Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Znajdź optymalny męski rower miejski dla siebie

W tym wypadku Panowie mają gorzej niż Panie. Oferta męskich rowerów do miasta nie jest tak rozbudowana, jak w przypadku damskich. Niemal każdy duży, popularny producent oferuje przynajmniej jedną typowo miejską damkę, ale ich odpowiedników z klasyczną ramą zazwyczaj brak. Choć powoli się to zmienia, nadal trzeba się sporo naszukać, aby trafić na coś porządnego. A przecież miejski sznyt należy się każdemu. Dlatego postanowiliśmy napisać niedługi poradnik, który powie Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jaki męski rower miejski będzie najlepiej dostosowany do Twojego użytkowania. Zapraszamy do lektury!

Określ swoje potrzeby

Czy wiesz, czego chcesz? Wbrew pozorom to nie takie oczywiste. A postawienie wymagań względem roweru miejskiego ma kolosalne znaczenie dla wyboru i satysfakcji z późniejszej eksploatacji.

Jak dużo chcesz jeździć?

To przekłada się na to, ile warto zainwestować w męski rower do miasta (czy jakikolwiek inny). Nie ma sensu wydawać 5000 zł na rower, którego będziesz używać raz w miesiącu. Z drugiej strony do codziennej jazdy po kilkanaście kilometrów lepiej dołożyć trochę pieniędzy, aby uniknąć szybkiego zużycia i napraw. Poza tym sporo zależy też od pokonywanych dystansów. Na 2-3 kilometry w jedną stronę do pracy świetnie sprawdzi się klasyczny mieszczuch, zapewniający wyprostowaną sylwetkę. Ale jeśli będziesz na nim robić 30 kilometrów dziennie, to szybko zaczniesz go przeklinać. A wbrew pozorom miejskie warunki potrafią być bardzo zróżnicowane.

Gdzie i do czego będzie używany Twój męski rower miejski

Czy chcesz go używać także poza miastem? Jeśli w grę wchodzą drogi gruntowe, warto poszukać modeli z szerszymi oponami. Męskie rowery miejskie często nie mają przerzutek lub są wyposażone tylko w trzy biegi w piaście. Jeśli masz pokonywać wiele podjazdów, warto wyposażyć się w więcej biegów. Dla odmiany w płaskim mieście, jak Warszawa, będzie to tylko zbędna komplikacja, koszt i waga. Tym, którzy myślą o montowaniu fotelika odradzamy „wyprostowane” modele. Jadąc pod górę, łatwo będzie oderwać przednie koło od ziemi. Warto też sprawdzić, czy fotelik na pewno będzie pasować do ramy. Pamiętaj, że typowy rower do miasta nie sprawdzi się na dłuższych (choćby okazjonalnych) wycieczkach – szybko poobciera uda i spowoduje dyskomfort w tylnej części ciała. Z założenia miejskie dystanse nie są duże. W takich wypadkach lepiej sprawdzi się choćby uniwersalny rower crossowy, który da sobie radę zarówno z codziennymi dojazdami, jak i podróżami.

Klasyczny męski rower miejski

Klasyczny, ciężki męski rower miejski. Autor zdjęcia: Chad Kainz

All inclusive, czy może miejskie podejście minimalistyczne

Zasadniczo są dwie szkoły tworzenia roweru miejskiego dla mężczyzny. Szkoła holenderska zakłada pełne błotniki, osłonę łańcucha, nóżkę, zintegrowane oświetlenie. Taki rower zapewnia maksimum wygody (w każdym stroju, nawet garniturze) i bardzo prostą obsługę. Do tego zupełnie wyprostowana sylwetka i najczęściej stonowane kolory. Elegancko i dostojnie. Miejski sznyt z krawatem. Taki rower do miasta świetnie sprawdzi się na krótkich dystansach i z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy nad szybkość przekładają wygodę. Biada jednak tym, którzy mają zamiar nosić go po schodach – takie maszyny ważą często ponad dwadzieścia kilogramów!

Drugim sposobem jest stworzenie lekkiego roweru, pozbawionego wszystkiego, co nie jest konieczne do jazdy. Do tego rama ze sportowym rodowodem, szosowe opony i brak przerzutek (ewentualnie trzy biegi w piaście). To podejście, które przyświeca choćby naszej działalności. Taki męski rower miejski jest bardzo lekki (około 10 kg), a jednocześnie zrywny i zwrotny. Łatwo wrzucisz go na ramię lub zawiesisz na wieszaku. Przede wszystkim jednak pozwala na dynamiczną jazdę miejską, zwinne kluczenie w ciasnych przestrzeniach i masę dobrej zabawy. Miejski styl z młodzieńczym wigorem. Poza tym jest prosty i tani w serwisie (oraz w zakupie – w końcu ma bardzo niewiele elementów).

Single speed

Tylko to, co niezbędne. Czyż nie jest piękny?

Przede wszystkim jakość – męski rower miejski musi być wytrzymały

Niezależnie od tego, co wolisz, zwróć uwagę na to, z jakich komponentów wykonany jest rower. Podstawą są wielokomorowe, kapslowane obręcze (ale unikaj też ciężkich, bardzo wysokich modeli popularnych w tanich single-speedach). Producenci często oszczędzają też na korbie. Koniecznie musi to być model z wymienną zębatką. Zwróć uwagę na uszczelnienie piast i… powłokę lakierniczą ramy. W końcu w miejskich warunkach często opiera się rower o stojaki i łatwo go poobijać. Jeśli rower ma błotniki i osłony, upewnij się, że są wykonane solidnie. W przypadku połamania mocowań może być bardzo trudno dostać zamiennik!

Sprawdź nasz kalkulator rozmiaru ramy!

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *