Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Jak wybrać odpowiednią kasetę rowerową? Wszystkiego, co najważniejsze dowiesz się z naszego przewodnika.

Łańcuch ślizga się po zębatkach i zaczyna psuć Ci zabawę? A może potrzebujesz nowej gamy przełożeń, które pomogą ci pokonywać spore podjazdy? Jest prawdopodobne, że w pewnym momencie będziesz potrzebować nowej kasety.

W tym przewodniku przedstawimy Ci informacje na temat kaset rowerowych. Więc następnym razem, gdy będziesz musiał zmienić swoją kasetę, będziesz coś już wiedział, jak znaleźć właściwy model.

Co to jest kaseta rowerowa?

Jeśli Twój rower ma tradycyjną przerzutkę zewnętrzną, to ma siłą rzeczy kasetę. Kaseta to system kilku/kilkunastu równoległych wobec siebie zębatek, które mogą być nałożone lub nakręcone na bębenek piasty. Kiedy zmieniasz biegi, łańcuch porusza się w górę i w dół po tych zębatkach. Misternie zaprojektowane zęby ułatwiają przeskakiwanie łańcucha pomiędzy zębatkami.
O szczegółach technicznych, w tym o różnicy pomiędzy kasetą wolnobiegiem, już pisaliśmy na naszym blogu.

Jak ważna jest kaseta w rowerze?

Bardzo. Twój zakres przełożeń może sprawić różnicę między przyjemną jazdą a żałośnie trudnym pedałowaniem. W zależności od terenu i tego, jak silny się czujesz. Zębatki w kasecie określają zakres przełożeń. Jedziesz pod górę? Przełącz na większą zębatkę, aby zmniejszyć „moment obrotowy” potrzebny do obrócenia tylnego koła. Będziesz kręcić pedałami szybciej, ale będzie ci łatwiej. Chcesz wyprzedzić kolegę? Wrzuć na mniejszą zębatkę, a będziesz przyspieszał z mniejszą liczbą obrotów korbą. O ile nie masz nic przeciwko nieco mocniejszemu naciskaniu na pedały.

Zbliżenie na mechanizm przerzutki i łańcucha roweru, ze szczegółowym opisem zębatek i przerzutki na rozmytym tle szlaku turystycznego.

Ile przełożeń ma moja kaseta?

Ilość przełożeń kasety rowerowej to po prostu liczba posiadanych zębatek. W praktyce od siedmiu do trzynastu biegów. W dolnej części przedziału cenowego kasety mają mniej zębatek. Z wyższej półki, kasety 12-13 biegowe stają się coraz częściej domyślną opcją w rowerach szosowych, gravelowych i górskich.

Skąd mam wiedzieć, jaką kasetę wybrać do swojego roweru?

Wybór kaset może wydawać się przytłaczający, ale nie panikuj. Oto nasza lista kontrolna, która może pomóc ci podjąć decyzję.

Która kaseta jest kompatybilna z twoją grupą sprzętową ?

Grupa osprzętu Twojego roweru została zaprojektowana tak, aby działała jako cały system. O ile nie wymieniasz całej grupy, będziesz potrzebować kasety o tej samej liczbie przełożeń, co dotychczasowa. Jeśli masz SRAM lub Shimano – mamy dobrą wiadomość. Kasety są wymienne między sobą. Jeśli masz Campagnolo, musisz trzymać się Campagnolo.

Zbliżenie tylnego koła roweru Antymateria Gravel Rock Shox w kolorze błękitnym, ukazujące przerzutkę Shimano GRX, dużą kasetę, łańcuch i smukłą ramę o szerokości 57 cm.

Jaka jest pojemność Twojej przerzutki?

Przerzutka ma określony maksymalny rozmiar kasety, określany również jako pojemność. Przerzutka z małym wózkiem i dużą kasetą zębatek oznacza nadmierne rozciągnięcie przerzutki. Łańcuch staje się wówczas zbyt naciągnięty na większych zębatkach. Grozi to zerwaniem łańcucha lub przerzutki. Chcesz zwiększyć rozmiar swojej kasety, ale nie chcesz zmieniać przerzutki? Będziesz musiał po prostu wymienić w niej wózek na dłuższy. Konieczny będzie też dłuższy łańcuch.

Jaka jest pojemność Twojego układu napędowego?

Twój układ napędowy ma maksymalną pojemność. Jest to określane na podstawie różnicy zębów pomiędzy największą i najmniejszą zębatką oraz największą i najmniejszą tarczą. Ważne jest, aby wiedzieć, czy konieczna jest wymiana kasety. Lub jakakolwiek inna część układu napędowego.

Oto jak możesz to rozwiązać.

(Liczba zębów największej tarczy – liczba zębów najmniejszej tarczy) + (liczba zębów największej zębatki – liczba zębów najmniejszej zębatki) = Pojemność układu napędowego

Na przykład, używasz mechanizmu korbowego 52-36 z kasetą 11-28? Oto jak znaleźć maksymalną pojemność układu napędowego.

  • 52 zęby na największej tarczy – 36 zębów na najmniejszej tarczy = 16
  • 28 zębów na największej zębatce – 11 zębów na najmniejszej zębatce = 17
  • 16 + 17 = 33, czyli pojemność układu napędowego.

Większa pojemność układu napędowego zapewnia szerszy zakres przełożeń. Idealny na przejażdżki po pagórkach.

Zbliżenie kasety rowerowej ukazujące liczne stalowe zębatki z misternymi zębami.

Jakiego rozmiaru kasety potrzebujesz?

Rozmiary kaset składają się z dwóch liczb. Pierwsza liczba to liczba zębów na najmniejszej zębatce. Druga liczba to liczba zębów największej zębatki. Im bliżej są te dwie liczby, tym mniejsze są skoki między biegami.

Rozmiary kaset do rowerów szosowych

Najpopularniejszy rozmiar kasety do rowerów szosowych to 11-32. W połączeniu z podwójnym lub potrójnym zestawem tarcz w korbie będziesz mieć mnóstwo przełożeń na większość terenu. Jeśli zamierzasz dużo się wspinać, możesz to ułatwić. Kaseta z większą liczbą zębów na największej zębatce zapewni Ci wygodę podczas kręcenia np. w górach.

Rozmiary kaset do rowerów górskich

Największa zębatka w kasecie MTB jest większa niż w kasecie szosowej. W standardzie wiele rowerów górskich ma kasetę najczęściej 10 – 12 biegową. Największa zębatka może mieć 51 zębów, najmniejsza 10 lub 11. Zwykle jest to napęd z 1 tarczą w mechanizmie korbowym.

Tańsze rowery górskie posiadają podwójny lub nawet potrójny korbowód co jeszcze bardziej zwiększa zakres przełożeń ale również pozwala na stosowanie mniejszych, tańszych kaset. Dzięki temu przy niewielkim nakładzie finansowym mamy rower, który będzie uniwersalny.

Agresywni zawodnicy downhill’u, którzy nie muszą podjeżdżać pod górę, bo zazwyczaj wciąga ich wyciąg potrzebują zaledwie kilka szybkich zębatek w kasecie. Wystarczająca będzie mała kaseta z 7 przełożeniami lub mniej i solidną przerzutką z krótkim wózkiem. W tej samej dyscyplinie niektórzy zawodnicy rezygnują z kasety i zjeżdżają na napędzie opartym z 1 zębatką z przodu i z tyłu.

Jak obliczyć przełożenie w kasecie rowerowej?

Poznaj przełożenia, aby wybrać odpowiednią kasetę do terenu. Łatwo to poćwiczyć. Podziel liczbę zębów tylnej zębatki przez liczbę zębów przedniej tarczy. Zatem dla 30-zębowej tylnej zębatki i 42-zębowej tarczy wynosi 0,71.

Dlaczego to ma znaczenie? Oznacza to, że każdy obrót pedałów powoduje obrót tylnego koła 0,71 razy. Przełożenia wynoszące 0,71 uważa się za niskie. Pedałowanie jest łatwiejsze, ale osiągnięcie maksymalnej prędkości będzie wymagało wyższej kadencji.

Wysokie przełożenie sprawia, że pedałowanie staje się trudniejsze, bardziej siłowe. Ale łatwiej jest jechać szybciej. Jak wygląda wysokie przełożenie na kasecie? Pomyśl o 42-zębowej tylnej zębatce i 30-zębowej przedniej zębatce. Daje to przełożenie 1,4.

Świetne do jazdy po płaskim lub zjazdu, a zwłaszcza do sprintów. Ale dość męczące na podjazdach lub na długich dystansach. Planujesz wyprawę rowerową w góry? Upewnij się, że najniższa kombinacja kaseta – korba zapewnia wystarczająco niskie przełożenie.

Zbliżenie tylnego koła roweru ukazujące kasetę przerzutek i część przerzutki.

Dlaczego niektóre kasety są tak drogie?

Wszystko zależy od materiałów i wykończenia. W dolnej części przedziału cenowego kasety wykonane są ze stali. To materiał wytrzymały, ale ciężki. Im więcej wydasz, tym będą lżejsze. W niektórych markach zastosowano droższe materiały, takie jak aluminium i tytan, aby zmniejszyć wagę.
Kasety wysokiej klasy dostępne na naszym rynku to zazwyczaj stal cr-mo + największa zębatka z aluminium.

Kiedy należy wymienić kasetę rowerową?

Niestety, Twoja kaseta nie będzie trwać wiecznie. Zęby na zębatce w końcu zaczną się ścierać.
Jeśli łańcuch przeskakuje pod obciążeniem podczas pedałowania, być może nadszedł czas, aby się pożegnać ale nie tylko z kasetą ale również łańcuchem.

Najprostszym sposobem sprawdzenia zużycia kasety jest założenie nowego łańcucha. Zamontuj łańcuch, znajdź bezpieczne miejsce (nie w ruchu ulicznym) i spróbuj pedałować . Nadal napęd przeskakuje? Czas na nową kasetę. Przyjrzyj się bliżej zębatkom. Możesz nawet zauważyć, że zęby wyglądają gorzej ze względu na zużycie. Jeśli jeździsz głownie po płaskim terenie to mniejsze zębatki będą wyraźnie się różnić od tych największych, będą miały szersze wgłębienia. W skrajnych przypadkach zęby mogą przypominać kolce róży. Takie osiągnięcie udaje się nielicznym „zawodnikom”.

Rozłożona kaseta rowerowa i narzędzia, w tym zębatki, klucz i ściągacz łańcucha, leżały na ciemnej powierzchni.

Jak wymienić kasetę rowerową?

Wymiana kasety rowerowej w popularnym systemie HG jest łatwa. Będziesz potrzebować :

  • Tzw.​ bacik do łańcucha
  • Nasadka do kasety
  • Klucz nastawny
  • Rękawiczki ( opcjonalnie , ale wskazane )

Zdejmij tylne koło i usztywnij kasetę za pomocą bacika. Zamocuj klucz do kaset i odkręcaj pierścień blokujący w przeciwnym kierunku do bacika, który trzymasz w drugiej ręce. Zsuń starą kasetę i przetrzyj bębenek z brudu i kurzu, a następnie zamontuj nowe zębatki. Do skręcenia potrzebna będzie już tylko nasadka do kaset.

Kategorie: Blog Innowacje
Tagi:
Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *