Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Ze Szczecinem za pan brat

Szczecin, będący stolicą województwa zachodniopomorskiego, jest miastem o ponad tysiącletniej bogatej tradycji i burzliwych dziejach w historii. Położenie strategiczne Szczecina zagwarantowało mu, miano ważnego ośrodka handlu. Okres swojej świetności oraz dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego przypisuje się na czas panowania dynastii Gryfitów do XVII wieku. Wygaśnięcie rodu pomorskich książąt sprawiło, że miasto te niejednokrotnie w swojej historii znajdywało się pod granicami różnych państw (Danii, Niemiec, a nawet Szwecji).

W wieku XX nastąpił błyskawiczny rozwój szczecińskiego portu oraz gospodarki morskiej. Niestety okres II Wojny Światowej dotkliwie dotknął miasto będące pod granicami III Rzeszy – stało się celem bombardowań alianckich. Po roku 1945 nastąpiło wysiedlenia ludności niemieckiej, a tym samym przypływ nowych, polskich osadników na ziemie Pomorza Zachodniego, nastąpiła stopniowa odbudowa zrujnowanego miasta. Warto podkreślić, iż pomimo zmiany w sferze wizualnej miasta, Szczecin zachował swój niepowtarzalny klimat i charakter – nie bez powodu jest zwany „Paryżem Północy”.

szczecin tabliczka

Szczecin, będący miastem zieleni oraz pięknych zabytków, jest także bardzo przyjazne nam, rowerzystom. W Szczecinie jest ponad 120 km dróg i pasów ruchu dla rowerów. Kilka razy w miesiącu w naszym mieście, jaki i w obrębie całego województwa zachodniopomorskiego, organizowane są rajdy rowerowe. Prócz tego Szczecin, podobnie jak i większość innych polskich miast, realizuje projekt „rower miejski”, dlatego też w mieście jest kilkanaście stacji rowerowych zarówno na lewo jak i prawobrzeżu.

Szczecin na rowerze [pdf do pobrania]

Realizując zagadnienia konkursowe, pragnę przedstawić pięć tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Każda z tras stanowi odrębną podróż po Szczecinie, ukazując również jego walory kulturowe i przyrodnicze. Na samym wstępie zaprezentowana zostanie długość każdego odcinka oraz stopień jego trudności wraz z mapką Szczecina i szlakiem, którym należy się poruszać. Do tekstu dołączono także oryginalne zdjęcia ukazujące najważniejsze i godne uwagi punkty na trasie. Dodatkowo na każdej z mapek zaznaczona zostanie stacja rowerów miejskich, co ułatwi poruszanie się po mieście. Nie zabraknie także wielu ciekawostek związanych z danymi miejscami oraz ewentualnych kawiarni i serwisów rowerowych.

W ramach konkursu Jakub nadesłał bardzo obszerny przewodnik rowerowy po Szczecinie. Załączamy go w całości do pobrania w pdf:

pdf Szczecin na rowerze

Rowery miejskie w Szczecinie

Rowery miejskie, choć czasem ich stan zostawia wiele do życzenia, stanowią dobrą alternatywę. Nie masz roweru, a potrzebujesz możesz szybko i bezproblemowo skorzystać z miejskiego. Zwiedzanie piękna Szczecina nie zależy od roweru, jakim się jeździ, a od własnego nastawienia rowerzysty. Choć mimo wszystko stan techniczny jest ważny i, żeby nie przysporzyć sobie kłopotów na trasie, niżej umieściłem adresy serwisów rowerowych w naszym mieście.

rowery miejskie szczecin mapka

Zalecam także pobranie aplikacji NEXTBIKE, która umożliwi nam sprawniejsze wypożyczanie rowerów.

Serwisy rowerowe w Szczecinie

Sklep Rowerowy Cieślak: ulica Stanisława Witkiewicza 21C
Sklep Rowerowy Cieślak: ulica Andrzeja Struga 15
Serwis rowery Marathon: ul.Traugutta 99
Konik Sport. Tarnowski Ryszard. Serwis rowerowy: ul. Źródlana 7
Gruby kolarz serwis rowerowy: ul. Grodzka 13
JAROS BIKE SKLEP ROWEROWY: ul. Arkońska 38
Salon rowerowy Kadrzyński: ul. Piotra Skargi 20 / Jagiellońska 32

katedra szczecin

Przewodnik rowerowy po Szczecinie autorstwa Jakuba Wierzby do pobrania w całości tutaj: pdf Szczecin na rowerze

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *