Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Rama rowerowa do damki

Temat często marginalizowany, zarówno przez sklepy rowerowe i samych producentów. Większość przyjmuje, że damska rama ma być wygodna i zapewniać maksymalnie wyprostowaną pozycję. I tyle. Waga? Spójrzcie tylko na czołgowate holenderki. Geometria? Niech będzie jak najdłuższa. I najlepiej różowa. Czysty mizoginizm pod płaszczykiem wygody i poczucia wyższości. Tymczasem potrzeby Pań są równie, jeśli nie bardziej zróżnicowane niż męskiej części cyklistów. I to nawet, jeśli zawęzić zagadnienie do rowerów damskich (bo przecież wiele dziewczyn za nic ma nazewnictwo i śmiga na męskich ramach – i nic w tym złego). Porozmawiamy dziś o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie ramy do damki. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze parametry

Ramy damskie mimo pozornie podobnej sylwetki są bardzo zróżnicowane. Warto skupić się przede wszystkim na aspektach praktycznych, zostawiając estetyczne na koniec. W końcu najważniejsze, aby dało się na danej ramie zbudować taki rower, jakiego pragniesz. Dlatego zaczniemy od podstaw.

Standardy – rama do damki to nie taka prosta rzecz

Świat rowerów ma niestety tendencję do produkowania kolejnych standardów mocowań, wielkości kół, szerokości piast itp. Damka nie jest tu wyjątkiem. O ile do większości popularnych nie będzie problemu z częściami, to należy uważać, aby przypadkiem nie wpakować się w jakiś rzadki wymiar lub stary standard, który może bardzo uprzykrzyć życie przy szukaniu części, albo nawet codziennym użytkowaniu. Pierwszą sprawą, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę, jest wielkość kół. Dwa podstawowe rozmiary to 26 i 28 cali.

Rama rowerowa do damki

Rama rowerowa do damki powinna być też… ładna

28 cali zawsze w cenie

Do miasta polecamy szczególnie ten drugi, gdyż większe koło lepiej poradzi sobie z krawężnikami i wybiera nierówności. Mniejsze będzie przede wszystkim dla niższych Pań – warto je rozważyć przy wzroście niższym niż 160 cm. Można też czasem spotkać rowery na kołach 27,5 cala – to ciekawa alternatywa do mieszanego terenu. Należy się jednak wystrzegać kół w rozmiarze 27 i 28 x 1 1/2 – oba występują przy starszych, stalowych ramach. Nie tylko dobranie do nich opon i dętek może nastręczyć sporo problemu, ale ewentualna wymiana kół może okazać się niemożliwa. Oznaczenia calowe mogą być mylące (szczególnie przy kilka standardach kół 28). Na szczęście niezawodne i jednoznaczne jest używanie milimetrów. Sprawdzone i używane wielkości to: 622 mm (28 cali), 584 mm (27,5 cala) i 559 mm (26 cali). Pytajcie też sprzedawców, jakiej szerokości opony zmieszczą się w ramie i widelcu.

Poza tym warto sprawdzić, rozstaw tylnych widełek i to, czy rama jest przystosowana do montażu przerzutek. Modele bez biegów lub pod wąskie piasty biegowe (na przykład popularna 3-biegowa Shimano Nexus) mają rozstaw 120 mm. Współczesne trekingowe i górskie to 135 mm, ale wiele starszych damek używa szosowego rozstawu 130 lub 126 (bardziej wiekowe egzemplarze). W przypadku starszych ram problemem może być też średnica sztycy podsiodłowej – dobrą praktyką jest sprawdzić, czy nie jest to trudny do dostania rozmiar.

Geometria – rama do damki nie musi być leniwa

Rama rowerowa do damki jest projektowana najczęściej pod kątem komfortu i stabilnej jazdy. Oznacza to, że jest dość długa, a przy tym zazwyczaj ciężka i nieporęczna. Jeśli zależy Ci na zwrotności, poszukaj krótszych, bardziej zwartych modeli. Będzie też łatwiej nosić je po schodach czy wcisnąć do windy. Zwróć uwagę na główkę ramy – jeśli zależy Ci na wyprostowanej sylwetce, to lepiej, żeby była ona wysoka – to lepsze rozwiązanie niż mocno wyciągnięty mostek.

Krótka rama do damki

Zwrotna i krótka rama damska to idealna podstawa pod single speeda.

Materiał – aluminiowa czy stalowa rama do damki?

W praktyce do wyboru są dwa. Tradycyjna stal jest zazwyczaj cięższa, ale wygląda bardziej klasycznie, a przede wszystkim wspaniale pochłania nierówności. Z niej wykonana jest większość starych damskich ram. Lżejsze będzie aluminium, ale jego sztywność przekłada się na komfort jazdy. Aby to zrównoważyć, wiele nowszych damskich rowerów, wyposaża się amortyzatory, które do lekkich nie należą. Dlatego nasze ramy wykonujemy z cieniowanych rurek stalowych. Są wyjątkowo wygodne, a jednocześnie lżejsze niż większość aluminiowej konkurencji. Rama damska z karbonu to rzecz tak rzadka, że trudno napisać coś konkretnego – każdy taki rower to indywidualny przypadek.

Szczegóły

Mocowania na błotniki, bagażnik czy nóżkę. Może wydawać się, że to pierdoły, ale jeśli zależy Ci na tych akcesoriach, to bez odpowiednich mocowań będziesz skazana na kombinacje. To samo dotyczy choćby mocowania na koszyk bidonu.

Miejska damka

Nic nie będzie tak eleganckie jak klasyczna stal.

Dobra rama to przede wszystkim odpowiedni rozmiar

Ostatnia, a chyba najważniejsza sprawa karygodnie często zaniedbywana przy damkach. Dobra rama musi być odpowiedniej wielkości. Sprawę utrudnia fakt, że wiele modeli, szczególnie miejskich ma bardzo niestandardową geometrię i oznaczenia. Dlatego najlepiej jest zdobyć wszystkie wymiary i skonsultować je z doświadczonym mechanikiem. Poświęciliśmy cały artykuł temu tematowi, przedstawiając tabele rozmiaru dla różnych rodzajów rowerów. Znajdziesz go tutaj. Polecamy też nasz kalkulator rozmiaru ramy – prosty i skuteczny!

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *