Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Opony to jeden z ważniejszych elementów roweru. To one mają bezpośredni kontakt z podłożem, dlatego też ich stan przekłada się bezpośrednio na komfort, a także bezpieczeństwo jazdy. Ich wymiana w przypadku zużycia jest konieczna, jednak równie istotny jest ich rozmiar. Opony rowerowe mają swoje rozmiary, które w Polsce podawane są w calach. W zależności od rodzaju i przeznaczenia pojazdu, będziemy wybierać inny, trzeba zatem wiedzieć, jaki będzie najodpowiedniejszy dla nas.

Opony rowerowe i ich rozmiary

Zacznijmy od początku, czyli od tego, jakie rozmiary mają opony rowerowe. Najczęściej spotykane to: 12, 16, 20, 24, 26, 27,5, 28 i 29 cali. Trzeba jednak wiedzieć, iż podane nazewnictwo jest umowne i tak przykładowo opona 12 cali ma w rzeczywistości 12.5 cala. Przez wiele lat istniało przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem są opony rowerowe 28 cali dla trekingu i szosy oraz 26 cali dla MTB. Dzisiaj już odchodzi się od tej zasady, często stajemy przed wyborem np. opony o rozmiarze 27,5 cali lub 29 cali.

W praktyce większe koła pozwalają na łatwiejsze pokonywanie przeszkód i gwarantują większą szybkość. W przypadku mniejszych lepsza jest zwrotność i dynamika, jak również mają bardziej uniwersalne zastosowanie.

[button_link]Dokładniejsze opisy konkretnych opon[/button_link]

Rodzaj roweru, a wielkość opon

Możliwość wyboru roweru spośród rowerów miejskich, trekkingowych, szosowych i MTB pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb, co przekłada się na komfort jazdy. Również opony rowerowe powinny zostać dostosowane do typu naszego pojazdu.

Kupując rower miejski, najlepiej postawić na opony w rozmiarze 28 cali. Pokonywanie krawężników i innych nierówności z pewnością będzie łatwiejsze przy większych kołach, większy komfort odczujemy wtedy także przy pokonywaniu podjazdów.

Rowery szosowe przeznaczone są do pokonywania większej ilości kilometrów. Istotna jest prędkość, a więc opony rowerowe w tym przypadku powinny mieć 28 cali. Dzięki nim będziemy mogli rozwijać duże prędkości przy niewielkim nakładzie energii, jak też pokonywanie nierówności będzie znacznie prostsze. Przy rowerach górskich stosuje się opony w rozmiarach 27,5 i 29 cali. Stosowanie w kolarstwie górskim dużych kół było ogromną rewolucją. Okazały się nowym standardem, który zyskał uznanie za sprawą lepszych wyników zawodowych kolarzy. Trzeba jednak podkreślić, że takie opony rowerowe są przyczyną ograniczonej dynamiki jazdy i mniejszej zwrotności, dlatego można się spotkać z mniejszymi ich rozmiarami.

Bieżnik opony

Oprócz rozmiaru ważną cechą opony jest jej bieżnik. Wyróżniamy:

  • bieżnik gładki – stawiają najmniejszy opór toczenia, ale mają słabszą przyczepność w deszczu.
  • bieżnik terenowy – ich cechą charakterystyczną są wystające kostki bieżnika. Polecany przy jeździe po bardziej wymagających terenach i trudnych warunkach pogodowych
  • bieżnik semi-slick – połączenie dwóch wcześniejszych rodzajów bieżnika – na środku opona jest gładka, a po bokach ma wystające kostki bieżnika. Wybierany jest jako kompromisowe rozwiązanie, kiedy rower użytkowany jest w różnych warunkach
  • bieżnik z kolcami – idealne do zimowej jazdy po nieodśnieżonych drogach.
Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *