Ramy gravelowe - jak wybrać najlepszą?
Wysyp części dedykowanych do
graveli w tym sezonie może przyprawić o zawrót głowy. Cykliści zachwycili się nowym segmentem i nie bez powodu. Rower typu gravel to niesamowicie uniwersalna maszyna, która przynosi przy okazji mnóstwo frajdy. I choć istnieje mnóstwo gotowych modeli, to wiele osób chce zbudować swój rower od a do z na wymarzonych komponentach. A od czego trzeba zacząć? Oczywiście od serca roweru. Dziś porozmawiamy o tym, jak wybrać ramę do gravela. Będzie o materiałach, geometrii i jakże ważnych szczegółach. Ramy gravelowe to fascynujący temat, który mocno odświeżył dyskusję o materiałach. Zapraszamy!
Podstawy - najważniejsze cechy, jakie muszą mieć dobre ramy gravelowe
Ramy gravelowe mogą wydawać się bliźniaczo podobne do tych używanych w przełaju, jednak poza miejscem na szersze opony mają też wiele innych różnic. Właśnie na te punkty należy zwrócić szczególną uwagę. Pierwsza z nich to geometria.
W porównaniu do CXów jest ona zawsze spokojniejsza, ale mocno różni się między modelami. Jeżeli szukasz roweru stricte na wyprawy, to dłuższa baza kół i bardziej płaski kąt główki ramy będzie dobrym pomysłem. Natomiast uniwersalny
rower gravel, powinien mieć trochę pazura. Krótszy rower lepiej sprawdzi się w mieście, może też posłużyć do treningów, a jednocześnie poradzi sobie z sakwami. Rama do gravela jest więc pewnym kompromisem, który jednak często jest wielce satysfakcjonujący.

Mocowanie na dwa bagażniki to ważna sprawa w rowerze wyprawowym.
Mocowania na akcesoria. Może to wydawać się błahe, ale pamiętajmy, że mówimy o rowerach zaprojektowanych z myślą o długim dystansie. Dlatego rama rowerowa gravel musi być wyposażona w przynajmniej dwa mocowania do koszyków na bidon. Drugą sprawą jest montaż bagażników. Tylny to standard, ale nie każda rama ma widelec umożliwiający montaż sakw. A to rzecz niebagatelna!
Warto zwrócić także uwagę na wewnętrzne prowadzenie pancerzy. To nie tylko kwestia estetyki, ale także jakości działania
przerzutek i hamulców (w przypadku mechanicznych) niezależnie od warunków pogodowych i kurzu.

Wewnętrzne prowadzenie pancerzy chroni linki przed zabrudzeniem.
Gravel rozmiar ramy
To właściwie najważniejsza sprawa. Nie ma nic gorszego niż za duży lub za mały rower. Nawet w przypadku niezwykle okazyjnej ceny, nic nie zrekompensuje niewygodnej pozycji, szczególnie w trasie. Jak dobrać rozmiar ramy roweru gravel? Najlepszym wyjściem zawsze jest przymiarka pod okiem doświadczonego sprzedawcy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to polecamy
nasz artykuł na ten temat. Stworzyliśmy także specjalny kalkulator, w którym uwzględniony jest również rozmiar ramy gravel.
Znajdziesz go tu.
Materiał na ramy gravelowe - stal, karbon czy aluminium?
Choć w gravelach
waga nie ma takiego znaczenia jak w rowerach do ścigania, to jednak nikt nie chce jeździć na topornym czołgu. Pod tym kątem nic nie może równać się karbonowi, który dodatkowo zapewnia przyzwoity komfort jazdy. W ich przypadku największym minusem jest cena. Aluminium, będące w przypadku większości rowerów zdrowym kompromisem, tutaj nie sprawdza się najlepiej. Jest lekkie, ale bardzo wysoka sztywność staje się minusem w przypadku roweru na wyprawy. Zwyczajnie cierpi na tym komfort jazdy, gdyż rama przekazuje wszystkie wibracje i wstrząsy, dlatego aluminiowe ramy gravelowe są dość rzadkim widokiem.
Rama stalowa gravel - najlepszy wybór?
Naszym zdaniem tak. Stal wspaniale pochłania wibracje i drobne nierówności, zapewniając niezrównany komfort jazdy. Niestety, wiele tanich ram do gravela wykonana jest z niskiej jakości rurek. Efekt? Bardzo duża waga i przeciętny komfort. Dlatego w
naszej ramie zastosowaliśmy podwójnie cieniowane rurki i połączyliśmy ją z karbonowym widelcem. W ten sposób można otrzymać lekką, a zarazem niezwykle komfortową całość. Stalowe ramy mają także inną niebagatelną zaletę - wyglądają po prostu świetnie! Nie tylko w gravelach!
Zostaw komentarz