Każda osoba pracująca w serwisie rowerowym przyzna, że to jedno z najgorszych zgłoszeń, jakie można usłyszeć od klienta. Dlaczego rower skrzypi? Trzeba to sprawdzić. Doświadczony mechanik rowerowy zazwyczaj bardzo szybko wpada na odpowiedni trop. Nie zmienia to faktu, że prawie zawsze trzeba pojeździć i upewnić się, że dobrze zidentyfikowało się źródło. A historii typu „sprawdziłem wszystko, a dalej hałasuje” nie zliczę. Z tego powodu przygotowałem artykuł, który, jak mam nadzieję, pomoże każdemu zirytowanemu dziwnymi dźwiękami.
Piszczące hamulce w rowerze
Kiedy hałasują przy hamowaniu, to osobna kwestia – wynika to zazwyczaj z zużycia klocków, tarcz lub obręczy. Zdarza się jednak, że to one są odpowiedzialne za nieznośne dźwięku podczas jazdy. Jak to sprawdzić? Najprościej zakręcić kołem w powietrzu. Jeśli kręci się z oporem, nierówno lub właśnie wydaje dźwięki, mamy podejrzanego. W takim wypadku najczęściej konieczna jest regulacja hamulców. Czasem trzeba też wyprostować tarcze hamulcowe – to zdecydowanie robota dla serwisu. Piszczące hamulce w rowerze mogą mieć przyczynę także w biciu samego koła. Sprawdź najpierw, czy jest dobrze zamocowane i czy nie ma luzów na łożyskach. Jeśli nie, to czeka Cię centrowanie.
Dlaczego rower skrzypi? Łożyska wszelakie
Najpopularniejszą przyczyną skrzypienia i pisków są pedały. Z tego powodu każdy serwis rowerowy posiada zestaw służący tylko do tego, aby szybko podmienić je i sprawdzić, czy problem ustał. Następny na liście podejrzanych jest suport. Jeśli skrzypienie jest cykliczne i dochodzi z dołu, a pedały wyeliminowaliśmy, to najprawdopodobniej on. Skrzypieć mogą same łożyska lub ich obudowy na połączeniu z ramą. To ostatnie zdarza się szczególnie często w suportach wciskanych, dlatego tak ważne jest osadzenie ich z użyciem odpowiedniego kleju. Jednak ze względu na konieczność zdjęcia korby i ogólną upierdliwość, warto jeszcze sprawdzić (poprzez kręcenie) stery oraz łożyska kół. Wszelkie luzy są tu mocnymi podpowiedziami (i problemem, który trzeba niezwłocznie wyeliminować). Szczególnie tylne koło ze względu na bardziej złożoną budowę i obciążenie lubi czasem poskrzypieć krzywym uszczelniaczem lub zużytym łożyskiem.
W przypadku rowerów z pełnym zawieszeniem należy wszystkie połączenia ruchome dopisać do listy. Najlepiej sprawdzić je naciskając na siodło gdy rower stoi, można też wyjąć damper i sprawdzić, jak działa całość „na luzie”.
Sztyca, siodło, mostek?
W rowerze nie brak też połączeń stałych, które przenosząc naprężenia, potrafią sobie pogadać. Dlatego poza wymianą pedałów, druga podstawowa czynność w wypadku „Dlaczego rower skrzypi” to przeczyszczenie i nasmarowanie sztycy podsiodłowej. Skuteczność tego zabiegu potrafi zaskoczyć, a przy okazji zapobiega zapiekaniu się. Popularnym źródłem jest też jarzmo siodła (rzadziej samo siodło) i mostek. W przypadku regulowanych mostków skrzypienie to właściwie reguła. Zazwyczaj nasmarowanie wszystkich połączeń pomaga.
Dlaczego rower skrzypi? Przyczyny bardzo smutne
Może być jeszcze jedno źródło. Pęknięcie. Najczęściej występuje przy ramach karbonowych (i widelcach), dlatego jeśli masz rower z włókna węglowego, nie ignoruj podejrzanych dźwięków. Kolejnym etapem pęknięcia może być zbieranie zębów z ulicy. Naprawa bywa kosztowna lub niemożliwa, ale potencjalny wypadek będzie bardzo niebezpieczny. Na szczęście takie uszkodzenia zdarzają się stosunkowo rzadko. W przypadku lekkich kierownic i sztyc najczęstszą przyczyną jest zbyt mocne dokręcenie zacisków, dlatego zdecydowanie polecamy robić to przy pomocy klucza dynamometrycznego i używać pasty do karbonu.
Jeśli nadal nie możesz ustalić, dlaczego rower skrzypi, nie trać czasu i wpadaj do naszego serwisu. Gwarantujemy, że znajdziemy przyczynę i przedstawimy opcje naprawy.