Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Wbrew pozorom, to nie takie oczywiste. Rower to specyficzny zestaw kształtów i dość łatwo zgubić jego piękno przez niedopasowany kadr. Istnieje też kilka sprawdzonych trików, które pozwalają na łatwe uzyskanie lepszego efektu. W tym krótkim artykule zawrę najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać. Wszystkie widoczne tu zdjęcia naszego roweru single speed są autorstwa Michała Nowaka. Wpadnijcie koniecznie na jego stronę, bo gość robi przepiękne foty (szczególnie produktowe i samochodowe) i jak nikt inny dba o atmosferę na planie, a to przekłada się na efekty. Tu macie link:

https://www.grandmasterpicture.com/

Odpowiednie ustawienie

Rower musi stać pionowo. To podstawowa zasada, choć nie tak prosta do spełnienia. Pomocne będą w tym rekwizyty do podparcia – ładny patyk, kask, torba – grunt, żeby nie zaburzały obrazu i nie były ciężkie wizualnie. Można też oprzeć tylne koło (zdziwisz się, jakie to stabilne) lub kierownicę o ścianę, choć uzyskanie zadowalającego efektu bywa żmudne. Szczególnie, że ta ostatnia też powinna być wyprostowana.

Jak fotografować rower? Najpierw go przygotuj

Ważne jest też przygotowanie samego roweru. Ustaw koła tak, aby wentyle były symetryczne, najlepiej w maksymalnie górnym (ewentualnie dolnym) położeniu. Napisy na oponach (jeśli założono je zgodnie ze sztuką) będą wtedy czytelne. Korba powinna być skierowana poziomo do przodu lub pokrywać się z ukośną rurą, ewentualnie podsiodłową, choć nie jestem fanem tego ostatniego położenia. Jeśli Twój rower ma biegi, warto je ładnie ustawić. Co to znaczy? Jeśli masz przerzutkę z przodu, łańcuch obowiązkowo wędruje na duży blat, a z tyłu na górną część kasety. W przypadku napędów bez biegów z przodu wybieramy największą zębatkę z tyłu. Opuszczana sztyca wędruje do głównego położenia.

Wiele osób zapomina też o odpowiednim ustawieniu szybkozamykaczy. Ustaw je albo aerodynamicznie, równo do tyłu, albo tak, aby był równolegle do widelca i chainstaya (poziomej rurki tylnego trójkąta).

No i najważniejsze. Jak fotografować rower? Zawsze od strony napędu!

Rower na zdjęciu

Kadr

Jak fotografować rower? W ciekawym otoczeniu lub studiu. Ale to nie wystarczy – są jeszcze kwestie techniczne. Jeśli fotografujesz sam rower w pełnej okazałości, postaraj się, aby był nieco oddalony od krawędzi kadru – to właśnie tam soczewka może lekko zaburzyć obraz, co będzie widoczne na kołach. Przy klasycznym ujęciu od boku, osie powinny znajdować się w jednej, poziomej linii, mniej-więcej w okolicy 1/3 wysokości zdjęcia. Postaraj się uzyskać maksymalną ostrość na rowerze, a dalsze tło rozmyć. Jeśli Twój aparat sobie z tym nie radzi, pomocne będą programy graficzne.

Sesja zdjęciowa z rowerem

Jak fotografować rower? Zastanów się, co chcesz pokazać

Czasami tak jak niektórych zdjęciach tutaj, rower to tylko rekwizyt. Gdyby nie jaskrawy kolor, ginąłby w tle. Dlatego dobierz kadry, ale i tło do swoich celów. Tu żółty idealnie odcina się na tle drewna i metalu. Zwróć uwagę, że w przypadku rowerów ze złożonym malowaniem lepiej sprawdzi się jednolite tło. Ważny jest też balans między szczegółem i ogółem. Często widzę sesje zdjęciowe rowerów, gdzie mam piękne ujęcia na mufy, przerzutki czy tylny trójkąt, ale brakuje ogólnego obrazu. A przecież chcę zobaczyć ten rower! Poświęć czas na oba aspekty. Jak fotografować rower? Bez pośpiechu. No i pamiętaj, że to tylko ogólne wytyczne – czasem w imię nietypowego efektu dobrze jest złamać parę zasad. 😉

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *