Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

mapka Gniezno

Gniezno aktywnie

Gniezno położone jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Miasto to stanowi ważny ośrodek, kolebkę państwa polskiego, przepełnione jest historią, legendami, mitami. Mimo niewielkiej powierzchni ma wiele do zaoferowania turystom zainteresowanym historią, lecz nie tylko. To także miejsce idealne do wypoczynku na świeżym powietrzu, otoczone licznymi jeziorami i lasami.

ścieżki rowerowe w Gnieźnie

Infrastruktura rowerowa w Gnieźnie nie jest silnie rozwinięta, znaleźć jednak można z łatwością kilka atrakcyjnych ścieżek rowerowych w centrum miasta oraz w jego południowej części. Niewielkie natężenie ruchu w śródmieściu oraz strefa ograniczonej prędkości pojazdów sprzyja podróżowaniu również poza wytyczonymi ścieżkami.

Szlaki rowerowe w Gnieźnie

Powiat gnieźnieński kilka lat temu utworzył pięć szlaków rowerowych (czerwony, żółty, zielony, niebieski oraz szary), które prowadzą przez poprzez najciekawsze atrakcje regionu. Każda z tras rozpoczyna się na starym rynku w Gnieźnie i kieruje ku najpiękniejszym zakątkom powiatu.

Gniezno czerwony szlak rowerowy

Trasa czerwona

Szlak czerwony ma długość 47,6 km. Trasa rozpoczyna się na gnieźnieńskim rynku, następnie prowadzi nas ku północno-zachodniej części powiatu. Pozwala zapoznać się z historią początków państwa polskiego w pięknych okolicznościach przyrody Lednickiego Parku Krajobrazowego. Zobaczyć możemy Jezioro Lednickie, nad który, najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest Polski a także odwiedzić Dziekanowice, gdzie mieści się największy skansen etnograficzny w województwie. Dalej trasa biegnie ku polom lednickim znanym z corocznych spotkań młodych oraz zabytki architektury drewnianej w Waliszewie i Dębnicy. Podczas wycieczki możemy zobaczyć również dwór z XIX wieku w Rzegnowie, czy drewniany wiatrak w Rybitwach.
Szlak prowadzi nas malowniczymi, wiejskimi drogami o niskim natężeniu ruchu, co sprzyja podziwianiu krajobrazów. Przewidziane zostały także miejsca wypoczynkowe (zaznaczone na mapie), w skansenie można posilić się również w budynku starej karczmy.

Gniezno żółty szlak rowerowy

Trasa żółta

Szlak żółty ma długość 49 km i pozwala na eksplorację południowej części powiatu. Większość trasy wiedzie spokojnymi wiejskimi drogami asfaltowymi i szutrowymi. Spory odcinek prowadzi przez urokliwe Lasy Czerniejewskie, między polami uprawnymi. Podziwiać możemy przede wszystkim naturę, ale również kompleks pałacowy w Czerniejewie, gdzie posilimy się w przepięknych wnętrzach Restauracji Wozownia. W Kosmowie zobaczymy dwór z XX w. a w Leśniewie obelisk ku pamięci Hrabiego Skórzewskiego – posiadacza majątku czerniejewskiego. Szlak rozpoczyna się na starym rynku w Gnieźnie i dalej prowadzi ku Gębarzewie, Czerniejewie, Wierzycom, Leśniewie.

Gniezno niebieski szlak rowerowy

Trasa niebieska

Szlak niebieski ma długość 65 km, jest to najdłuższa trasa z wytyczonych. Prowadzi w kierunku licznych jezior zlokalizowanych we wschodniej części powiatu. Szczególnie warto skorzystać z niej podczas ładnej pogody, wówczas można zażyć kąpieli w jednym ze zbiorników. W przypadku upału to również świetne rozwiązanie z uwagi na obecność wielu zalesień, które mogą być wspaniałym schronieniem przed słońcem. Trasa rozpoczyna się na starym rynku w Gnieźnie i prowadzi przez Osiniec ku Skorzęcinowi, gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy. W sezonie letnim można tutaj skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, rozrywkowej, wypożyczyć sprzęt wodny oraz rowery. Dalej szlak wiedzie nas ku Ostrowitego Prymasowskiego i Miat.

Gniezno zielony szlak rowerowy

Trasa zielona

Szlak zielony ma długość 45 km i skupia się wokół północnej części powiatu. Trasa rozpoczyna się na starym rynku w Gnieźnie i dalej wiedzie ku Zdziechowie i Mielnie. Prowadzi nas niezwykle urokliwymi lasami królewskimi, pośród jezior i pól uprawnych. Drogi są spokojnie i pozwalają na czerpanie przyjemności z otaczającej natury. W Zdziechowie oraz Mielnie zobaczyć można również piękny pałac i dwór, należące niegdyś do majątku rodziny Wendorfów. Warto wybrać się tutaj szczególnie jesienią, z uwagi na mnogość grzybów rosnących w tutejszych lasach.

Gniezno szary szlak rowerowy

Trasa szara

Szlak szary ma długość 59 km i skupia się wokół północno-wschodniej części powiatu. Prowadzi ze starego rynku w Gnieźnie poprzez Jankowo Dolne do Trzemeszna, gdzie warto zobaczyć okazałą bazylikę oraz budynek kolegium trzemeszeńskiego z XVII w. Następnie szlak prowadzi nas w stronę Duszna, gdzie znajduje się wieża widokowa posadowiona na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy. Dalej trasa wiedzie do miejscowości Kruchowo, w której warto zatrzymać się, aby zobaczyć dwór z XIX w. Później jadąc przez lasy, w kierunku Gołąbek, odwiedzić można ośrodek wypoczynkowy z polem namiotowym, gdzie w sezonie skorzystamy z wypożyczalni sprzętów wodnych i lokali gastronomicznych.

Autorka: Dorota Woźniak

Kategorie: Blog Rower w mieście
Tagi:
Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

2 odpowiedzi na “Gniezno na rowerze”

  1. Damazy pisze:

    Zwiedzanie samego Gniezna – przede wszystkim szukanie królików, czyli nowy Trakt Królewski, polecam jednak chwilowo bez roweru, z przewodnikiem 🙂

  2. Damazy pisze:

    Zwiedzanie samego Gniezna – przede wszystkim szukanie królików, czyli nowy Trakt Królewski, polecam jednak chwilowo bez roweru, z przewodnikiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *