Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wszystkim wydawać. Zaplanowanie wycieczki jest bardzo istotne i pomoże nam zaoszczędzić nieprzyjemnych sytuacji, kiedy to złe przygotowanie zepsuje całą wycieczkę i sprawi, że wyprawa skończy się wcześniej, niż zakładaliśmy. W związku z tym, przed każdą wyprawą, (zarówno tą małą, jak i dużą) najlepiej przygotować plan. W oparciu o niego będziemy się mogli przygotować do wyprawy. Wycieczka rowerowa to zawsze dobry pomysł pod warunkiem, że o niczym nie zapomnimy.
Rower na wycieczkę? Sprawdź, co mamy dla Ciebie
Klika ważnych pytań
Planowanie wycieczki rowerowej trzeba zacząć od zadania sobie kilku istotnych pytań, które pomogą nam w cieszeniu się naszą wyprawą. Podstawowymi pytaniami jakie powinniśmy sobie zadać są: jaka długa będzie nasza wycieczka, gdzie i kiedy chcemy jechać, z kim chcemy jechać, jakie mamy fundusze? W zależności od odpowiedzi na te pytania możemy się odpowiednio przygotować. Już sama odpowiedź na pierwsze pozwoli określić rangę naszej wyprawy.
Wycieczka rowerowa – gdzie?
Określi nam wielkość naszej wyprawy. Plecak? Sakwa? Namiot? Odpowiedź na to pytanie w znacznym stopniu ułatwi całą wyprawę, bo przestudiowanie całą trasy i odpowiednie jej rozłożenie w czasie pozwoli bardzo dokładne zaplanowanie trasy dzień po dniu 🙂
Kiedy?
Ta kwestia jest troszkę bardziej zawiła, gdyż wszystko zależy od pory roku. Wiadomo, że jadąc na wycieczkę wiosną, będziemy spakowani zupełnie inaczej niż w przypadku, gdy na wyprawę wybierzemy się jesienią. W porze wiosenno-letniej możemy sobie pozwolić na delikatniejsze ubrania i spakowanie ewentualnie przeciwdeszczowych kurtek. Uratują nas przed przemoczeniem w razie niespodziewanego deszczu. Od razu wolę uprzedzić, że nie ma co liczyć na prognozy pogody, nawet te krótkoterminowe. Wszyscy wiemy, że pogoda jest nieprzewidywalna i lepiej być przygotowanym niż niemile się rozczarować. W porze jesienno-zimowej dobrze jest się zaopatrzyć w bieliznę termoaktywną. Nie będziemy musieli wtedy ubierać się na tak zwaną „cebulkę” i zaoszczędzimy miejsce, gdyż nie będziemy musieli brać większej ilości ubrań.
Wycieczka rowerowa, ale z kim?
Trzecie pytanie jest nie lada wyzwaniem, bo to czy jedziemy sami, czy z kimś może nam odpowiednio umilić lub uprzykrzyć podróż. Wiadomo, że podróżując samemu, jesteśmy sami sobie kierownikami wyprawy, sami znamy nasze możliwości, i sami wiemy, kiedy i gdzie chcemy odpocząć. Decydując się na wyprawę z osobą towarzyszącą, musimy wziąć pod uwagę jej możliwości fizyczne oraz psychicznie i również wtedy odpowiednio zaplanować podróż tak, aby była to przyjemność, a nie męczarnia.
Za co?
Ostatnie ważne pytanie: za co? Dlaczego ważne? Bo od tego będzie zależało, czy musimy zaopatrywać się w prowiant i wodę na zapas, czy będziemy się zaopatrywać w to na bieżąco podczas naszej wyprawy. Czy będziemy nocować pod chmurką? Na polu namiotowym? Czy na kwaterach? A to i tak nie wszystko…
Wycieczka rowerowa – Zestaw obowiązkowy
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwala odpowiednio zaplanować wycieczkę, ale nie możemy zapomnieć o obowiązkowym ekwipunku, czyli o rzeczach, które zawsze powinniśmy mieć, niezależnie czy wycieczka jest krótka, długa, bardziej czy mniej od nas wymagająca. Są to:
- mały zestaw do pierwszej pomocy,
- zapasowa dętka,
- zestaw podstawowych narzędzi rowerowych,
- pompka,
- oświetlenie,
- peleryna przeciwdeszczowa (nigdy nie wiadomo kiedy się przyda),
- woda,
- „energetyki” – najlepiej gorzka czekolada. Dlaczego gorzką? Bo to bogate źródło między innymi: węglowodanów, magnezu, żelaza.
Pamiętajmy jednak, że najważniejszym elementem naszej wyprawy jest przygotowanie techniczne roweru, odpowiednie spakowanie sakw, zabranie wcześniej wspomnianych podstawowych narzędzi. Miejmy również na uwadze to, że każda kolejna wyprawa rowerowa pozwoli nam przygotować się lepiej. Nabierzemy doświadczenia, które pomoże nam w kolejnych rowerowych przygodach.
Żeby nie było
Co najważniejsze. Jedź tam, gdzie chcesz jechać, żeby się nie okazało, że cała to wprawa to dla wszystkich udręka. Nie zmuszaj się, bo bez względu na to, czy jest to wycieczka w nieznane, czy jeździsz notorycznie w to samo miejsce bo lubisz lub porostu. To co najważniejsze ma to sprawiać radość. Pamiętaj, zabieraj niezbędne minimum. Każdy zbędny kilogram (i gram) więcej to dodatkowy ciężar, co przy długich dystansach a w szczególności przy podjazdach może być męczące.
Na koniec
Mała lista do odhaczenia: odpowiednio przygotowany, sprawdzony i sprawny technicznie rower (warto zajrzeć do serwisu, żeby mieć pewność, że wszystko działa poprawnie), odpowiednio dobrane sakw lub plecak, przygotowana trasa, sprawdzona szczegółowo mapa, sprawdzenie przejezdności dróg, żeby nie było niepotrzebnych niespodzianek, odpowiednio dobrany ubiór i doborowe towarzystwo. Od tych wszystkich czynników będzie zależał sukces i dobra zabawa podczas wyprawy.
Zbliża się wiosna, więc życzę wielu wspaniałych wypraw, przygód, mając nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu, amatorom wycieczek rowerowych pomogłem i ułatwiłem przygotowanie się do pierwszych wypraw.
Podczas wycieczek rowerowych jakie uprawiałem doszedłem do wniosku, że muszę zawsze mieć ze sobą 4 rzeczy. 1 to komórka, 2 to pieniądze i 3 to klucze rowerowe i niezbędne podstawowe elementy do regulacji czy rozkręcenia i skręcenia roweru. 4 to to, co zapewni mi ponownie powietrze w dętkach czyli albo nowe dętki albo łaty albo płyny do łatania a najlepiej dwie metody na raz. Bez tego obecnie się nigdzie nie rusza, inne rzeczy to już dowolne moduły w zależności od rodzaju wyprawy.