Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Właściwe ciśnienie w oponach w rowerze jest bardzo ważne. Mało osób zdaje sobie sprawę, że wpływa ono na wiele czynników.

Po pierwsze opona, która jest mocniej napompowana stawia mniejsze opory toczenia i odwrotnie – im niższe ciśnienie, tym większe opory toczenia. Po drugie mniejsza ilość powietrza powoduje, że opona jest miękka, co poprawia komfort jazdy. Wysokie ciśnienie w oponie rowerowej ogranicza natomiast komfort wyłącznie do wygody siodełka posiadanego w naszym jednośladzie. Jednak sprawdza się to tylko w warunkach idealnych – na torze lub drodze płaskiej jak stół. W praktyce bardzo twarda opona będzie podskakiwać na nierównościach, przez co opory będą… większe. Dlatego w rowerach szosowych w ostatnich latach królują szersze opony pozwalające używać niższego ciśnienia. Jednak zbyt niskie ciśnienie w kołach rowerowych może spowodować uszkodzenie obręczy, co może się skończyć wizytą w serwisie rowerowym na centrowaniu koła lub też koniecznością zakupu nowego. Kolejnym argumentem za tym, aby mieć odpowiednie ciśnienie w kole rowerowym, jest możliwość złapania „snejka”, czyli przyszczypnięcia dętki. Polecamy zatem utrzymywać prawidłowe ciśnienie w oponach rowerowych. Niezależnie od tego, czy to miejska damka, czy może stalowy gravel.

Zalecane ciśnienie w oponach rowerowych 

Absolutna większość opon rowerowych ma na boku podane ciśnienie. Czasami więc nie trzeba szukać i czytać poradników, wystarczy dobrze sprawdzić informacje na oponie. Jeśli to nie wystarczy, to niektórzy producenci podają optymalne ciśnienie na swoich stronach internetowych (Continental, Michelin, Schwalbe itp.). Sporo też zależy od wagi użytkownika i jego preferencji. Nie istnieje jedno odpowiednie ustawienie dla wszystkich typów opon oraz użytkowników. Kluczowa jest waga i teren, w jakim będziemy się poruszać. Pamiętajmy też, że nawet najlepsze dętki nie są idealnie szczelne, a ilość powietrza należy sprawdzać przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. Dbajmy też o wentyle – szczególnie te typu presta są narażone na uszkodzenia przez pompki niskiej jakości. Istnieje jedna podstawowa zasada – z tyłu więcej. Większa część wagi rowerzysty przypada na tylne koło, dlatego warto dać mu o około 15-25% więcej powietrza.

Miche X-Press

Informacja o rekomendowanym ciśnieniu na oponie to standard, czasem jednak nie jest widoczna na pierwszy rzut oka.

1 bar ile to psi

Ciśnienie w oponie rowerowej podaje się w jednej z tych dwóch jednostek. W sporcie zazwyczaj używa się psi, jednak większość „zwykłych” użytkowników preferuje bardziej znaną jednostkę. Przelicznik prezentuje się następująco: 1 bar to około 14,5 psi.

Ciśnienie w rowerze górskim 

Optymalny zakres ciśnienia nie jest duży, natomiast wszystko zależy od tego, w jaki teren planujemy się wybrać. Gdy chcemy pojeździć po górach, musimy mieć na uwadze, że teren, po którym będziemy się poruszać, jest bardzo wymagający. Niskie ciśnienie narazi nas na zniszczenie obręczy lub przebitą dętkę, natomiast mając zbyt duże ciśnienie w oponie, będziemy odbijać się od korzeni, kamieni i zamiast pochłaniać nierówności, będziemy po nich skakać. Zwykła przejażdżka po lesie wymaga z kolei niższego ciśnienia. Systemy bezdętkowe pozwoliły obniżyć ciśnienie do wyjątkowo niskich wartości. Dzięki temu możemy uzyskać ogromną przyczepność i pewność prowadzenia roweru. Zalecane ciśnienie w przypadku dętek to 2.0 -3.5 Bar. W systemach bezdętkowych będzie to 1.4 – 2.5 bara (choć znam i takich, co schodzą poniżej 1.0, jednak polecam to tylko w wypadku szerokich obręczy wysokiej jakości i niskiej wagi rowerzysty). Jeśli chcesz jechać na rowerze górskim stricte po asfalcie, możesz podjechać pod górną granicę wyznaczoną przez producenta – zazwyczaj to około 4 atmosfer.

Ciśnienie w rowerze szosowym 

Rowery te są przeznaczone do szybkiej jazdy po drogach asfaltowych i stosujemy tutaj dość wysokie ciśnienie, nawet jak na rowerowe standardy. Polecam używać trochę niższego ciśnienia, dzięki czemu komfort jady oraz nasza przyczepność znacznie się poprawią. Szczególnie przy nowoczesnych szerokich obręczach i bezdętkowych oponach. Większość z nich ma zalecane wartości 4-6 bara. Ja jeżdżę na 4,5 z przodu i 5 z tyłu – jest idealnie. Warto trzymać się zaleceń producenta (umieszczonych na oponach), natomiast polecam trochę się przy tym pobawić i dostosować optymalne ciśnienie do własnych preferencji. Zalecane ciśnienie przy bardziej tradycyjnych rozwiązaniach to 6-8 Bar. W szytkach stosuje się zazwyczaj większe ciśnienie, w ekstremalnych przypadkach nawet 12 bar, nie polecamy jednak takich prób do codziennego użytku.

Ciśnienie w rowerze crossowym i trekkingowym 

Tutaj ciśnienie to kompromis miedzy komfortem jazdy a oporami toczenia. Gdy jeździmy po drogach twardych, to możemy zwiększyć ciśnienie, jeśli poruszamy się po szutrach – trochę zmniejszyć. Zalecane ciśnienie to 2.5 – 5.5 Bar. Ja polecam 4 przy średniej wadze użytkownika. To bezpieczna wartość.

Ciśnienie w oponach rowerowych

Im szersza opona, tym na mniejsze ciśnienie, a więc i komfort możemy sobie pozwolić. Wbrew pozorom twarda jak skała opona nie gwarantuje mniejszych oporów toczenia, bo podskakuje na nierównościach. W naszych rowerach staramy się znaleźć złoty środek i dopasować opony do potrzeb klienta.

Ciśnienie w rowerze miejskim 

Warto tutaj stosować trochę więcej ciśnienia, gdyż przeznaczenie tych rowerów to głównie drogi asfaltowe. Sporo osób jeździ na zbyt małym ciśnieniu, co niekorzystnie wpływa na koła i często kończy się zmianą dętki. A przede wszystkim na to, że „mój rower tak ciężko jedzie”. Zalecane ciśnienie 2.5-5.0 Bar. Nasze rowery są tu pewnym odstępstwem – ze względu na pochodzenie od rowerów szosowych zazwyczaj potrzebują nieco większego ciśnienia w oponach. To okolice 6-8 atmosfer.

Ciśnienie w rowerze fatbike 

W tych grubych oponach stosujemy dość niskie ciśnienie, dzięki czemu dają sobie radę nawet na największych nierównościach, a przede wszystkim na piasku i śniegu. W terenie opony spisują się świetnie, natomiast asfalt nie jest przyjacielem fatbika. Pamiętajmy o tym, co jest napisane na oponie producenta! Zalecane ciśnienie to 0.5-2.0 Bar.

Podsumowując, zawsze warto stosować się do zaleceń producenta, natomiast mamy pewne widełki, które pozwalają dostosować ustawienia do własnych preferencji. Wybór opony to połowa sukcesu, jeśli chodzi o nasz komfort jazdy na rowerze. Opony markowe są wykonane z lepszej jakości gumy, a bieżnik zawsze jest dostosowany do terenu, po którym jeździmy. Nie istnieje opona uniwersalna oraz nie ma czegoś takiego, jak jedno dobre ciśnienie w naszych kołach! Nie bójmy się eksperymentować.

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 17 Średnia: 3.4]

10 odpowiedzi na “Jak dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach roweru?”

  1. KasiaQ pisze:

    Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny post.

  2. pekaes pisze:

    Janek, ilu znasz takich, co schodzą poniżej jednego bara?

    • Maciej Ataman pisze:

      Nie wiem jak Janek, ale ja znam przynajmniej pięć osób. Wszystkie ścigają się w górskich wyścigach etapowych lub regularnych cyklach (Mazovia, Poland Bike) i zajmują miejsca w czołówce.

  3. Paweł pisze:

    Dziękuję za cenne rady, posiadam rower miejski i zwykle miałem ciśnienie 2.5 BAR co było zbyt niskie bo dosyć ciężko się jeździło ale myślałem że tak ma być, przy zwiększeniu ciśnienia do 4 BAR jeździ mi się bardzo lekko i komfortowo

  4. Dina pisze:

    A jak w skłądakach typu wigry? to taki mały rozmiar koła, niestety nie pamiętam jaki rozmiar mam…

    • Maciej Ataman pisze:

      Wszystko zależy od opon, ale z doświadczenia wiem, że lepiej trzymać się dolnej granicy zakresu, bo lubią wyskoczyć. To zazwyczaj około 3 atmosfer.

  5. baltazar pisze:

    Nie napisales, zewyaokie cisnienie moze uszkodzic obrecz. Peka po obwodzie. Mi sie to przytrafilo juz 3 razy na obreczach dedykowanych do DH. 4.5 bara + bagaz + ok 85 kg ja (a bywalo wiecej).

    • Jakub Wiszniowski pisze:

      Cześć, dziękujemy za komentarz 😉 Zdecydowanie zalecam stosowanie niższego ciśnienia, ponieważ bez względu na jakość obręczy czy opony ciągle coś będzie pękać. Warto dla lepszej przyczepności, wygody i bezpieczeństwa. A w tekście wielokrotnie pojawia się informacja o zaleceniach producentów dot. ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *