Jeśli czytasz ten tekst to znak, że coś już wiesz o rowerach i interesuje Cię waga roweru. W tym także to, że masa roweru nie jest najważniejsza i często przewyższa ją aerodynamika lub komfort w prawdziwym świecie. Nie oznacza to bynajmniej, że starania o obniżenie masy roweru są pozbawione sensu. Szczególnie jeśli mieszkasz w górzystym terenie a inne źródła potencjalnych oszczędności (jak np. obniżenie własnej masy ciała) zostały już wykorzystane. Nie mówiąc o tym, że chwaląc się nowym rowerem przed znajomym możesz oczekiwać, że pierwsze, co zrobi, to spróbuje go podnieść.
Spróbujemy się w tym artykule zastanowić, gdzie i jak szukać obniżenia wagi roweru. Prawa fizyki pozostają niezmienne. Im lżejszy jest rower, tym mniej mocy potrzebne będzie, by go rozpędzić.
Najlżejszy rower świata
Ogólną tendencją jest to, że w ostatnich latach rowery stały się nieco cięższe dzięki zastosowaniu hamulców tarczowych i silników przerzutek w rowerach z przerzutkami elektronicznymi. O wpływie materiałów, z jakich wykonana jest rama, na ogólną wagę roweru pisaliśmy już na naszym blogu. Mimo wspomnianych wyżej tendencji, rowery szosowe są nadal bardzo lekkie. W efekcie, w zasięgu bogatszych klientów są maszyny ważące już ok. 8kg.
Co oznacza, że różnica pomiędzy sprzętem amatorskim a profesjonalnym to mniej niż 2kg!! UCI wymaga co do zasady, by rowery, na których oficjalnie rozgrywane są zawody, nie były lżejsze niż 6,8 kg. Cytując ich własne materiały: „Minimalna waga roweru (w gramach) wynosi 6.800 g, bez zainstalowanych akcesoriów pokładowych, to znaczy tych elementów, które mogą być usunięte w trakcie wyścigu. Bidony, komputery pokładowe i wszystkie inne akcesoria muszą zostać usunięte podczas kontroli wagi. Jednakże koszyki na bidon, systemy mocowania itp. elementy muszą pozostać na miejscu podczas ważenia”
Prawdopodobnie najlżejszą konstrukcją, która dostępna była w handlu był rower AX Lightness VIAL Evo Ultra, ważący niesamowite 4,4 kilograma. Rekordzistą zaś jest konstrukcja ważąca …2,7kg. Czy jest to wciąż sprzęt do codziennego użytku? Oczywiście, że nie, ponieważ jest prawie w całości wykonany z włókna węglowego. Skutkiem tego jest niezwykła wrażliwość na ewentualne uszkodzenia. Dodatkowo pedały i kierownica zostały zredukowane do absolutnego minimum
Waga roweru, to także wyzwanie w ambitnych projektach, za które się bierzemy!
Zmniejszanie wagi roweru – dla każdego
Niższą wagę w połączeniu z przydatnością do codziennego użytku można osiągnąć łatwiej i przede wszystkim taniej. Każdy, kto kupił nowy rower może nieco zmniejszyć wagę za pomocą kilku modyfikacji. Najprostsza opcja: właściwe przygotowanie przed wyruszeniem w podróż. Ponieważ często, przy codziennej jeździe lub na wycieczkach rekreacyjnych, bierzemy ze sobą za po prostu za dużo rzeczy.
Jeśli wybieram się tylko na dwie godziny, nie muszę pakować dwóch bidonów, a jeśli jadę na codzienną przejażdżkę na krótkim dystansie, nie potrzebuję całego zestawu narzędzi i części zamiennych jak na całodziennej wycieczce rowerowej. Krótko mówiąc, zostaw w domu wszystko, czego realnie nie potrzebujesz
Kolejne zmiany wymagają już trochę pracy a być może także wydatków. Jeśli rzadko jeździsz w deszczu i potrzebujesz błotników tylko w sytuacjach awaryjnych, możesz rozważyć węższe i lżejsze wersje takowych. Jeśli wolisz korzystać z plecaka zamiast sakw, możesz obejść się bez bagażnika. A przynajmniej możesz zamontować lekką konstrukcję z samych rurek (zamiast prętów).
Po znalezieniu idealnej pozycji możesz także zoptymalizować ciężar mostka i kierownicy wymieniając firmowe elementy na ich lżejsze odpowiedniki. Podobnie ma się sprawa z amortyzowanym widelcem, realnie rzadko jest niezbędny, szczególnie jeśli poruszasz się głównie po mieście lub po utwardzonych drogach. Może rzecz nie najważniejsza ale wciąż pozostaje w gamie łatwych do realizacji zmian obniżających wagę: możesz najprawomocniej spokojnie obejść się bez nóżki.
Mniejsza waga roweru – opcje dla zaawansowanych i bardziej…zamożnych
Nie ma wątpliwości, że rowerzysta odgrywa główną rolę w bezwładności roweru, szczególnie podczas przyspieszania. Dlatego masa rotujących elementów (czyli kół) ma tak duże znaczenie i to nie tylko w mieście, gdzie najczęściej poruszamy się w trybie częstego zatrzymywania i startu.
Przy okazji zmiany kół można od razu sprawdzić, czy warto przesiąść się na opony bezdętkowe. Tutaj również można zaoszczędzić na wadze i poprawić zachowanie roweru przy przyspieszaniu. Ale także w oponach tradycyjnych znajdują się często klasyczne dętki z gumy butylowej. Ważą dobre 100 gramów na sztukę, czasem nawet więcej. Nowoczesne dętki wykonane z TPU w niczym nie ustępują klasycznym pod względem niezawodności a mają mniej niż połowę wagi. Komplet na opony przednie i tylne może pozwolić nam zaoszczędzić ponad 300 gramów. Podobnie wygląda sytuacja z samą oponą. Różnice pomiędzy najcięższymi a najlżejszym oponami sięgają trudnych do wyobrażenia ok. 550 gramów. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić więcej niż cały kilogram na komplecie.
Kolejnym źródłem oszczędności mogą być napęd i hamulce. Połączenie jednej tarczy z przodu i np. 12-biegowej kasety z tyłu jest lżejsze niż napęd z podwójną lub potrójną tarczą z przodu – nie tylko dlatego, że oszczędzamy przerzutkę przednią. Dodatkowo, są dostępne lżejsze i cieńsze tarcze hamulcowe i te o mniejszej średnicy. Także same układy hamulcowe są dostępne w wersjach zoptymalizowanych pod względem masy u prawie wszystkich producentów. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby nie tracić z oczu bezpieczeństwa: hamulec zoptymalizowany pod względem masy powinien również optymalnie zwalniać!
Walka o ostatnie gramy
Możesz poszukać sztyca podsiodłowej z lżejszego materiału lub skrócić posiadaną do minimalnej niezbędnej długości. Istnieją także ogromne różnice w wadze, jeśli chodzi o samo siodełka rowerowe. Co najważniejsze: lżejsze modele nie muszą być mniej wygodne. Tyle, że tutaj, jak w przypadku wszystkich innych komponentów znajdujących się w kontakcie z rowerzystą, przede wszystkim muszą one zapewniać komfort. Choć ostatecznie to ty decydujesz, ile wygody jesteś w stanie poświęcić na rzecz niższej wagi
Kolejne kroki optymalizacji wagi przynoszą niewiele. Niemniej, jeśli będziesz je realizować konsekwentnie możesz w sumie zyskać kilka- kilkanaście gramów. Linki można skrócić do absolutnego minimum. Można wymienić szybkozamykacz na stały zacisk na rurze podsiodłowej. Same śruby są także dostępne w wersjach z lżejszych materiałów. Czy na to sens dla niedzielnego rowerzysty? Oczywiście, że nie ale ile potencjalnej zabawy!