Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Czy gravele w ogóle dzielą się na męskie i damskie? Rzadko. Podobnie jak w przypadku szosy, choć w mniejszym stopniu, niektóre marki tworzą damskie wersje. I analogicznie, najczęściej różnią się one głównie kolorem, choć bywają takie z geometrią dostosowaną do pań. Generalnie więc nie chodzi o wybór konkretnych modeli, ale wiedzę, na co zwrócić uwagę przy zakupie w zależności od budowy ciała związanej z płcią. Oczywiście ten krótki wpis opiera się na uogólnieniach – rower gravel męski jest niezwykle szerokim pojęciem.

Zwróć uwagę na ramę

Nasze gravele nie mają podziału na damskie i męskie.

To właściwie najważniejsza sprawa. Rower gravelowy męski nie powinien być za krótki, nawet jeśli szukasz bardziej wyprostowanej pozycji. Górna rura powinna być nieco dłuższa od podsiodłowej. W przypadku rowerów z ramą slopingową (z opadającą ku tyłowi górną rurą), weź pod uwagę odległość między główką a końcem podsiodłówki. Dlaczego tak? Po pierwsze długość tułowia, po drugie szerokie ramiona (w stosunku do przeciętnej budowy kobiecej), które potrzebują więcej miejsca na pracę oraz wygodne ułożenie. Oczywiście kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Chyba nie chcesz zeskoczyć z siodełka, aby zawisnąć na górnej rurze i zmienić przydział w chórze?

Rower gravel męski to także kwestia wagi

Ale nie roweru, tylko użytkownika. Jeśli jesteś konkretniej zbudowany, zwróć uwagę na limit wagowy ramy. Wielu producentów określa maksimum w okolicach 110-120 kg. To zazwyczaj ostrożne deklaracje, niemniej pękająca rama nie jest niczym przyjemnym, szczególnie przy ostrzejszej jeździe. I na prawdę się zdarza. Jeśli informacji brak na stronie, bez problemu uzyskasz je, kontaktując się z producentem. To samo dotyczy kół – one zdecydowanie częściej poddają się nawet przy rowerzystach warzących koło setki, a właściwie nigdy nie podaje się ich wytrzymałości. Tu najczęściej trzeba polegać na doświadczeniu sprzedawcy. Z pewnością koła w tańszych modelach (do 5-6 tysięcy) mogą być problematyczne, jeśli ważysz powyżej setki i trzeba będzie pomyśleć o zamówieniu odpowiednich.

Długość korb i wymiary wsporników

To szczególnie ważne w momencie, gdy producenci montują do rowerów wszystko, co tylko jest dostępne. Dlatego zwróć uwagę, czy nie ma tu pułapki, szczególnie w przypadku korby. Rower męski gravel w rozmiarze 59 z korbą 165 mm to (prawie zawsze) zły pomysł, a dokupienie odpowiedniego zamiennika może być kosztowne. Bywa też, że długie korby montuje się z założenia, także w najmniejszych modelach, a to raczej nie posłuży kolanom.

Korba Sram Rival
Wiele osób zapomina o tym, jak ważna jest długość korby.

Mostek, sztycę i kierownicę łatwiej wymienić, ale nadal dobrze jest je sprawdzić przed zakupem. Szczególnie kierownica jest nieoczywista. Warto postawić na szersze wersje powyżej 44 cm. W przypadku modeli z prostą kierownicą sprawa jest łatwiejsza, bo zawsze można ją przyciąć.

Rower gravel męski nie musi być dla faceta

Jeszcze raz to podkreślę – nie ma co się trzymać sztywno podziału na płcie, szczególnie w tym segmencie. Rower gravelowy męski to najczęściej wybierany przez kobiety rodzaj szutrówki z tego prostego względu, że to wszystko, o czym pisałem, to tak naprawdę kwestie fittingu. Najlepiej z doświadczonym sprzedawcą poprzymierzać kilka modeli i dopasować je do indywidualnej budowy ciała oraz preferencji.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *