Wentyl rowerowy, trudno o ciekawszy temat na bloga 🙂 Jak wszyscy wiemy, służy nam do pompowania dętki(albo opony bezdętkowej). Niemniej częsta obsługa klientów, o bardzo różnej świadomości tego co tkwi w dętce każe nam zająć się tym jakże ważkim tematem. Powiedzmy sobie szczerze, że może z 5% rowerzystów jest świadomych tego, że w obecnej chwili na rynku możemy spotkać trzy rodzaje wentyli.

Wentyl rowerowy samochodowy (Schrader)

wentyl rowerowy samochodowy

Do najbardziej znanych wariantów zaliczamy wentyl Schrader (symbol AV), który potocznie nazywany jest również wentylem samochodowym. Opatentowany w 1893 roku, jednak do rowerowego świata na dobre zawitał w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Rozwiązania tego typu, stosowane w samochodach, są solidne i nie wymagają ręcznego odkręcania zaworu. Ich główna zaleta to możliwości użycia kompresora na każdej stacji benzynowej. Używany w większości rowerów nieprzeznaczonych do użytku sportowego. Ma taką samą średnicę jak DV. Używa się też go do regulacji ciśnienia w amortyzatorach.

Wentyl Dunlop

Wentyl dunlop

Wentyl Dunlop (symbol DV) jest kolejnym typem wentyla, obecnie znajduje się na skraju wymarcia, jednak do początku lat 90 był zdecydowanie najbardziej popularnym modelem, szczególnie w Polsce. Dlatego jeśli ktoś pyta o „wentyl rowerowy”, najpewniej chodzi właśnie o Dunlop’a. Co można powiedzieć na temat tego rozwiązania? Na chwilę obecną, okazuje się najprostszym wariantem wentyla spośród tych, dostępnych na rynku. To chyba także jego jedyna zaleta.

Oczywiście, sama konstrukcja rdzenia może różnić się w zależności od producenta. Największym zainteresowaniem cieszy się ta, posiadająca wewnątrz stalową kulkę. Prosta budowa zaworu sprawia, iż jest odporniejszy na uszkodzenia podczas pompowania. Konstrukcja wentyla pozwala na wypuszczenie powietrza tylko przy wykręconym rdzeniu, co uniemożliwia mierzenie ciśnienia w dętce. Dodatkowo, przy demontowaniu dętki trzeba go rozkręcić. W nowych rowerach właściwie niespotykany, ale lata produkcji zrobiły swoje i w starszych konstrukcjach można się na niego natknąć. Na szczęście, ze względu na tą samą średnicę można go łatwo wymienić na wentyl samochodowy.

 

Wentyl rowerowy typu Presta

Wentyl presta

Ostatni z trzech rodzajów wentyli to tak zwany „wentyl francuski” lub „wentyl Sclaverand” – Presta (symbol SV lub FV). On również może pochwalić się niemałą popularnością. Używa się go we wszystkich rowerach szosowych oraz innych używanych do sportu.Jest wybierany dosyć często, ponieważ, gdy porównamy go z pozostałymi rodzajami zaworów, okaże się, że posiada najmniejszą średnicę, co przekłada się na sztywność obręczy. Im większa dziura w wentylu, tym bardziej obciążona jest wytrzymałość oraz konstrukcja naszego koła. Dzięki łatwemu w obsłudze mechanizmowi możemy też bez narzędzi zmniejszyć ciśnienie w razie potrzeby. Pomimo tego, iż napompowanie dętki poprzez wentyl włoski odbywa się pompką rowerową, do danego typu zaworu jesteśmy w stanie dokupić przejściówkę na wentyl samochodowy. Tym sposobem, kiedy mamy pod ręką tylko pompkę samochodową (lub na stacji benzynowej), po odkręceniu Presty, możemy wkręcić wentyl samochodowy i napompować dętkę. Zawór włoski posiada jedną wadę – ze względu na małą średnicę, jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, np. złamania czy wygięcia. Wentyl presta jest też prawie zawsze używany w systemach bezdętkowych.

[button_link]Dowiedz się jak dobrać ciśnienie w oponach rowerowych[/button_link]

Jak pompować

Niezależnie od rodzaju wentylu, musimy nauczyć się pompować nasz jednoślad w sposób poprawny. Jak więc napompować koło w rowerze, aby nie uszkodzić zaworu? Zasadniczo, jest to prosta sprawa, aczkolwiek musimy wiedzieć, z jakim zaworem mamy do czynienia. We wcześniejszej części znajdziecie opis trzech rodzajów wentyli, jednak najpopularniejszy jest tutaj wentyl samochodowy oraz wentyl Presta.

Pompowanie rozpoczynamy od zdjęcia plastikowego zabezpieczenia z zaworu. Następnie upewniamy się, czy wentyl jest w pozycji pionowej, aby nie doprowadzić do jego wygięcia. Poza użyciem odpowiedniego rodzaju pompki najważniejsze jest (serio, nie jest to powszechna wiedza) odkręcenie zaworu w Preście. Można też lekko wcisnąć zawór, aby upewnić się, że chodzi płynnie.

[button_contact] Skontaktuj się z nami! [/button_contact]

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *