Wraz z nadejściem cieplejszych dni zastanawiamy się, jak przygotować rower do sezonu i jak powinna wyglądać konserwacja roweru. Jeżeli nasz rower po zimie wymaga wielu poprawek, mamy dwie możliwości: albo sami podejmujemy się serwisowania roweru, albo oddajemy go w ręce specjalistów rowerowych, którzy dokonają przeglądu roweru po zimie.
Konserwacja roweru w profesjonalnym serwisie
Wiele osób, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, samodzielnie próbuje konserwować rower na wiosnę. Sporo z nas wychodzi z założenia, że to tylko dwa koła, rama i pedały, więc zadanie nie będzie trudne. Jeśli tak, to jesteście w dużym błędzie. W domowym warsztacie bardzo często brakuje wielu specjalistycznych kluczy do konserwacji roweru przed sezonem. Jeżeli więc nie lubicie czyścić szprych rowerowych lub brudzić się, smarując łożyska w rowerze, to polecam oddać go do serwisu, gdzie specjaliści doskonale wiedzą, jak konserwować rower. Czyszczenie i konserwacja roweru w profesjonalnym serwisie to koszt około 250 zł, wiec cena, jaką płacimy na konserwacje roweru jest dość wysoka. Dużo zależy od tego, czy podejmujemy się konserwacji roweru MTB, czy jest to konserwacja roweru szosowego.
Jak samodzielnie dbać o rower według Andrzeja?
Jak samodzielnie umyć rower?
Możemy zaoszczędzić, gdy podejmiemy się czyszczenia roweru po zimie samodzielnie, ale i to nie jest takie oczywiste! Mycie roweru karcherem stanowi najprostsze wyjście, ale może wyrządzić sporo nieodwracalnych szkód. Więc jak myć rower w domowych warunkach?
Stare sposoby są najlepsze. Wystarczy szmatka, woda i płyn do mycia. Mycie roweru rozpoczynamy od przetarcia kurzu z ramy, kierownicy, mostka i innych elementów, które nie są pokryte smarem. Czyszczenie ramy roweru jest istotne tak, jak mycie samochodu – jeśli chcemy jeździć czystym jednośladem, czasami po prostu musimy go umyć. Następnie przechodzimy do czyszczenia łańcucha rowerowego (nie musimy go zdejmować) oraz do czyszczenia przerzutek. Jeśli chodzi o czyszczenie przerzutki tylnej, to wystarczy szmatka oraz cienki śrubokręt. Mycie łańcucha rowerowego wymaga przyłożenia do niego szmatki i kręcenia pedałami do tyłu. Zostaje jeszcze tylko czyszczenie zębatek w rowerze. W dłubaninie pomoże nam zdjęcie tylnego koła.
Smarowanie roweru
Na koniec czeka nas smarowanie roweru. Jeśli nie mamy specjalistycznych smarów, możemy je dostać w sklepach rowerowych lub zakupić przez Internet. Układ napędowy roweru wymaga odpowiednich smarów, które utrzymają łańcuch w dobrym stanie. Jak smarować rower? Tutaj właśnie przydadzą się specjalne narzędzia. Oliwienie roweru zaczynamy od smarowania przerzutek – klika kropel na elementy ruchome w zupełności wystarczy. Następnie przechodzimy do smarowania łańcucha, gdzie na każde ogniwo także dajemy kilka kropel właściwego smaru. Smarowanie kasety odbywa się jednocześnie przy smarowaniu łańcucha. Po uprzednim smarowaniu przerzutek w rowerze, możemy przejść do smarowania łożysk w kołach oraz łożyska w kierownicy – jest to dość skomplikowane. Jeśli chodzi o smarowanie linek w rowerze, to polecam je po prostu wymienić. Ich cena nie jest wysoka, a zaoszczędzimy sobie sporo nerwów. Teraz jeszcze musimy wszystko wyregulować (hamulce, przerzutki), sprawdzić wszystkie połączenia gwintowane, napompować opony i nasz rower jest gotowy do jazdy.
Jak widzicie, konserwacja roweru jest dość skomplikowana oraz czasochłonna i czasami lepiej oddać go w odpowiednie ręce. Dla mechaników serwisowanie roweru szosowego oraz czyszczenie roweru szosowego to łatwizna. Oni doradzą też, jak odnowić rower lub jak naoliwić rower (to specjaliści!). Mam nadzieję, że już wiecie, jak wygląda prawidłowe mycie, konserwacja oraz smarowanie roweru. To klucz do zachowania go w idealnym stanie! Do zobaczenia na rowerze!