Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

26 i 28 cali – różnice, wady i zalety obu rozwiązań

To jedno z najczęściej zadawanych przez nasze klientki pytań – dlaczego wasze rowery bazują właśnie na kołach 28 cali? Jako mała manufaktura nie jesteśmy sobie w stanie pozwolić na produkowanie ram dostosowanych do obu rozmiarów kół i wybraliśmy te, które naszym zdaniem lepiej spełniają swoje zadanie w mieście. To dwa najpopularniejsze w świecie rowerowym rozmiary (choć 26 cali powoli wymiera – zazwyczaj uznaje się go dziś za rozmiar młodzieżowy), a w przypadku rowerów miejskich właściwie jedyne spotykane. Warto przy tym zaznaczyć, że mówimy tu o najpopularniejszych standardach – 622 mm (28 cali) i 559 mm (26 cali). Wszystkich wynalazków typu 27, 26 x 1 3/8 itp. należy wystrzegać się jak ognia. Dlaczego? Trudność z dostępem najbardziej podstawowych części (opony i dętki) oraz obręczy.

Zdarzają się też damskie rowery na innych kołach. 24 cale to rozmiar dziecięcy – nawet dla bardzo niskich osób będzie za mały. W przypadku kół 28 na bardzo szerokich oponach używa się także określenia 29 cali – obręcze mają jednak taką samą średnicę. Rzadką, ale wartą odnotowania odmianą są rowery damskie na kołach 27,5 cali. Ten typowy dla MTB rozmiar pozwala stworzyć ciekawe rowery do rekreacyjnej jazdy, które świetnie radzą sobie w terenie i na drogach gruntowych.

Jak rozmiar kół do damki wybrać? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Mniejsze koło – co daje?

Standard 26 cali był przez wiele lat przede wszystkim podstawą wszystkich rowerów górskich (dziś zastąpiony przez 29). Takie koła trafiały i dalej trafiają do rowerów damskich – zarówno tych miejskich, jak i przeznaczonych do jazdy poza asfaltem. Możesz je także znaleźć w damskich rowerach pseudogórskich z przełomu stuleci. Należą one jednak do tego rozdziału rowerowej historii, o których wolelibyśmy zapomnieć. Czy mimo to damka z kołami 26 cali to dobry pomysł? W pewnych przypadkach tak – szczególnie dla nastolatek, jako pomost między dziecięcym rozmiarem 24 i dorosłym 28.

Damka na kołach 26 cali

Koszmar. Na szczęście da się zrobić dobrą damkę na kołach 26″. Autor zdjęcia: I G

Zalety

Rower na mniejszych kołach może być mniejszy. To ważne przede wszystkim dla niższych Pań. Jeśli masz mniej, niż 155 cm wzrostu, to właściwie jedyne rozwiązanie, aby mieć wygodny i proporcjonalny rower. Poza tym taki rower jest lżejszy i zwrotniejszy, mniejszej osobie będzie więc łatwiej go opanować. Mniejsze koła to także niższa masa rotująca, co przekłada się na mniejszy wysiłek potrzebny do rozpędzenia roweru. Takie koła są też bardziej odporne na bezpośrednie uszkodzenia, szczególnie na szerszych oponach.

Wady

Koła 26 cali gorzej wybierają nierówności i są bardziej podatne na utknięcie w dziurach. Choć taki rower łatwiej rozpędzić, to utrzymanie prędkości wymaga więcej energii. Sprawia to, że na dłuższą metę jazda jest mniej relaksująca niż w przypadku większych kół. Z tego powodu większość miejskich rowerów stoi na kołach 28 cali.

Damka na kołach 28 cali

Od stu lat najpopularniejszy rozmiar kół w rowerach damskich. Spotkasz go w damskich rowerach crossowych, trekkingowych i miejskich. Zarówno w ciężkich holenderkach, jak i w naszych lekkich damkach. W tym rozmiarze znajdziemy zarówno tandetne koła za kilkadziesiąt złotych, jak i karbonowe modele w pięciocyfrowych cenach. To najbardziej uniwersalny standard w rowerowym świecie. Ale dlaczego?

Damka 28 cali z komponentami Brooks

Nieduża (ale bez przesady) rama może dobrze grać z kołami 28 cali.

Zalety kół 28 cali w damce

Największym plusem tego rozwiązania jest lepsze wybieranie nierówności. Choć są mniej sztywne od porównywalnych 26, to w praktyce wykazują się większą niezawodnością. Jak to możliwe? Podamy przykład. W przypadku spotkania z krawężnikiem koło naciera pod mniejszym kątem, co zmniejsza siłę uderzenia. To samo dzieje się przy wszelkich nierównościach – rower pokonuje je łagodniej i płynniej. Dłuższe życie kół, większy komfort jazdy. Do tego można osiągnąć większą prędkość i łatwo jest ją utrzymać. To właśnie z tego powodu nasza damka wyposażona jest w koła 28 cali. Warto też dodać, że wybór opon do kół 28 jest znacznie większy, szczególnie jeśli chodzi o modele asfaltowe.

Czy koła 28 cali mają wady?

Oczywiście. Potrzeba nieco więcej wysiłku, aby „rozbujać” koła do wyższych prędkości. Rower jest dłuższy, a więc mniej zwrotny. Do tego dłuższe szprychy są bardziej narażone na pękanie, a obręcze na odkształcenia, co widać szczególnie przy tanich, plecionych maszynowo modelach. Na szczęście doświadczony wheelbuilder zagwarantuje, że te problemy nie wystąpią.

Co jest lepsze?

Koła 28 cali. Pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę i zapewniają większy komfort. Odpowiedź byłaby absolutnie jasna, gdyby wszyscy byli tego samego wzrostu. Tak jednak nie jest. Dlatego, jeśli czujesz się niepewnie na większych kołach, warto przymierzyć się do modeli 26. W końcu nie warto się męczyć dla zalet, których nie będziemy w stanie wykorzystać. Dlatego czasem (na szczęście rzadko) z żalem nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej ramy – w takim przypadku staramy się pomóc w znalezieniu odpowiedniego modelu innego producenta albo… możemy zamówić customową ramę 🙂

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *