Koronawirus. Jazda na rowerze.

Koronowirus i rowery -7 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Najważniejsza sprawa na początek, NIE MA PRZESZKÓD BY JEŹDZIĆ NA ROWERZE! Wiemy, że słyszeliście to już tysiąc razy ale powtórzmy po raz kolejny: po powrocie do domu musisz umyć ręce. Wskazane jest również pranie rękawic rowerowych. Pamiętaj, aby unikać dotykania twarzy, jeśli dłonie nie są czyste. Poza utrzymaniem odpowiedniego dystansu do innych, najlepiej zabierać chusteczki do użycia podczas jazdy na rowerze, a po powrocie jak najszybciej wyrzucić je do kosza. Stworzyliśmy listę szczegółowych pytań związanych z rowerami w kontekście epidemii. Pamiętajcie proszę, że choć dołożyliśmy wszelkich starań by nasze porady były sensowne to nie jesteśmy ani lekarzami ani przedstawicielami administracji. Oparliśmy się o wytyczne władz w Polsce, ale także rekomendacje medyczne obowiązujące w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

1. Czy można swobodnie poruszać się rowerem w trakcie epidemii koronawirusa?

Tak, nie ma zakazu by poruszać się na rowerze tak w przypadku dojazdów do pracy, realizacji niezbędnych zakupów itp. Obecnie lepiej nie opuszczać domów bez ważnej przyczyny. Nie ma na razie jednak formalnych ograniczeń w tym względzie. Innymi słowy- można biegać, można pójść do parku, można przejechać się naszym ulubionym jednośladem. Co istotne, nie wiadomo jak długo potrwa kolejna fala pandemii COVID-19. A sport jest dla nas niezbędny by zachować tak zdrowe ciało jak i głowę. To wszystko dotyczy osób dorosłych. W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna (poza podróżami z/do szkoły). Znowu, nie ma żadnych przeszkód by młodsi nie mogły przemieszczać się na rowerze.

2. Czy mogę pojechać na dłuższą wycieczkę rowerową?

Obecnie obowiązujące rekomendacje pozwalają na swobodne poruszanie się, także w celach turystycznych czy sportowych. Zamknięcie punktów gastronomicznych utrudnia jednak planowanie takich podróży. Także hotele i pensjonaty, teoretycznie przynajmniej, przyjmują gości podróżujących wyłącznie w celach zawodowych.

3. Czy jeżdżąc na rowerze muszę mieć maskę?

Przebywając na świeżym powietrzu należy zakrywać twarz i usta. Dotyczy to także sytuacji, kiedy jesteśmy na rowerze. Nie musi być to koniecznie maska. Może być także chusta, szalik lub komin. NIE MUSIMY natomiast zasłaniać twarzy w lesie, parkach, ogrodach botanicznych i na plaży. Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Z obowiązku noszenia maski zwolnieni są sportowcy w trakcie treningów.

4. Jestem rowerzystą, który mieszka w domu, gdzie inny przedstawiciel rodziny jest objęty kwarantanną, czy mogę bezpiecznie jeździć na rowerze podczas wybuchu epidemii koronowirusa?

Niestety nie. Istnieje ryzyko, że możesz być zarażony, chociaż możesz nie wykazywać obecnie żadnych objawów. Bezpieczniej dla innych, ale także dla ciebie, będzie jeśli zostaniesz do końca kwarantanny w domu.

5. Jestem rowerzystą, który obecnie źle się czuje z kaszlem lub gorączką. Czy mogę bezpiecznie kontynuować jazdę na rowerze?

Nie. Nie wychodź, bo jesteś zagrożeniem dla innych. Jeśli podejrzewasz, że powodem złego samopoczucia może być zarażenie koronowirusem postępuj dokładnie tak jak wskazano na tej stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/podejrzewasz-u-siebie-koronawirusa Poza wszystkim męczące ćwiczenia są nierozsądne, nawet gdy źle się czujesz a powodem tego jest zwykła grypa.

6. Czy w trakcie epidemii koronawirusa czynne są sklepy i serwisy rowerowe?

Tak. Większość serwisów rowerowych i sklepów (poza galeriami handlowymi) funkcjonuje w miarę normalnie. Oczywiście lepiej jest robić zakupy on-line. Ze względu na bezpieczeństwo naszych ludzi zalecamy kontakt by umówić serwis ale wtedy kiedy jest on niezbędny. W obecnej sytuacji naprawdę będzie mądrzej jeśli sam(a) wymienisz dętkę…O szczegółach funkcjonowania serwisu w obecnej sytuacji piszemy osobno na naszym blogu

7. Jestem rowerzystą z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, cukrzyca lub POChP, czy mogę bezpiecznie kontynuować jazdę na rowerze podczas wybuchu koronawirusa?

Jeśli jesteś w grupie podatnej na zagrożenia, zdecydowanie zalecamy pozostanie w domu. Tak aby ograniczyć ogólne kontakty społeczne i zmniejszyć ryzyko zarażenia. Podobnie niestety rekomendujemy wszystkim osobom starszym (ponad 70 lat). Mądrze byłoby pozostać w domu i skorzystać z trenażera lub roweru treningowego. Choć wiemy, że bywa to frustrujące szczególnie kiedy jest tak pięknie za oknem.

50 komentarzy


  • Janusz Żebrowski

    Niestety, obecne przepisy nakazują kwarantannę po powrocie do Polski. Chyba, że przekroczenie granicy związane jest z pracą tamże


  • Rower

    Witam, czy bez problemu można się wybrać rowerem na niemiecką stronię i z powrotem wrócić do Polski?
    Pozdrawiam


  • Janusz Żebrowski

    Obecnie obowiązuje wciąż zakaz zgromadzeń, imprez itp. Nie ma oczywiście przepisów odnoszących się konkretnie do rajdów rowerowych ale wydaje się, że taki rajd to jednak coś w rodzaju imprezy. O ile będziecie zachowywać wymaganą odległość i pamiętać o maskach (lub innym zakryciu ust i nosa) nie powinno być z takim wyjazdem kłopotu ale będzie to rozwiązanie na granicy legalności. Informacyjnie-od 18 maja zwiększono limity osób, które mogą ćwiczyć ale obejmuje to tylko otwarte obiekty sportowe:

    na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób ( 2 trenerów) na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby ( 4 trenerów).

  • Gabrysia

    Dzień dobry,
    chcemy zorganizować rajd rowerowy na około 20 osób. Czy jest to prawnie realne? Jakie zaostrzenia teraz obowiązują?

    Pozdrawiam,
    Gabrysia


  • Janusz Żebrowski

    Oczywiście. Pamiętajcie o odstępie i zakryciu nosa i ust


Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez hCaptcha i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu hCaptcha.