Jaki rower sprawdzi się w mieście?

Czy producent rowerów może podpowiedzieć, jaki wybrać rower do miasta? Takie rowery są lekkie, proste, wygodne, stosunkowo tanie, a jednocześnie solidne. Dzięki nim sprawnie poruszamy się po zakorkowanych drogach, a przy okazji dbamy o swoją kondycję fizyczną. Mamy też szansę na zaczerpnięcie świeżego powietrza, po wielu godzinach spędzonych w pracy. Eleganckie ostre koło staje się natomiast elementem image’u i w wielu kręgach, zwłaszcza hipsterskich jego posiadanie staje się niemal obowiązkiem. Coraz częściej dostrzegamy więc korzyści, jakie przynosi nam rower. Po mieście poruszamy się nim, odkrywając jego piękno na nowo. Jaki rower wybrać do miasta, by w pełni wykorzystać potencjał jednośladu? Zapraszamy na pierwszą część naszego przewodnika!

Klasyczny rower do miasta na wzór holenderski

Jaki rowery do miasta to pytanie o kryteria wyboru. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że na miejskich drogach nie będzie nam zależało na jeździe wyczynowej i biciu rekordów prędkości, dlatego na drugi plan schodzą osiągi prezentowane przez przeznaczone do tego rowery. Po mieście pragniemy poruszać się przede wszystkim wygodnie, komfortowo, a niekoniecznie szybko. Klasyczny rower do miasta posiada szczególnie zaplanowany kształt ramy. Po pierwsze ma ona jak najbardziej ułatwić nam wsiadanie na siodełko naszego pojazdu, dlatego jej górna część często jest wygięta do dołu. Jednak sunąc powoli po miejskich ulicach, zwłaszcza gdy mamy to w zwyczaju codziennie, najlepiej, jeśli zachowamy wyprostowaną sylwetkę i to jest właśnie kolejna specyfika ramy typowego roweru do miasta. Co prowadzi nas do pierwszej i kluczowej kwestii, czyli dobrania odpowiedniego rozmiaru roweru (czyli praktycznie jego ramy).

Rower holenderski

Standard holenderski, ale czy nadaje się na nasze ulice?

Rozmiary

Teoria jest prosta. Zaczynamy od długości nogi (od ziemi do krocza). Uzyskany wynik mnożymy przez odpowiedni współczynnik, który jest zależny od rodzaju roweru. Uzyskujemy w ten sposób długość rury podsiodłowej roweru, który teoretycznie powinien nam najlepiej pasować. Nie obejdzie się oczywiście jednak, bez próbnej jazdy. Dlatego, mimo opisanej teorii, o ile nie kupujemy kolejnej ramy dla siebie, lepiej jednak nie robić tego zdalnie. Więcej o rozmiarach dowiesz się w tym artykule.

[button_link]Zobacz nasz kalkulator rozmiaru ramy[/button_link]

Rowery miejskie najczęściej bazują na stalowych lub aluminiowych ramach. Te pierwsze są zazwyczaj cięższe, ale oferują większy komfort. Dlatego wszystkie nasze rowery bazują na stali, a dzięki świetnemu wykonaniu są lżejsze niż wiele aluminiowych.

Przerzutka planetarna?

Jeżeli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne, rowery do miasta są zazwyczaj wyposażone w przerzutkę planetarną (o ile w ogóle posiadają przerzutki, które w ich przypadku mogą okazać się zbędne). Z punktu widzenia użytkownika jeżdżącego rowerem po mieście przerzutka planetarna ma wiele zalet. Jest ukryta w tylnej piaście i przykryta obudową, dzięki czemu mechanizm się nie brudzi i nie posiada ostrych wystających części. Taka konstrukcja pozwala ponadto na zmianę przełożenia podczas postoju, co jest bardzo przydatne na przykład na światłach. Do zmiany przełożeń wystarczy jedna manetka.

Single speed

Coraz więcej zwolenników wśród miłośników roweru do miasta znajdują rowery typu single speed, czyli zupełnie pozbawione przerzutek. Podczas spokojnej jazdy po płaskim i utwardzonym terenie zmiana przełożenia rzeczywiście bywa zbędna. A dzięki krótszemu łańcuchowi, mniejszej ilości zębatek i mechanizmów, taki jednoślad jest sporo lżejszy, co ma w mieście spore znaczenie, jak również tańszy.

Jakie siodełko?

Dobór wygodnego siodełka to połowa zadowolenia z zakupu roweru (oczywiście rowery do miasta nie są tutaj wyjątkiem). Odradzamy siodełka, które wyglądają jak pół kanapy. Wypełnienie żelem czy ogólnie „niby” wygodne siodełka o dużej grubości okazują się najlepsze na…odparzenia po dłuższej jeździe. Niestety, brutalna prawda jest taka, że zanim nasz tyłek przyzwyczai się do nowego siodełka, musi upłynąć trochę czasu. Najlepsza jest w naszej ocenie wciąż skóra, ale porządne tworzywo sztuczne o dobrym kształcie z wypełnieniem (lub nie), powinno wystarczyć do bezproblemowej dłuższej jazdy.

[button_contact] Masz pytanie dotyczące rowerów? [/button_contact]

Pozostałe dodatki

Dla wielu osób ogromną wartość stanowią wizualne walory roweru do miasta. Bagażnik, oświetlenie, błotniki, obudowa łańcucha i stopka dodają pojazdowi uroku. Poza kwestiami związanymi z samą funkcjonalnością takie dodatki pozwalają na podkreślenie indywidualnego charakteru naszego jednośladu.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.