Nowe rowerowe drogi z Warszawy
Przed kilkoma dniami podpisano pierwsze dwie umowy dotyczące budowy (ok. na razie projektowania) 550 km tras rowerowych. Trasy te połączą Warszawę z województwami łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.
Nowe trasy nie tylko połączą Warszawę z innymi miastami w regionie, ale będą również stanowiły element EuroVelo. Mają także oferować wyjątkowe doświadczenia turystyczne. Celem projektu jest stworzenie bezkolizyjnych tras, Będą rowadzone np. wałami przeciwpowodziowymi czy wzdłuż linii kolejowych. Dodatkowym aspektem jest zintegrowanie nowych połączeń z transportem publicznym.
Pierwsze umowy już podpisane
Pierwszym krokiem jest opracowanie koncepcji programowej. Celem jej będzie precyzyjne określenie przebiegu tras oraz wypracowanie rozwiązań sprzyjających szybkiej i skutecznej realizacji projektu.
Samorząd województwa podpisał dwie umowy. Pierwsza dotyczy trasy wzdłuż Wisły oraz
na linii Kozienice – Radom – woj. świętokrzyskie, obejmując odcinki w regionie warszawskim stołecznym (ok. 110 km) oraz trasę z Kozienic do Radomia i województwa świętokrzyskiego (ok. 95 km). Koszt pierwszej umowy wynosi 2,3 mln zł.
Druga umowa obejmuje trasę wzdłuż linii kolejowych, łącząc Warszawę z Żyrardowem
i województwem łódzkim (ok. 60 km), Ciechanowem i woj. warmińsko-mazurskim (ok. 100 km), Siedlcami i województwem podlaskim (ok. 150 km). A także pierwszy odcinek trasy z Warszawy do Radomia wzdłuż linii kolejowej Warszawa – Radom, połączony z trasą wzdłuż Wisły (ok. 35 km). Koszt drugiej umowy wynosi 3,6 mln zł.
W najbliższym czasie województwo przystąpi do podpisywania umów na koncepcje programowe kolejnych tras, których przetargi zostały ponowione ze względu na zbyt wysokie ceny ofertowe. Chodzi m.in. o trasy wzdłuż Wisły w regionie mazowieckim (ok. 170 km), z Warszawy do Ostrołęki i granicy województwa podlaskiego (ok. 175 km) oraz z Warszawy do granicy województwa lubelskiego (ok. 205 km).
Przewidziany czas na opracowanie koncepcji to rok od podpisania umów, a kolejnym etapem będzie przygotowanie projektów budowlanych i realizacja inwestycji. Realizacja projektu stała się możliwa dzięki objęciu Mazowsza dostępem do środków unijnych, a współpraca z województwem podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim w ramach projektu „Blue Valley” pozwoli na pozyskanie dodatkowych środków z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Finansowanie projektu pochodzić będzie również ze środków unijnych w ramach KPO, ZIT i Funduszy Europejskich dla Mazowsza.
Mamy nadzieję, że w ten sposób cykliści z Warszawy nie będą musieli z zazdrością spoglądać na najlepsze trasy rowerowe w Europie!