Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Przede wszystkim należy go dokładnie obejrzeć. Z oczywistych względów ten poradnik kierujemy do osób, które dopiero zaczynają przygodę z samodzielnym serwisem lub zwyczajnie chcą rozwiązać problem. Z doświadczenia wiem, że kilka prostych czynności potrafi radykalnie odmienić doświadczenia z jazdy. Jeśli nie wiesz, co zrobić, żeby rower lżej chodził i frustruje Cię ciągłe męczenie się pedałowaniem, sprawdź wymienione poniżej elementy. I nie śmiej się z tych „oczywistych”!

Co zrobić, żeby rower lżej chodził? Zazwyczaj przyczyny są banalne

Najczęściej wynikają z zaniedbań serwisowych lub błędów. Oczywiście zdarza się, że dochodzi do zużycia części, która generuje opór. Zanim jednak zajmiemy się wymienianiem, warto upewnić się, czy usterki nie da się wyeliminować szybciej (i dużo taniej).

Napompuj opony

Nie zliczę sytuacji, gdy na serwis przybył ktoś z rowerem (zazwyczaj mocno zakurzonym), mówiąc, że podejrzanie ciężko pracuje. Co zrobić, żeby rower lżej chodził? Wymienić przerzutki? Nasmarować łożyska? Reakcją na pompowanie opon przez serwisanta bywa nawet oburzenie. Mija błyskawicznie przy testowej przejażdżce. Każda opona ma na boku wypisane odpowiednie ciśnienie – polecamy użycie pompki z manometrem. A trzeba pamiętać, że zazwyczaj wartości w oponach rowerowych są dużo większe, niż w samochodach, które wiele osób przyjmuje za punkt odniesienia.

Panaracer gravelking
Nawet stosunkowo szerokie opony pompuje się w typowym rowerze do przynajmniej czterech Barów.

Naoliw łańcuch

Kolejna oczywista oczywistość, o której zapomina sporo użytkowników. Szczególnie w skrajnych wypadkach, przy przesuszonym lub pordzewiałym napędzie może to zrobić kolosalną różnicę. W końcu to całe mnóstwo ruchomych, ślizgających się elementów. Osobna sprawa to dobranie odpowiedniego oleju, ale to już rzecz drugorzędna.

Co zrobić, żeby rower lżej chodził? Wyreguluj hamulce

A przynajmniej sprawdź, czy klocki hamulcowe nie obcierają w żadnym punkcie obrotu o tarczę lub powierzchnię hamującą obręczy. Może to być spowodowane złym ustawieniem lub skrzywieniem. Choćby hamulce v-brake można szybko wyregulować samodzielnie. W przypadku tanich hamulców tarczowych krzywe tarcze są bardzo często przyczyną oporu oraz hałasów. Ich regulacja to jednak nieco większe wyzwanie – polecamy zostawić to serwisowi.

Hamulce cantilever - co zrobić, aby rower lżej chodził?
Krzywa obręcz, zły naciąg linki lub regulacja prawo-lewo – przyczyn obcierania hamulców może być kilka.

Ustaw odpowiednio przerzutki

Co zrobić, żeby rower lżej chodził? Poprawnie go używać. Wiele osób boi się manewrować biegami (pamiętam, że niektórym dzieciakom ze szkoły rodzice zakazywali korzystać z przerzutek, „bo zepsujesz”). Częsta jest tendencja do jeżdżenia na bardzo twardym przełożeniu. Tymczasem wystarczy przejść w okolice środka zakresu. Pedałowanie z większą kadencją, (czyli bardziej intensywnie, a z mniejszym oporem) wymaga przełamania przyzwyczajeń, ale szybko wchodzi w nawyk. I odnawia radość z lekkiej jazdy na rowerze.

Stalowa szosa
Zrzuć łańcuch na mniejszą zębatkę z przodu i wrzuć na większą z tyłu. Poczuj ulgę.

Sprawdź, czy nic nie obciera

Szczególnie błotniki. To samo dotyczy bagażników, wszelkich pompek i innych dodatków. Wystarczy, że coś się przekrzywiło lub odkręciło. A może to za szerokie opony obcierające o ramę? Albo stare dynamo?

Rower elektryczny na pasku
Ciasno dopasowane błotniki mogą łatwo się przekrzywić i hamować koło.

Co zrobić, żeby rower lżej chodził? Skontroluj stan łożysk

Serwis łożysk to już nieco bardziej zaawansowana czynność, ale każdy może łatwo sprawdzić, czy dobrze pracują. Wystarczy zakręcić kołem w powietrzu. Powinno obracać się długo i zatrzymać powoli, płynnie, a nawet nieco cofnąć. Nie może też mieć bocznych luzów. Jeśli możesz łatwo zdjąć łańcuch, sprawdź łożyska suportu, kręcąc korbą.

Jeśli nadal nie udało się uzyskać zadowalających efektów, nie trać czasu i wpadnij z rowerem do serwisu. Doświadczony mechanik sprawnie ustali przyczynę i zaproponuje rozwiązanie.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *