w oparciu nie o to, co jest łatwo dostępne na rynku, ale o to, co pozwala zapewnić użytkownikom komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rama rowerowa, koła, siodełko, kierownica i inne elementy muszą tworzyć solidną konstrukcję, a całość mieć możliwie najmniejszą wagę. Ile ważą rowery Antymateria? Po mieście można się już poruszać dwukołowym pojazdem ważącym zaledwie 10 kg! To nie jest rower torowy, a po prostu w odpowiedni sposób zaprojektowany rower miejski.

[button_contact] Skontaktuj się z nami! [/button_contact]

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 1 Średnia: 1]

Jedna odpowiedź do “Rower kolarza, a Twój rower – jaka jest ich waga?”

  1. Maciej pisze:

    Pamiętam jak za dzieciaka śmiagałem na bmx. Ważył jakoś 11 kg, teraz jeżdżę na kolarzówce, która waży jeszcze mniej. Pamiętaj jak zmieniałem siedzonko w bmx na lżejsze. Oj piękne wspomnienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *