Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Rower damka to bardzo szerokie pojęcie

Damki zrewolucjonizowały rowerowy świat ponad sto lat temu. Spowodowały eksplozję popularności tego środka transportu wśród kobiet, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju rynku i popularyzacji roweru jako codziennego środka transportu. Do dzisiaj pozostają jednym z najważniejszych segmentów i przybierają coraz to nowe formy. Choć ich sztywność jest mniejsza w porównaniu do męskich modeli, to odwdzięczają się łatwiejszym wsiadaniem oraz bardziej wyprostowaną sylwetką. To cechy, które zachęcają także wielu panów. Szczególnie damski rower miejski zachęca tych, którzy chcą dojeżdżać do pracy w eleganckim ubraniu. W tym wpisie centralnym punktem będzie rower damka z przerzutkami – omówimy popularne rodzaje, różnice między nimi, a także nasze doświadczenia. Jeśli szukasz takiego roweru, będzie to dobry start przed testami 🙂

Rower damka damce nierówny

Niemal wszystkie rowery do jazdy rekreacyjnej i komunikacyjnej występują w wersji damskiej. Klasycznym przykładem jest tu rower miejski. Miejska damka z przerzutkami jest zazwyczaj wyposażona w błotniki, różnorakie osłony i dodatki. Wszystko po to, aby wygodnie i w każdym stroju poruszać się na stosunkowo krótkich dystansach. Jeśli chodzi o osprzęt, zazwyczaj zamontowana jest przerzutka w piaście lub, tylko tylna zewnętrzna. Niestety wielu producentów podchodzi do tych rowerów lekceważąco, skupiając się na koszykach i detalach i montując skandalicznej jakości komponenty. Klasycznym przykładem takiego podejścia jest choćby niezwykle popularna marka Le Grand, ale i cieszący się renomą Giant potrafi wypuścić rower, za który powinien się wstydzić. Osobno warto potraktować holenderki. Te niezwykle wygodne rowery są jednocześnie bardzo ciężkie. To, co nie jest problemem w płaskiej Holandii, nawet w Warszawie może przysporzyć problemów, gdy trzeba wnieść rower do mieszkania, albo podjechać pod nawet niewielki podjazd.

Rower damka Gazelle

Popularne holenderki Gazelle nie sprawdzają się dobrze w polskich warunkach, choć nie można im odmówić stylu, wygody i trwałości. Zdjęcie ze strony producenta.

Dlatego nasza recepta na miejski rower damski to lekka stalowa rama, trzybiegowa przerzutka w piaście i jedynie niezbędne dodatki, jak błotniki. No i nie lubimy rowerów, które prowadzą się jak krowa. Nasza damka jest żwawa i zwrotna, co nie zdarza się często.

Rower damka poza miastem

Popularną grupą są damskie rowery trekkingowe. Stworzone z myślą o długich wycieczkach, nie będą powodowały dyskomfortu nawet na trzycyfrowych dystansach. Wyposażone w bagażniki na sakwy, prądnice i rozbudowane kierownice, do miasta będą nieco zbyt ciężkie i skomplikowane. Jeśli szukasz bardziej uniwersalnego pojazdu, to lepszym wyborem będzie rower damski crossowy. Wywodzi się on z trekkingowego, ale jest jego odelżoną i uproszczoną wersją. To uniwersalny wybór na dojazdy do pracy i wycieczki. Ale w tytule artykułu wyraźnie stoją przerzutki, dlatego czas o nich napisać.

Rower dla kobiety z przerzutkami – klasyczne rozwiązanie

W większości powyższych typów stosuje się najbardziej popularne zewnętrzne przerzutki. To rozwiązanie ma wiele zalet. Jest niedrogie, proste, poradzi sobie z nimi każdy serwis, a z częściami zamiennymi nie ma najmniejszego problemu. Co ważne oferują też duży zakres przełożeń, więc są oczywistym wyborem do roweru crossowego czy trekkingowego. Niestety są podatne na zabrudzenia i uszkodzenia, a ich regulacja wymaga doświadczenia. Wymagają też ostrożności przy zmianie biegu i uwagi, aby nie jeździć na zbyt mocno wykrzyżowanym łańcuchu. Taki rower damka z przerzutkami oferuje duże możliwości, ale wymaga więcej uwagi i częstszych serwisów. To dobre rozwiązanie dla osób, które zamierzają pokonywać zróżnicowane trasy lub używają roweru sporadycznie i ogranicza je budżet.

Damski rower crossowy Liv

Damski rower crossowy Liv. Zdjęcie ze strony producenta

Damski rower z przerzutkami w piaście

Alternatywą są biegi zabudowane w tylnej piaście. Takie rozwiązanie jest niemal bezobsługowe (wystarczy przegląd raz na sezon lub dwa), w dodatku jego regulacja jest banalnie prosta. Dodatkowo ryzyko spadnięcia łańcucha jest dużo mniejsze niż w wypadku tradycyjnych rozwiązań. Wadą jest ograniczona liczba przełożeń, szczególnie w tańszych modelach. Poza tym nie każdy warsztat poradzi sobie z serwisem skomplikowanego mechanizmu planetarnego. Mimo wszystko w wielu przypadkach będzie to świetne rozwiązanie (sami je często stosujemy). Naszym zdaniem trzybiegowa przekładnia to najlepsze rozwiązanie do miasta, dla osób jeżdżących do pracy lub używających roweru na krótkich i średnich dystansach. Jest stosunkowo lekka, zapewnia wystarczający zakres przełożeń do codziennej jazdy, a wykazuje się ogromną żywotnością i minimalnym zapotrzebowaniem na serwis.

Jaka najlepsza?

Uważamy, że rowery, które tworzymy ręcznie w naszym warsztacie, to najlepsze damki na rynku do jazdy po mieście i okolicach. Łączące klasyczną elegancję i nowoczesne rozwiązania, mogą zostać dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. A tego nie zastąpi najlepsza fabryka.

Damka antymateria

Idealny balans

 

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Jedna odpowiedź do “Rower damka z przerzutkami – dla kogo? Wybór najlepszego modelu”

  1. Kacper pisze:

    Najlepszy rower to taki na którym jedzidz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *