Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Neutralność klimatyczna w klimacie rowerowym

Neutralność klimatyczna była i jest dla nas bardzo ważna. Nasze rowery to malutki wkład do większego dzieła przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Bo zdaje się, że już nikt rozsądny nie kwestionuje, że zmiany klimatu są nieuchronne. O ile oczywiście nie zaczniemy inaczej produkować i inaczej korzystać z energii. Możemy sobie wyobrazić, że już dla naszego pokolenia (a na pewno dla naszych dzieci) skutki globalnego ocieplenia mogą być bardzo dotkliwe. Bez przywoływania katastrofalnych wizji.

Polska nie jest samotną wyspą i podobnie jak inni musimy radykalnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Bardzo mocno motywacją dla nas będą priorytety nowego budżetu Unii Europejskiej. Bardzo mocnym ograniczeniem zaś mix energetyczny. Mocniej niż w przypadku innych gospodarek opieramy się na wydobyciu i spalaniu węgla kamiennego i brunatnego. Niemniej osiągnięcie jak najszybciej neutralności klimatycznej jest koniecznością.

Po pierwsze wiedza

Jako Antymateria zdecydowaliśmy się wesprzeć przygotowanie i publikacji raportu „Droga Polski do neutralności klimatycznej w sektorze wytwarzania energii w 2050 roku (OZE, atom, wodór)”. Materiał powstał na zlecenie Fundacji Przyjazny Kraj a został opracowany przez firmę doradczą Alternator. Raport koncentruje się na środowisku i energetyce, ale wskazuje na współzależność tych dziedzin z funkcjonowaniem całej gospodarki. Rowery (niestety) nie zbawią świata w kontekście globalnego ocieplenia. Co nie znaczy, że zmiana paradygmatu dotyczącego transportu w mieście nie jest istotna. O tym, że transport odpowiada za znaczącą część emisji CO2 i jak rowery mogą zmienić tą sytuację pisaliśmy już na naszym blogu.

Neutralność klimatyczna

Jak osiągnąć neutralność klimatyczną?

W konkluzjach wspomnianego wyżej raportu autorzy piszą (m.in.):

  • Kluczem do energetyki XXI wieku jest magazynowanie energii, a nie wytwarzanieenergii. Rolą państwa jest uruchomienie całego dostępnego technicznie i ekonomicznie potencjału. Alternatywą dla rozwoju magazynowania energii jest inwestycja w kosztowne technologie atomowe, które jako źródła zeroemisyjne będą stabilizowały Krajowy System Energetyczny przy wysokim udziale niestabilnych źródeł OZE.
  • Ekonomika magazynów energii musi zostać zderzona z silnym trendem spadkowym kosztów wytwarzania energii z OZE. Zapewnienie stabilności i niezawodności pracy Krajowego Systemu Energetycznego w warunkach neutralności klimatycznej oznacza łączenie bardzo taniej, ale niesterowalnej, energii z OZE zesterowalnymi, ale bardzo drogimi magazynami energii.
  • Nie ma takiej możliwości, że przyjęcie kryterium neutralności klimatycznej, która eliminuje z rynku całą paletę sterowalnych, ale emisyjnych źródeł energii, doprowadzi
    do spadku ceny energii dla odbiorców końcowych.
  • To jest wybór „coś za coś” – ochrona środowiska i klimatu za wyższą cenę. Alternatywąjest utrzymywanie emisji gazów cieplarnianych ze wszystkimi negatywnymi tego skutkami
Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 2 Średnia: 1]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *