Koła były wynalazkiem, bez którego nie nastąpiłby cywilizacyjny rozwój ludzkości. Obecnie branża rowerowa coraz bardziej interesuje się tematem jakim jest rozmiar kół – w ostatnich latach przeprowadzono wiele eksperymentów. Popularne rozmiary kół rowerowych (pomijając dziecięce) to 26”,27,5”,28” oraz 29”. Taka różnorodność może niektórych przyprawić o zawrót głowy, dlatego postaram się wszystko dokładnie wyjaśnić. Podobnie jak rozmiar ramy, warto dobrać koło pod swój wzrost i potrzeby, aby cieszyć się jazdą w wysokim komforcie.
Koła w rozmiarze 26” mają średnicę obręczy wynoszącą 559 mm i są stosunkowo małe w porównaniu do kolejnych. Koła w rozmiarze 27,5” mają średnicę 585 mm, natomiast 28”oraz 29” mają średnicę 622 mm, co przedstawia poniższa tabela. Wiele osób zwróci uwagę na wspólny rozmiar kół 28”oraz 29”- tak, to prawda. Koła takie, przynajmniej teoretycznie różnią się tylko rozmiarem opony – mniejszej do rowerów trekingowych i szosowych, większej zaś do MTB. W praktyce jednak średnica obręczy to nie wszystko- ważne są też jej szerokość, sposób zaplotu i profil. Nie założymy opony 29 na wąskie koło szosowe i odwrotnie- opona 23c na obręczach zjazdowch nie będzie dobrym pomysłem.
Rozmiar koła rowerowego – tabela
To najpopularniejsze współczesne standardy kół rowerowych.
Wielkość w calach | Średnica obręczy |
26”
27,5” 28” 29” |
559 mm
585 mm 622 mm 622 mm |
Rozmiary kół rowerowych a wzrost
Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy jeździć rowerem. Czy będzie to las, ulica, teren mieszany, a może zamierzamy pojeździć w górach? Dużo zależy też od indywidualnych cech rowerzysty, a także od ceny, jaką chcemy przeznaczyć na nasz jednoślad. Warto tutaj też wspomnieć o producentach rowerowych – w ofercie interesującego producenta możemy nie znaleźć poszukiwanego rozmiaru koła.
Jaki rozmiar kół do roweru?
Od lat dziewięćdziesiątych najpopularniejszym rozmiarem było koło 26″. Tego rozmiaru nie uświadczycie już właściwie w rowerach dla osób dorosłych. Koła te zaczynają być natomiast stosowane w rowerach dziecięcych z niższą ramą. Odchodząc od idei „rower górski do wszystkiego”, coraz więcej firm dopasowuje rozmiar koła do wzrostu rowerzysty, więc dzieci dostają rowerki na kołach 26”, a dorośli mają wybór między trzema kolejnymi wariantami. Pierwszy to koła 28”, które są przeznaczone dla osób lubiących szybką jazdę po twardej powierzchni. Rowery trekkingowe oraz crossowe posiadają duże koła, które są dość wąskie, dzięki czemu możemy pokonywać długie trasy, tracąc przy tym jak najmniej energii. Rowery te są przeznaczone do jazdy po terenie zabudowanym, lasach oraz parkach. Taką samą wielkość koła posiada rower szosowy, który musi być szybki oraz lekki. Stworzyliśmy też osobny artykuł dotyczący kół w damskim rowerze. Znajdziesz go tu.
27,5”? czy 29”?
Problem pojawia się, gdy mamy wybór 27,5” albo 29”. To rozmiary kół rowerowych typowe dla MTB. Zdecydowanie lepiej wybierają nierówności i więcej wybaczają w porównaniu do tradycyjnych 26″. Tutaj jednoznacznej odpowiedzi nie znajdziemy, bo każdy będzie preferował coś innego. W przypadku roweru górskiego stajemy przed nie lada dylematem – mamy do wyboru dwa różne rozmiary, które posiadają odmienne właściwości. Będąc na szlaku i chcąc pokonać przeszkodę, musimy zmniejszyć kąt natarcia i tutaj koło większe spisuje się lepiej, jednak biorąc pod uwagę przyśpieszenie to koło mniejsze wygrywa. Z drugiej strony szybciej też wytraca swoją prędkość. Rower na kołach 29” dużo lepiej zachowuje swój pęd, a dzięki temu zapewnia lepszą wydajność jazdy. Udowodniono, że większe koła tracą mniej prędkości podczas pokonywania przeszkód oraz szybciej odzyskują kontakt z podłożem.
Jeśli chodzi o kontrolę, to mamy dwie szkoły: jedna mówi, że koła 27,5” zapewniają lepszą kontrolę, dzięki zwiększonej sztywności i lepszej geometrii ramy, natomiast według drugiej szkoły to dzięki większej strefie kontaktu opony z podłożem występuje zwiększenie stabilności roweru na podjazdach oraz skrętach. Koła 27,5” świetnie sprawdzają się przy drobnej posturze kolarza, gdzie większe koła będą bardziej przeszkadzać niż pomagać. Należy także pamiętać, że rozmiar koła to tylko jeden z elementów wpływających na komfort jazdy. Dla większości amatorów i zawodników zainteresowanych klasycznym XC 29″ będzie niezaprzeczalnie najlepszym wyborem. 27,5” uważam za rozwiązanie dla osób niższego wzrostu oraz tych, które szukają roweru do bardziej specyficznych zastosowań i wiedzą, jakie konkretnie atuty da im mniejsze koło.
Rozmiar kół w gravelu
Gravel wywodzi się bezpośrednio od szosy, stąd zazwyczaj montuje się w nim koła 28 cali niezależnie od rozmiaru ramy. Opony to zazwyczaj okolice 700x40c. Jednak do wielu modeli (w tym naszego) można założyć koła 27,5 cala. Co to daje? Ano możliwość wciśnięcia balonowych opon, co przekłada się na komfort jazdy w terenie oraz przyczepność w błocie oraz na sypkim podłożu.
Podsumowując, kwestia wielkości kół w rowerze jest dość skomplikowana. Myślę, że każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje i jeśli jest taka możliwość – przetestować rower przed zakupem. To bardzo ważne, aby na rowerze czuć się komfortowo i mieć pewność, że będzie spełniał wszystkie nasze wymagania! My natomiast proponujemy wszystkie rowery z kołami w rozmiarze 28″.
Bardzo dziękuję za ten artykuł.
Teraz wiem jaki rozmiar wybrać!
Świetna robota!
Dziękujemy za pozostawienie komentarza.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pomóc 🙂
Pozdrawiamy!