Test rowerów składanych – metodyka
Angielski Cycling Weekly opublikował niedawno test rowerów składanych. Redakcja zarzeka się, że testy są prowadzone rzetelnie a ostateczne wyniki bazują wyłącznie na ich własnej opinii. Przy czym od razu należy wspomnieć, że testowano wyłącznie rowery, które należą do najlepiej sprzedających się na terenie Wielkiej Brytanii.
Dziennikarze Cycling Weekly wykorzystują testowe rowery w różnym terenie i na różnych dystansach. Tak, aby ocenić jazdę pod kątem różnych czynników. W przypadku rowerów składanych dodatkowo sprawdzany jest rzecz jasna mechanizm składania pod kątem łatwości użytkowania. Testujący weryfikują także ogólną przydatności każdego roweru do dojazdów do pracy. Sprawdzane jest, jak łatwo jest je przenosić i przechowywać.
Jak wypadły najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii marki?
Na podium stanęły aż dwa Bromptony, czyli C Line i P Line! Na ile test rowerów składanych Cycling Week i wyniki ich rankingu mogą być relewantne na polskim rynku? Specyfika takich miast jak Londyn jest daleko odmienna rzecz jasna od ośrodków miejskich w Polsce. Nie ma co porównywać gęstości metra londyńskiego z warszawskim. Dodatkowo, inaczej niż w Polsce, z normalnym rowerem nie wsiądziemy do wagonu w Londynie. Ale zgadzamy się bez uwag, z rekomendacjami, odnośnie tego, na co zwracać uwagę, przy wyborze roweru składanego.
Wybór roweru składanego, na co należy uważać?
Ze względu na swoją funkcję rowery składane są popularne wśród osób dojeżdżających do pracy. Kluczowe jest więc, by wybrać komponenty łatwe w utrzymaniu i niezawodne. To najsensowniejsze podejście, niezależnie od wyników omawianego testu rowerów składanych
Często na liście priorytetów znajdują się wytrzymałe opony z dobrą ochroną przed przebiciem. Przebota opona to ostatnia rzecz, na którą masz ochotę w drodze do pracy. Schwalbe i Kenda to popularni producenci opon o małej średnicy do rowerów składanych. Większość z nich będzie miała szerokość 1,75–2 cala. To zapewnia dobry poziom przyczepności dzięki dużej objętości, a tym samym zwiększonej powierzchni styku z asfaltem w porównaniu z tradycyjnymi oponami szosowymi.
Pomyśl także o liczbie przełożeń. Na płaskich ulicach miast jeden bieg zmniejszy koszty konserwacji i całkowitą masę. Jednakże do jazdy w pagórkowatym terenie dostępne są rowery składane wyposażone w korbę z 3 zębatkami i kasety o szerokim przełożeniu 11-32. Umożliwi to większą elastyczność, ale zwiększy wagę.
Wiele rowerów składanych jest wyposażonych w przerzutki w piaście – oznacza to, że system przerzutek jest całkowicie uszczelniony. A to znowu znacznie ogranicza konserwację. Zmiana przełożeń w piaście jest często łatwiejsza niż używanie przerzutek dla początkujących. Nie trzeba się martwić o napięcie łańcucha – nie musisz pedałować, aby zmienić bieg. Ponadto nie ma przerzutki, która mogłaby się wygiąć lub uszkodzić, co zawsze stanowi ryzyko dla mocniej obciążonego roweru składanego.
W rowerach składanych zaczynają pojawiać się także hamulce tarczowe, zapewniające większą siłę hamowania i kontrolę – zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Zwiększają jednak masę bardziej niż hamulce szczękowe.
Jeśli zamierzasz jeździć na rowerze w ubraniu biurowym i chcesz zachować jak największą czystość, osłony łańcucha i błotniki są niezbędne. Napęd paskowy z kolei pomaga chronić Cię przed brudem i zmniejsza koszty konserwacji.
Bagażniki, pompka montowana na ramie i zintegrowane oświetlenie to akcesoria, których można się spodziewać po modelach z wyższej półki.
Nie jesteś przekonany, czy rower składany jest dla Ciebie? Wypożycz składaka na testy!