Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Zakończone właśnie targi rowerowe Eurobike 2024 we Frankfurcie to największa impreza tego typu na świecie. Nasza ekipa pojechała na zwiady i stąd mamy krótkie podsumowanie. Językiem biznesowej nowomowy powiedzmy, że branża rowerowa stoi przed wieloma wyzwaniami. Ale jednocześnie jest pełna innowacji i optymizmu co do długoterminowych perspektyw!

1. Targi rowerowe przyniosły pierwsze dane rynkowe o 2024r

  • Sprzedaż e-rowerów w Niemczech: ok. 800 000 sztuk w pierwszych 4 miesiącach 2024 (spadek o 1,23% r/r)
  • Sprzedaż tradycyjnych rowerów: 650 000 sztuk (spadek o 19% r/r)
  • Eksperci przewidują opóźnienie ożywienia rynku o co najmniej rok

Trendy sprzedażowe na rynku rowerów w ostatnich latach były mocno zaburzone. Głównie ze względu na wiszący ciągle w powietrzu kryzys gospodarczy. Czy też może realne spowolnienie na wielu rynkach Zachodniej Europy. Mimo niespotykanych w historii trudności finansowych z jakimi boryka się branża i olbrzymią nadwyżką produkcyjną, czuć powiew świeżości i optymizm. Zarówno wśród wystawców jak i odwiedzających.

Widać natomiast, że wzrost zainteresowania rowerami ze wspomaganiem elektrycznym jest gwałtowny i nieodwracalny. Dla producentów rowerów konwencjonalnych nie stanowi to jednak wielkiego zagrożenia. Jak się okazuje grupy odbiorców dla elektryków i 'analogowych’ rowerów nie do końca się pokrywają.
To z rynku samochodowego konsumenci będą przechodzili właśnie do sektora rowerów elektrycznych. Wraz z wprowadzanymi kolejnymi, coraz bardziej restrykcyjnymi zmianami prawnymi na rzecz ochrony środowiska.

2. Trendy i innowacje

  • Nacisk na zrównoważony rozwój i recykling (np. projekt recyklingu akumulatorów Bosch)
  • Rosnąca rola cyfryzacji w przemyśle rowerowym
  • Nowe strategie zarządzania zapasami w celu uniknięcia nadmiernych stanów magazynowych

Na tegorocznych targach gołym okiem było też widać masę produktów rozbudowanych o elektronikę. Oprócz najbardziej oczywistych jak elektroniczne przerzutki i układy napędowe można było spotkać np. kaski z oświetleniem sprzęgniętym ze sterowaniem w rowerze. Tak by automatycznie informować innych użytkowników drogi kiedy zmieniamy kierunek, czy choćby kłódki rowerowe otwierane na odcisk palca właściciela.
Powszechnie dziś stosowany druk 3D na EuroBike objawił się wręcz wysypem produktów wykonanych z tytanu. Choć metal ten znajduje od dekad swoich zagorzałych fanów przy produkcji ram, to w tym roku można była zobaczyć już niemal kompletne rowery wydrukowane z tytanu. 

Na drewnianym stole na wystawie wystawiony jest silnik Shimano EP6. Towarzyszący znak podkreśla jego zrównoważoną moc, oferując trzy tryby wspomagania i promując go jako idealny do codziennych dojazdów do pracy i przygód w terenie.

3. Targi rowerowe to też polityka:

  • Publikacja Europejskiej Deklaracji w sprawie ruchu rowerowego
  • „Ścieżki przejścia dla ekosystemu przemysłu mobilności w UE” przez Komisję Europejską
  • Rosnące uznanie branży rowerowej na szczeblu UE

Przyjęta niedawno przez Parlament Europejski, Europejska Deklaracja w Sprawie Transportu Rowerowego zakłada podwojenie ilości kilometrów pokonywanych przez Europejczyków na rowerze do roku 2030. Cel ten idzie w parze ze stopniowym ograniczaniem transportu spalinowego. Tym samym naturalnym procesem jest zwrot całej branży automotive w stronę transportu rowerowego. Liderzy branży wyrażają nadzieje, że wraz ze wzrostem popularności roweru na europejskich drogach,  podwoi się również ilość miejsc pracy w całym sektorze. Dziś około 1 mln miejsc pracy, a do 2035 roku przewiduje się, że będzie to 2 mln osób. Duży nacisk kładzie się obecnie na ułatwienie dostępu do infrastruktury rowerowej jak i samych rowerów. Poprzez ulgi podatkowe, działania promocyjne, działania zwiększające świadomość użytkowników dróg, ale także próby rewitalizacji wielu firm rowerowych w krajach członkowskich.

4. Podsłuchane na targach:

  • Manuel Marsilio (CONEBI): „Branża jest w punkcie zwrotnym. Doświadczamy resetu, ale przyszłość rowerów będzie kwitnąca.”
  • Kevin Mayne (Cycling Industries Europe): „Branża rowerowa jest obecnie traktowana poważnie na wszystkich poziomach procesu podejmowania decyzji politycznych w Brukseli.”

Dotarliśmy wreszcie do momentu gdzie w wśród elit politycznych rower jest traktowany nie tylko poważnie, ale ma się stać integralną częścią polityk unijnych. Przy planowaniu inwestycji zarówno w miastach jak i terenach podmiejskich. Jak powiedział w trakcie konferencji „Leaders breakfast” zorganizowanej w trakcie targów, CEO of Cycling Industries Europe Kevin Mayne: 'Cyclists will become Most Valuable Road Users instead of Most Vulnerable Road Users’. [PL]”Rowerzyści staną się najważniejszymi użytkownikami dróg, zamiast najbardziej narażonymi użytkownikami dróg”.  

5. Targi rowerowe Eurobike w liczbach:

  • Ponad 1800 wystawców
  • 35 000 gości branżowych z 60+ krajów
  • 33 000 entuzjastów rowerów podczas dni festiwalowych
  • 35% odwiedzających spoza Europy
Wystawa przedstawiająca różne jaskrawo kolorowe przyczepki rowerowe przymocowane do rowerów podczas imprezy odbywającej się w pomieszczeniu.

Pomimo obecnych wyzwań, branża rowerowa demonstruje odporność i innowacyjność. Eurobike 2024 pokazało, że sektor aktywnie przygotowuje się na przyszły wzrost, skupiając się na zrównoważonym rozwoju, technologii i współpracy z decydentami. 

Tutaj nasze krótkie relacje z obu dni we Frankfurcie w tym roku:

Kolejna edycja Eurobike odbędzie się 25-29 czerwca 2025, powracając do tradycyjnego czerwcowego terminu.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 1 Średnia: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *