Damka Batavus ma sto lat, nasza jedynie kilka

A jednak ze sobą konkurujemy. Co prawda nie jesteśmy raczej zagrożeniem dla holenderskiego giganta. To ogromna fabryka, produkująca rowery znane w całej Europie, a opinia o marce jest wielce ugruntowana. Niemniej klientki, które przychodzą do naszego sklepu, nierzadko mają dylemat, czy wybrać nas, czy może tytułową markę. Batavus ma już ponad sto lat i choć nie zawsze radził sobie doskonale (w latach osiemdziesiątych zbankrutował), to od kilkunastu lat znowu może pochwalić się mocną pozycją. Łączy nas mocna inspiracja klasycznymi rowerami oraz skupienie się na rowerach miejskich. Oprócz skali i metod produkcji dzieli spojrzenie na jazdę po mieście i sposób czerpania przyjemności z jazdy. Każda damka Batavus niemal skrajnie różni się od naszej, nie możemy jednak odmówić im elegancji i swoistego uroku. W tym artykule porównamy nasze produkty z niderlandzkimi i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które nadają się lepiej… dla Ciebie!

O firmie Batavus

Firma powstała w 1904 roku i w swojej historii sprzedawała chyba wszystko, co produkować się dało. Produkowała nie tylko rowery, ale i motorowery czy łyżwy, a handlowała też zegarkami czy maszynami rolniczymi. To jednak z rowerów jest znana i choć zdarzało jej się tworzyć (z sukcesami) choćby szosy, to jej specjalnością od kilkudziesięciu lat są klasyczne rowery holenderskie. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie firma bardzo inwestuje w rowery elektryczne, które stanowią znaczną część jej oferty. Można w niej znaleźć także rowery trekkingowe, dziecięce i „rekreacyjne”.

Jak wygląda typowa damka Batavus?

Potężnie. To rowery holenderskie w pełnym tego słowa znaczeniu. W standardowym wyposażeniu znajdziemy oświetlenie, nóżki, błotniki i pełne osłony napędu oraz prądnice. Do tego często dochodzą bagażniki i kosze. W połączeniu z masywnymi ramami przekłada się to na wagę w okolicach 20 kg, trzeba jednak przyznać, że niczego im nie brakuje. Do tego jazda w każdym stroju nie nastręcza problemów. Ale wracając do ramy. Wszystkie zapewniają dużą bazę kół, a jednocześnie bardzo, bardzo wyprostowaną pozycję. To sprawia, że damka jest niezwykle wygodna na krótkich dystansach, jednak wycieczki dłuższe niż kilkanaście kilometrów to już niestety murowane obtarcia. Rowery Batavus prowadzą się bardzo stabilnie i przewidywalnie, trudno jednak zmusić je do dynamicznej jazdy.

Warto zwrócić uwagę na to, że coraz więcej modeli wyposażonych jest w hamulce tarczowe. Zdecydowanie skuteczniejsze od bębnowych, są jak najbardziej uzasadnione w masywnej holenderce. Jeśli chodzi o napęd, to zmianę biegów zapewniają sprawdzone piasty Shimano Nexus w wersjach trzy i siedmiobiegowych. Do miasta idealne!

Ceny? 2500-4000 zł. To nie tandetne Romety, dlatego trzeba liczyć się z odpowiednią ceną. Sprawia to też, że cenowo jesteśmy całkiem zbliżeni. Czym więc różnią się nasze rowery?

Damka Antymateria w kontraście do Batavusa

Pierwsza różnica to produkcja. Nasze rowery składamy ręcznie w Warszawie. Niemal zawsze na zamówienie. Dlatego każdy jest inny i dopasowany do potrzeb i gustu klientki. Warto zaznaczyć, że także koła pleciemy ręcznie w naszym warsztacie – dzięki temu są niezwykle wytrzymałe i tak jak reszta roweru, posłużą wiele lat. Ręczymy za to.

Druga sprawa to podejście do jazdy miejskiej. Nasza damka zapewnia dość wyprostowaną pozycję, ale w granicach rozsądku. W połączeniu z szosowymi korzeniami sprawia to, że rower jest bardzo zrywny i zwrotny. Jazda to czysta frajda, nawet w ciasnych uliczkach. A do tego jest lekki! To dzięki stalowej ramie z cieniowanych rurek, a przede wszystkim ograniczeniu elementów do rozsądnego minimum. Trzybiegowa piasta zapewnia wystarczającą liczbę przełożeń do miasta, ale nie waży dużo. Tak samo pełne blaszane błotniki i oświetlenie na baterie. Nasza damka waży mniej więcej 11 kg, więc bez problemu wniesiesz ją po schodach. To wybór dla osób, które cenią radość z jazdy i indywidualność, a przede wszystkim nie chcą, aby ich miejska damka prowadziła się jak czołg. Rower dla kobiety powinien być lekki i szybki!

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 3 Średnia: 4.7]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *