Jak wymienić linkę hamulcową w rowerze?
Gdy nasze hamulce w rowerze działają słabo, lub widzimy, że linka jest postrzępiona, zardzewiała lub co gorsza przerwana jesteśmy zmuszeni podjąć pewne kroki. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku jest podobnie, nie czekajmy do ostatniej chwili! Jeśli stwierdzimy usterkę to starajmy się ją od razu eliminować. Bezpieczeństwo nasze oraz innych w dużej mierze zależy od sprawnych hamulców.
Typy hamulców posiadających linkę:
cantilever – popularny w rowerach MTB z lat 90, dziś stosowany głównie w rowerach przełajowych. Specyficzny, często trudny w regulacji.
V-brake – popularny i łatwy w regulacji. Występuje w większości rowerów do codziennego użytku.
hamulec bębnowy – popularny w rowerach dziecięcych, mało awaryjne oraz odporne na warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się małą siłą hamowania.
U-brake – to popularny hamulec w rowerach szosowych, prosty w obsłudze oraz odporny na trudne warunki.
tarczowy mechaniczny – coraz bardziej popularne rozwiązanie, niestety większość (są wyjątki!) modeli łączy wady tarczowych hamulców hydraulicznych oraz tradycyjnych. Zaletą jest prosta regulacja.
Chcesz umówić się na serwis?
Narzędzia potrzebne do wymiany linki
Warto wyposażyć się w odpowiedni klucz imbusowy oraz obcinaczki do linek. Przydadzą się także kombinerki. Przed zakupem nowej linki warto przyjrzeć się w jakim stanie są nasze klocki hamulcowe oraz pancerz. Jeśli stwierdzimy, że pancerz jest twardy, popękany a z końcówek pancerza wystają druty należy go bezwzględnie wymienić. Jeśli nasze klocki są już zdarte- nie wahajmy się zamontować nowych. Watro tutaj dodać, że najtańsze linki kosztują ok 5 zł a najdroższe nawet 100 zł, jednak przy normalnym użytkowaniu nie ma sensu wydawać aż takiej kwoty. Zasadniczą różnicę odczują profesjonaliści, gdzie detale mają znaczenie.
Wymiana linki hamulcowej jest dość łatwa i można ją przeprowadzić samodzielnie. My dokonamy wymiany linki na przykładzie hamulca V-brake, ale metoda postępowania jest bardzo podobna przy innych typach hamulca.
Wymiana linki
- Przy klamce hamulcowej znajduje się śruba baryłkowa (to ta do której wchodzi pancerz), należy ją wkręcić tak aby poluzować linkę.
- Obcinamy końcówkę linki i odkręcamy śrubę mocującą linkę następnie naciskamy klamkę hamulcową i wyciągamy linkę.
- W tym punkcie możemy wymienić nasze klocki oraz pancerz, jeśli istnieje taka potrzeba.
- Zakładamy końcówkę linki do klamki i wsuwamy całość linki do pancerza.
- Teraz musimy naciągnąć linkę wstępnie ustawiając już odległość klocków od obręczy ( ok 2 mm) i korzystając z kleszczy lub palców którymi przytrzymujemy linkę dokręcić śrubę.
- Sprawdzamy czy wszystko działa i skracamy nadmiar linki, zaciskamy na końcu plombę.
- Dokonujemy ostatniej regulacji i ruszamy się przejechać
Tak naprawdę to najtrudniejszym punktem wymiany linki hamulca jest ustawienie wstępne ramion hamulca i skręcenie wszystkiego razem. Jeśli mamy za dużo luzu będziemy musieli ponowić ten punkt naciągając linkę trochę mocniej. Ważną kwestią jest też proste koło, jeśli jest scentrowane to polecam poświęcić mu trochę czasu, bez tego nasza regulacja nie zda się na wiele.
[button_link]Dowiedz się, jak dbać o rower[/button_link]
Regulacja hamulca
Cała regulacja odbywa się za pomocą 2 śrubek. Każda znajduje się na jednym ramieniu naszych hamulców. Jeśli widzimy, że hamulec obciera z prawej strony to śrubę w prawym ramieniu musimy lekko dokręcić, ewentualnie z lewej strony odkręcić. Analogicznie postępujemy z drugiej strony Robimy tak aż koło będzie obracało się między naszymi klockami i nie będzie obcierało. Warto też pamiętać, że po naciśnięciu klamki hamulcowej powinna ona ugiąć się mniej więcej do 2/3 odległości od kierownicy. Jeśli tak nie jest to nasza linka jest napięta zbyt mocno lub zbyt słabo.
Niewielkich korekt napięcia możemy dokonać za pomocą baryłki przy klamce, jeśli to nie wystarczy, musimy powtórzyć naciąganie linki i regulację śrubą która ją dociska.
Idealny zakres działania naszej klamki to połowa jej skoku, warto się tego trzymać, aby siła hamowania była jak najwyższa. Pamiętajmy, że po dłuższym użytkowaniu linka potrafi się rozciągnąć, a klocki się ścierają, dlatego czasami warto sprawdzić działanie naszych hamulców i ewentualnie je podregulować. Zwróćmy, także uwagę na nasze koła, jeśli są proste to cała operacja zajmuje najwyżej kilka minut.
Jeśli już dokonaliście wymiany linki oraz regulacji hamulców to serdecznie Wam gratulujemy! Pamiętajcie-sprawny rower daje nam gwarancję udanych i bezpiecznych wypraw, zawsze warto poświęcić klika minut przed wyjazdem, aby dokonać szybkiego przeglądu. Sprawdźmy nasze koła, łańcuch, piasty i wszystkie ruchome elementy, bo to one są najbardziej narażone na zużycie lub uszkodzenia.
znam prosty sposób wymiany linek. działa z każdym typem.
krok 1 – usuwasz starą linkę.
krok 2 montujesz nową linkę.
Najprostszy sposób a o dziwo zawsze działa. Polecam . Jak będziesz potrzebował pomocy przy podobnie skomplikowanych tematach np. jak zmienić dętkę, albo żarówkę to pisz na priv
Kurde bele, nie pomyślałem, że można podejść do tego w ten sposób. Przekażę chłopakom na serwisie, wszystko teraz będzie szło szybciej. Dzięki!
Skad brac linke z pancerzem odpowiedniej dlugosci do damki KETTLER-przedni hamulec,pancerz przelamany na dwie czesci,czyli trzeba wymienic tylko pancerz-gdzie go zdobyc???.
Gdy dodatkowo oba hulce sa uruchamiane z jednej dzwigni typ KBS KETTLER
Dzień dobry,
należy udać się do najbliższego sklepu rowerowego – linki i pancerze to elementy standardowe. Pancerze sprzedawane są na metry, doświadczony mechanik dobierze dobrą długość do roweru, można też zmierzyć stary pancerz. Przy okazji wymiany pancerza zawsze warto wymienić linkę – kosztuje jedynie kilka złotych, a poprawi jakość pracy hamulca. Dodatkowo stara linka może być upierdliwa przy przełożeniu i się rozplątywać.