Słyszysz niepokojące dźwięki w podczas jazdy na rowerze, w szczególności podczas pedałowania? Zerknij na napęd! Jeśli łańcuch trzeszczy, przeskakuje lub spada, a przerzutki nie pracują dokładnie to z pewnością łańcuch jest do wymiany i trzeba z nim udać się do serwisu. Naprawa napędu należy do jednych z trudniejszych rzeczy w serwisie roweru w szczególności, że trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Gdy nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, lepiej oddać rower do serwisu rowerowego. Jeśli jednak podejmiesz wyzwanie, musisz wyposażyć się w skuwacz do łańcucha. Można użyć tradycyjnej metody spinania łańcucha za pomocą młotka, podkładki i gwoździa, ale może jednak darujmy sobie taką zabawę.
Zobacz jakie łańcuchy mamy w ofercie w naszym sklepiej online.
Kiedy wymienić łańcuch?
Odpowiedź jest prozaicznie prosta, gdy nasz łańcuch jest rozciągnięty. Łańcuch podczas swojej pracy rozciąga się, jest to element, który zużywa się bardzo szybko porównywalnie do opon oraz klocków hamulcowych. Jeśli posiadasz specjalną miarkę możesz w prosty sposób sprawdzić jego długość. Istnieje też inna metoda, w której musisz zmierzyć miarką długość ogniw. Nowy łańcuch ma wymiary:
- jedno ogniwo = 0,5” czyli 1,27 cm
- licząc 10 ogniw = 12,7 cm

Jeśli więc stary łańcuch z 10 ogniw odstaje od nowego łańcucha o 1% to kwalifikuje się do wymiany. Złe warunki atmosferyczne, szczególnie zimą, przyspieszają zużycie łańcucha. Jazda na zużytym łańcuchu to zniszczone tylne zębatki a także uszkodzenie przednich blatów. Brak wymiany na czas gwarantuje w przyszłości wymianę pozostałych elementów a co za tym idzie wzrost kosztów naprawy. Należy pamiętać, że zakładając nowy łańcuch nie zawsze będzie współpracował ze starymi zębatkami. Tylko wprawne oko serwisanta jest w stanie ocenić czy one też kwalifikują się do wymiany. Jak często wymieniać łańcuch? Zgodnie z teorią:
- Wymiana łańcucha co 700 km. Regularna wymiana łańcucha pozwoli na wymianę tylnej kasety/wolnobiegu po ok. 8000 km.
- Jazda na 3 łańcuchy. Wymiana co ok 400 km. Metoda ta gwarantuje, że: łańcuch i zębatki zużywają się wolniej a całkowity przebieg może wynieść nawet 10000 km. WAŻNE!! W przypadku jazdy na 3 łańcuchy, bardzo ważna jest systematyczność w wymianie łańcucha.
Warto zwrócić uwagę na to, że problem wymiany łańcucha rozwiązuje napęd paskowy. Pasek jest dużo bardziej wytrzymały i nie wymaga oliwienia. Niestety, jest to też sporo droższe rozwiązanie.
Łańcuch łańcuchowi nie równy
Istnieje kilka typów, które stosuje się w zależności od ilości tylnych zębatek. Im większy zakres pracy łańcucha tym jest on cieńszy a zarazem mniej wytrzymały, rozróżniamy łańcuchy:
- 1-rzędowe
- Przystosowane do napędu 6/7/8
- 9-rzędowe
- 10-rzędowe
- 11-rzędowe
- 12-rzędowe
Istnieje też cała gama różnych modeli, ale to już kwestia preferencji i często wynika z zasobności portfela. Tak czy inaczej, do kasety 10-rzędowej, dobierasz łańcuch 10-rzedowy. Warto zwrócić uwagę na producenta i zastosowanie - napędy szosowe nie zawsze współpracują z komponentami MTB i na odwrót. Wszystkie ważne informacje znajdują się na opakowaniu i tego lepiej się trzymać.
Wymiana łańcucha
Przejdźmy do sedna.
Przy pomocy skuwacza i zdejmujemy nasz stary łańcuch:
- skuwacz w łańcuch, dokręcasz i obserwujesz jak wysuwa się pin.
- przymierzasz nowy łańcuch i ewentualnie skracasz do tej samej ilości ogniw.
- Jeżeli chcesz użyć spinki - odejmij jedno ogniwo. Spinki są przydatne, gdy będąc w trasie chcesz szybko wymienić łańcuch.
- Łańcuch z odpowiednią ilość ogniw zakładasz na przerzutkę i przekładasz przez ramę.
- Wkładasz w ogniwo pin i używając skuwacza wciskasz pin do środka.
- Zostawiasz główkę ok 0,2 mm (najlepiej spojrzeć jak bardzo wystają sąsiadujące piny i dopasować do innych).
Podczas spinania łańcucha może się zdarzyć, że nowo spięte ogniwo ma problemy z pracą, chodzi ciężko lub wcale. W takim wypadku poruszaj ogniwem przeciwnie do jego normalnego zakresu pracy. Wszystko gotowe? Sprawdź, czy całość działa jak należy. Na koniec dokonaj jeszcze regulacji przerzutek i gotowe.

Smarowanie
Po wymianie łańcucha polecam go jeszcze przesmarować, ponieważ fabryczny smar nie jest przystosowany do warunków atmosferycznych. Dobór odpowiedniej oliwki jest ważny i polecam ich używanie niezależnie od pogody. Nasmarowany łańcuch będzie zabezpieczony przed warunkami pogodowymi oraz przed przedwczesnym zużyciem, nic nie będzie nam piszczało a jakość jazdy na pewno ulegnie poprawie.
Kończąc :)
Uf, jeśli doszliście do tego punktu i macie sprawnie działający napęd to serdecznie gratuluję. Mam nadzieję, że udało się wymienić łańcuch i nie sprawiło to większych trudności. Pamiętaj, aby dbać o napęd, aby nie zawiódł nas w najmniej spodziewanym momencie. Łańcuch jest narażony na duże obciążenia i należy go wymieniać regularnie. Pamiętaj też, że odpowiednie smarowanie zabezpieczy napęd przed warunkami pogodowymi i pozwoli dłużej cieszyć się bezproblemową jazdą!
Gratulacje!!! Tak trzymać! :D
Aktualizacja przebiegu łańcucha
KMC Narrow Z8
w rowerze trekkingowym
( 12,5 tysiąca Kilometrów 🤩)
Rower Trekkingowy z 2015 roku ,
osprzęt Shimano , kaseta 8-rzędowa .
Jazda po szosie , szutrach , kostce , drogach polnych i leśnych .
Przebieg na oryginalnym łańcuchu i kasecie to 9650 Kilometrów i jeszcze pojeździ 😉
Kwestia to dbać o napęd .
Faktycznie! Dzięki za komentarz, już zmieniamy :))
10 cali to 12,7 cm jest błąd w tekscie
Zostaw komentarz