Po okresie dominacji ostrego koła. Wizerunkowego wzorca roweru do jazdy po mieście pojawiają się trzy nowe, konkurencyjne dla niego trendy obejmujące rowery miejskie.
Rowery miejskie – stylizacja czy kamuflaż ?
Pierwszy to stylizowanie rowerów miejskich na długodystansowe rowery szosowe (tj. tzw. „Audax” lub „Roubaix”, od najbardziej znanych imprez, w których używa się takich rowerów). Charakterystycznymi elementami tego trendu jest użycie klasycznej ramy na mufach, możliwie wysokiej klasy stali i osprzętu szosowego. Na stałe zamontowane błotniki i względnie szerokie – jak na szosę – opony. Świetnym przedstawicielem tego trendu jest Cooper Revial 11 z 2014. Klasyczna rama z Reynoldsa 853, osprzęt Campagnolo Athena, stalowe błotniki, opony 28. Revival 11 jest nowym modelem topowej linii Coopera. Linia ta, w poprzedniej wersji, miała jedno przełożenie 44/16 i nie była przystosowana do zakładania błotników (od ok. 7.6 tys. zł w internecie).
Mariaż z przełajem
Drugi wyraźny trend to rowery miejskie z hamulcami tarczowymi i spawaną ramą stalową o geometrii przełajowej, z widelcem karbonowym lub prostym widelcem stalowym. Przykładem tego trendu jest All-City Macho King Disc. Rower amerykańskiej firmy specjalizującej się zgodnie z nazwą w rowerach miejskich. Rama Reynolds 853, osprzęt Sram Force, dyski Hayes, opony 38 (ok. $3.500 w USA). W Europie podobne rowery robi między innymi brytyjska Genesis. Ich Croix de Fer 2014 ma ramę na nierdzewnym Reynoldsie 931, osprzęt Shimano 105, mechaniczne dyski Hayes oraz opony 35 (internetowa cena ok. 10 tys. zł, „tańsza” wersja na Reynoldsie 725 i grupie Tiagra za ok. 6 tys. zł).
Alu Hybryda
Trzeci trend jest bardziej przystępny cenowo – to „nowe hybrydy”, rowery na ramach aluminiowych, z przerzutka tylko z tyłu, hamulcami cantilever, opadającą górną rurą w stylu górskim, płaską kierownicą, błotnikami i szerokimi oponami. Świetnie ilustruje ten trend Grater 1 brytyjskiego Charge, firmy specjalisty od szpanerskich rowerów miejskich. Charge najbardziej znany jest z modelu Plug, który spopularyzował w przeszłości użycie w rowerach miejskich kierownic bullhorn. Grater 1 (cena internetowa ok. 2500 zł) ma korby Truvativ, przerzutkę Shimano Altus, hamulce canti Tektro, opony 32 i siodełko Charge Spoon, słynne z niskiej ceny i doskonałych własności funkcjonalnych. Innym dobrym przykładem jest Pinnacle Neon One 2014 (w internecie ok. 1800 zł; Pinnacle to marka własna Evans Cycles, stąd wyjątkowo przyzwoita cena). Waży tylko 9.7 kg, ma korby Prowheel, przerzutkę Shimano Acera, hamulce mini-v Tektro i fabrycznie opony 28. Sprzedawany jest on bez błotników, ale bez problemu możesz go zamontować. Rama ma oczka do montażu. (KN)