Nasze punkty:   Warszawa Zdziechowskiego   Warszawa Skolimowska   Wrocław Polaka

Wyniki wyszukiwania

Wiele osób, które decydują się na wybór roweru jako środka transportu czy hobby, może zgubić się w szerokim wyborze typów jednośladów dostępnych na rynku. Aby nieco rozjaśnić sprawę początkującym, przedstawiamy podstawowe typy rowerów, jakie spotkać można w mieście. Z oczywistych względów pomijamy wiele niszowych konstrukcji lub rowerów do zastosowań specjalnych – na to poświęcimy osobny wpis 🙂

MTB

MTB (Mountain Terrain Bike) – rowery górskie, czy jak lubią mówić niektórzy – „góralskie”. Są one rowerami przeznaczonymi do jazdy na łonie natury i maratonów w terenie. W zależności od typu nawierzchni mogą posiadać amortyzacje z przodu, z przód i z tyłu lub nie mieć jej wcale. Obecnie na rynku dominują rowery MTB na kołach 29′ i 27,5′. Wszystko zaczęło się jednak od klasycznego rozmiaru 26′, dziś będącego już „old schoolem”, ale w związku z długoletnią dominacją wciąż najbardziej kojarzącego się z górskimi rowerami.

Rower górski

Dość często spotykamy takie rowery w mieście. Owszem da się, przecież to wciąż jest rower, naciskasz na pedał i jedziesz do przodu. Zdecydowana większość osób, które używają takiego roweru, dostała go na komunie, nie ma innego czy nawet nie ma pojęcia, na czym polega różnica. Dlatego nie wie, że duży „balon” opony i agresywny bieżnik (protektor) stwarzają spory opór na asfalcie, a amortyzatory pochłaniają naszą energię wytwarzaną do rozpędzania. Chronią za to nasze nadgarstki i kręgosłup od wstrząsów oraz uderzeń na nierównościach. Pozwala to na bardziej płynną jazdę w ekstremalnych warunkach, a grube opony świetnie się sprawują na błocie, piasku, gruncie.

[button_link]Zobacz co mamy do zaoferowania[/button_link]

Rower miejski

Miejski rower, rower do miasta – to bardzo szerokie pojęcie i zależy od tego, czego użytkownik oczekuje od sprzętu. Przede wszystkim są to rowery, które stworzone zostały, aby jeździć nimi do pracy, do sklepu po bułki – zwyczajnie na co dzień. Do miejskich rowerów zaliczają się typowe holenderskie rowery, pozwalające na uzyskanie wyprostowanej sylwetki. Są dostosowane do przewozu zakupów, jazdy w garniturze czy sukience. Spotykamy również składane rowery, które łatwo przechować w małym mieszkaniu lub zmieścić się z nimi w zatłoczonym wagonie metra.

Rower miejski

Jako rower miejski można użyć tak naprawdę każdego roweru zaprojektowanego do jazdy po równych asfaltowych, czy ubitych gruntowych drogach. Dlatego dość często bardziej wysportowani i odważni wybierają rower szosowy lub torowy (ostre koło). Na wyścigowej maszynie da się jechać naprawdę szybko i nie stać w korkach. Jest ona bardzo zwrotna, a waga sportowego bolidu pozwala łatwo go przenieść po schodkach, ponadto każdy na takim rowerze wygląda jak super-bohater w Ferrari lub Lamborghini.

Typy rowerów – turystyczne

Osobną kategorią są rowery turystyczne, wycieczkowe i wyprawowe. Są to rowery przystosowane do długich podróży w zróżnicowanym terenie. Przeważnie zbudowane na kołach 28′, ze sztywną ramą i amortyzatorem z przodu, przystosowane do montażu bagażników, sakw i innych akcesoriów przydatnych w długiej podróży. W związku z tym to częsty wybór do miasta.

 

Rower trekingowy

Na początku były to sztywne rowery, z szosową geometrią i kierownicą typu baranek, z możliwością montażu szerszych opon i bagażników. Ich następcami stały się rowery trekingowe, które miały kierownicę prostą lub tak zwaną „trekingową”, dającą możliwość zmiany chwytu. Przeważnie posiadały one też amortyzator z przodu.

Aktualnie moda na sztywne ramy i okołoszosową geometrię oraz kierownicę typu „baranek” powróciła. Tak powstały rowery typu „gravel”, które zebrały w sobie najlepsze współczesne technologie oraz rozwiązania i dlatego stały się marzeniem niejednego podróżnika.

 

rower gravel

[button_link]Więcej o gravelach dowiesz się tutaj[/button_link]

Szosa

Rowery szosowe projektowane są do wyścigów lub treningów na równych nawierzchniach. Wyścigowe modele stworzono, aby zapewnić najlepsze wyniki w sporcie. Dlatego muszą być najlżejsze, najsztywniejsze, najszybsze, zwrotne i dobrze trzymać prędkość oraz szybko się rozpędzać.

Treningowe egzemplarze mogą być przystosowane do montażu błotników i szerszych opon. Zazwyczaj mają też bardziej wytrzymałą konstrukcję i są przystosowane do treningów w różnych warunkach pogodowych i nawierzchniowych. To czyni z nich wartą do rozważenia propozycję do codziennego użytku, ponieważ zapewnia szybki, uniwersalny rower.

Rower szosowy

 

Dla wielbicieli szybkiej jazdy, którzy nie chcą tolerować smrodu samochodów i wprost palącego słońca istnieją rowery przełajowe, tak zwane cyclocross. Są to szosowe rowery przystosowane do wyścigów po lesie, w cieniu drzew, przy śpiewie ptaków na świeżym powietrzu. Mają bardziej wytrzymałą konstrukcję  i zaprojektowane są pod nieco grubsze oponki z terenowym bieżnikiem, dzięki czemu nie boją się błota.

Niekoniecznie do pracy

W mieście spotykamy również rowery do sportów grawitacyjnych. Takie rowery nie powinny być traktowane jako transport, lecz jako hobby. One również dzielą się na podtypy w zależności od typu sportu ekstremalnego, do którego są przystosowane. Zobaczymy je najczęściej w skateparkach i na pumptrackach. Dzięki rozwojowi takiej infrastruktury, BMX-y i dirtówki to coraz częstszy widok.

Zróżnicowanie typów rowerów i ich charakterystyka techniczna, wynikają z potrzeb użytkowników, rozwoju przemysłu rowerowego i jego możliwości. Dopóki jednak wszystkie granice przyjmujemy jako pewnik, dopóty zaskakiwać nas będzie rozwój rowerów. Stąd wynikła koncepcja rowerów przekraczających granice, wykorzystujących możliwości materii i Antymaterii. U nas wszystkie typy rowerów przenikają się i łączą. Miejski rower zawierający najlepsze rozwiązanie rowerów torowych? – Proste! Szosowy rower, który nada się na komfortową jazdę po mieście? – Zapraszamy! Chcesz czegoś, a nie możesz znaleźć odpowiednika na rynku? – Gratulacje, jesteś naszym nowym klientem. My łączymy to, co nie do połączenia. Do zobaczenia i pozdrawiam!

Tekst: Andrii Szczypanow

Redakcja: Maciej Ataman

Kliknij aby ocenić ten wpis
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *