Aplikacje rowerowe na smartfony są programami użytkowymi, przydatnymi zarówno podczas rekreacyjnej jazdy na rowerze, jak i dla profesjonalnych kolarzy. Mogą one mierzyć prędkość w czasie rzeczywistym, wyliczać średnią prędkość, mierzyć dystans, wysokość wzniesień czy odległość od lokalizacji domowej. Poinformują nas też o zmianach pogody. Niektóre programy umożliwiają też obserwowanie na mapie naszego położenia oraz położenia osób podążających daną trasą rowerową, dzięki lokalizacji GPS. Są i takie, które mają opcję podłączenia czujnika tętna, mierzącego rytm serca rowerzysty w czasie jazdy. Na rynku można też znaleźć aplikacje z bazą rowerowych ścieżek, a nawet instrukcjami do rowerowych napraw możliwych do samodzielnego przeprowadzenia na trasie. Wybierając się na dłuższą wyprawę, warto także mieć przy sobie aplikację z zestawem map – najlepiej niewymagającą dostępu do Internetu. W przypadku braku własnego roweru można też zaopatrzyć się w oficjalne aplikacje od wypożyczalni.
Jakie są najlepsze aplikacje rowerowe?
- Jedną z najpopularniejszych aplikacji dla rowerzystów jest Endomondo Sports Tracker. Istnieje już cały portal, na którym można dodawać znajomych, rywalizować z nimi i poznawać nowe trasy. Wszystkie dane pomiarowe są zapisywane automatycznie, a przy tym składają się na dziennik treningowy. Można go porównywać z poprzednimi wartościami lub pomiarami przyjaciół, co okazuje się bardzo mobilizujące. Za pośrednictwem Endomondo możliwe jest analizowanie swoich treningów i zestawianie ich z osiągnięciami znajomych. Dodatkową opcją programu jest możliwość podłączenia czujnika tętna (działa z pulsometrami Polar Wearlink+ Bluetooth i Zephyr).
- Na drugim miejscu pod względem popularności rowerowych aplikacji plasuje się Strava Cycling. Używa ona technologii Google Maps, za sprawą której możemy obserwować w czasie rzeczywistym pokonywaną przez nas trasę. Aplikacja pozwala na gromadzenie dużej ilości danych: od liczby tras, przez sumę pokonanych dystansów, czas spędzony na siodełku, liczbę jadących za nami osób aż po specjalną listę wyzwań mobilizującą nas do większych wysiłków. O podjęciu wyzwania decydujemy sami, a ich charakter bywa różny – pokonanie większej ilości kilometrów w danym miesiącu, przejechanie dłuższej trasy itp. Oczywiście możemy też podglądać, jak z realizacją wyzwania radzą sobie nasi rywale.
- Sports Tracker to anglojęzyczna aplikacja, umożliwiająca obserwowanie naszego położenia na mapie dzięki sygnałowi GPS. Dokonuje ona pomiaru prędkości oraz pokonanego dystansu. Możliwe jest też podłączenie do urządzenia opaski pulsometru, a także dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi użytkownikami.
- Map My Ride GPS Cycling Riding to aplikacja w języku angielskim, której zadaniem jest tworzenie sieci kontaktów, rejestracja przejechanych tras i odbytych treningów. Na stroniecom, podobnie jak w aplikacji Strava Cycling, znajdziemy wyzwania, które możemy podjąć.
- Move! Bike Computer – jak przystało na rowerową aplikację, zapisuje szereg danych dotyczących pokonanych dystansów, czasu, prędkości itp. Dodatkowo podaje bardziej szczegółowe informacje o ukształtowaniu przejechanego terenu, dzięki czemu dowiedzieć się możemy, ile wjazdów pokonaliśmy i z jak stromej zjechaliśmy góry.
- CycleDroid używa lokalizacji GPS do określania naszego położenia i przejechanej trasy. Oprócz tego podaje standardowe dane: czas, prędkość, wysokość itp. Za jego pośrednictwem możemy też zaplanować wycieczkę i zgromadzić dane zebrane w czasie jej trwania.
- BikeComputer umożliwia gromadzenie danych dotyczących jazdy (czas, prędkość, odległość itd.). Jego zaletą jest dostęp do map offline, czyli bez połączenia z Internetem. Na mapy naniesiono sporą ilość ścieżek i tras rowerowych.
- Naviki to aplikacja pomocna w planowaniu wycieczek – podczas ustalania trasy można wybrać rodzaj roweru, którym będziemy się poruszać (Szosa, MTB, Trekking), dzięki czemu program dostosuje trasę specjalnie do możliwości sprzętowych. Dzięki opcji pobierania map można z nich korzystać również offline. Program zapewnia nawigację w drodze, oferując mówione instrukcje, dzięki czemu nie ma potrzeby spoglądania na mapę. Naviki umożliwia też podłączenie urządzeń do ćwiczeń i rejestrowanie tętna.
- Trailforks to aplikacja zawierająca bazę danych górskich ścieżek rowerowych. Informacje dostarczane są przez użytkowników, moderowane przez organizacje ścieżkowe, a następnie publikowane. Program daje możliwość pobrania map i korzystania z nich w trybie offline podczas jazdy, a także znajdowania pozycji na mapie i nawigowania po ścieżkach.
Aplikacje do miejskich wypożyczalni
Oprócz tego, w przypadku braku własnego roweru, przydatnymi mogą się okazać aplikacje od wypożyczalni. Do uniwersalnych propozycji należy program my nextbike, który zadziała w wielu miastach Polski (poza Krakowem, który ma swoje Wavelo).
Pozostałe aplikacje rowerowe
Poza wymienionymi aplikacjami, ułatwiającymi pokonywanie trasy, warto również zaopatrzyć się w anglojęzyczne programy. Na przykład: Bike Repair HD lub Bike Doctor – pomocne w sytuacji, gdy rower zepsuje się na środku drogi. Posiadają one rozbudowane i ilustrowane instrukcje naprawy rowerów. Inną przydatną aplikacją jest First Aid For Cyclists. To niewielki anglojęzyczny program zawierający instrukcje udzielania pierwszej pomocy sobie lub innej osobie poszkodowanej w wypadku rowerowym.