Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Jazda na rowerze z naszą pociechą może być wspaniałą przygodą, a wspólne spędzanie czasu jest bezcenne dla nas oraz dla naszego dziecka. Jeśli jeździmy bezpiecznie i przestrzegamy przepisów prawa, to nasze wyprawy zawsze będę kończyć się pomyślnie. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, więc warto dawać im najlepszy przykład bezpiecznej jazdy. Jeśli nasza pociecha ma mniej niż 7 lat to mamy możliwość przewożenia dziecka w foteliku lub przyczepce rowerowej. Jakie są zalety i wady tych i innych rozwiązań? Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

Fotelik – podstawowy sposób aby jeździć na rowerze z dzieckiem

Fotelik rowerowy– przy jego wyborze warto się zastanowić czy nasza pociecha stabilnie trzyma główkę. Dzieci poniżej 18 miesiąca nie powinny być przewożone w fotelikach. Warto też zwrócić uwagę, na udźwig naszego fotelika- w większości modeli jest to 22 kg. Foteliki nie są drogie- dobry, atestowany fotelik jesteśmy w stanie kupić za około 300 zł. Mamy możliwość montażu, albo na bagażnik rowerowy albo specjalnym uchwytem montowanym do ramy. Polecamy zdecydowanie to drugie rozwiązanie, jako bardziej bezpieczne i wygodniejsze dla dziecka (pręty nośne są elastyczne i zapewniają amortyzację na wybojach). Fotelik rowerowy będzie najlepszym rozwiązaniem do miasta, ze względu na kompaktowe rozmiary. Pozwala to na utrzymanie zwrotności roweru, jest intuicyjne, a dodatkowo umożliwia nam łatwą komunikację z dzieckiem.

Fotelik rowerowy Polisport

Fotelik rowerowy marki Polisport

Przyczepka

Przyczepka rowerowa – jest to najwygodniejszy sposób przewożenia naszej pociechy. Sporo miejsca, wygodne siedziska, możliwość przewożenia dziecka już od pierwszego miesiąca życia. Zapewnia ochronę przed wiatrem, słońcem oraz deszczem. Są też modele wyposażone w spacerówki lub jogger. Minusem jest cena, którą musimy zapłacić, ponieważ na dobrej jakości przyczepkę musimy wydać przynajmniej 2000 zł. Duża ochrona ma też swoją gorszą stronę- dziecko jest odizolowane, więc komunikacja z nim będzie utrudniona. Nie sprawdzi się też w mieście- spora szerokość uniemożliwi wygodne manewrowanie, a co gorsze jest słabo widoczna dla kierowców.

Przyczepka rowerowa Hamax

Przyczepka rowerowa marki Hamax

Hol

Hol rowerowy jest rozwiązaniem dla osób, które nie tylko chcą zabierać dzieci na wycieczki, ale także zachęcać je do aktywności. Nadaje się do rowerów o kołach 16-20 cali. Nie polecamy wersji spoza tego przedziału ze względu na bezpieczeństwo. Pozwala bezpośrednio połączyć rower rodzica z dziecięcym, co daje możliwość wybrania się na dłuższą wycieczkę bez obaw o siły najmłodszych. Można go też łatwo odpiąć i w razie potrzeby i rozdzielić rowery, dając dziecku większą swobodę. Ceny zaczynają się od około 200 zł, modele o wyższej jakości kosztują jednak przynajmniej 2-3 razy tyle. Mimo wszystko jest to rozwiązanie tańsze od przyczepki i warte rozważenia ze względu na uniwersalność. Wadą jest spora długość utworzonego zestawu, wpływająca negatywnie na zwrotność i stabilność w zakrętach.

Hol rowerowy FollowMe

Hol rowerowy FollowMe

Rower cargo

Ten typ roweru powoli zyskuje na popularności, nie jest jednak widywany codziennie. Niezaprzeczalną zaletą jest konstrukcja zaprojektowana do przewożenia ładunku lub młodego człowieka, pozwalająca na optymalne rozłożenie masy i dobrą sterowność. Z wymienionych rozwiązań oferuje największą uniwersalność. Niestety cena zakupy i gabaryty czynią go propozycją dla dość wąskiej grupy odbiorców.

Rower cargo - bezpiecznie na rowerze z dzieckiem

Wiadomo jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest samodzielna jazda. Oczywiście warto zaczekać do momentu, w którym będziemy pewni, że jest to bezpieczne rozwiązanie. Nasza pociecha musi już „ogarniać”, a okolica powinna być raczej spokojna. Łącząc zabawę z nauką mamy możliwość zapoznać dziecko z właściwym sposobem zachowania się w ruchu drogowym. Najważniejsze to nauczyć jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po ulicy oraz zwracać uwagę na innych uczestników ruchu.

Jazda po chodniku na rowerze z dzieckiem

Gdy nasza pociecha ma mniej niż 10 lat, mamy możliwość jeździć po chodniku pod warunkiem, że dziecko porusza się samodzielnie (jazda z przyczepką lub fotelikiem nie umożliwia nam jazdy po chodniku). Pamiętajmy, że jazda po pasach jest zabroniona i musimy przeprowadzać w takim wypadku rower. Kolejnym argumentem jest zła pogoda. Jeśli jest ślisko, mgła lub inne złe warunki atmosferyczne mamy prawo przemieszczać się po chodniku. Prawo mówi także, że mamy możliwość poruszać się po chodniku, gdy:
– szerokość chodnika ma minimum 2 metry
– ruch na drodze odbywa się z prędkością większą niż 50 km/h
– brakuje drogi rowerowej
Wszystko to możemy przeczytać w ustawie o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca
1997 r.

Mówi ona:

Gdy nasze dziecko zna już podstawowe przepisy i znajdujemy się na drodze o niskim natężeniu ruchu, powinniśmy czasami zjechać z chodnika i dać możliwość przyzwyczajenia się dziecku do jazdy w normalnym ruchu drogowym. Dzięki temu zdobywa ono umiejętności bezpiecznego poruszania się wśród innych uczestników ruchu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy sobie poradzi to mamy możliwość poruszania się obok niego. Mówi o tym dalsza część ustawy:
„3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.”

Pamiętajmy, że gdy poruszamy się po chodniku na rowerze z dzieckiem, mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Przy przejściach dla pieszych powinniśmy zsiąść z roweru i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni. Warto też pamiętać, że w terenie zabudowanym po zmroku, czyli w godzinach 23:00 do 5:00 w mieście obowiązuje maksymalna prędkość podwyższona do 60 km/h a jazda w tym czasie na rowerze po chodniku staje się o wiele łatwiejsza. Jeśli nasze dziecko ma powyżej 10 lat, to może przemieszczać się po ulicy tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Istnieje jeden wyjątek od tej reguły – karta rowerowa. Jeśli wie, po której stronie powinno się poruszać, zna znaki oraz podstawowe przepisy ruchu drogowego to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki dokument wyrobić. W każdej szkole bezpłatnie powinniśmy mieć możliwość wyrobienia karty rowerowej. Egzamin nie jest przesadnie trudny a satysfakcja posiadacza bezcenna!

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Jedna odpowiedź do “Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem”

  1. Janusz Żebrowski pisze:

    Wiadomo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *